menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

GÖBEK BAĞI

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
11 Ocak 2019, Cuma
Bir gün caminin etrafında bir adamın tedirgin bir şekilde bir şeyler aradığını gördüm. Sormadan edemedim "Ne arıyorsunuz böyle kardeşim!” Birazda şaşırdı adam "Bu caminin hocası siz misiniz?" dedi. "Evet, benim" deyince tereddütlü ve mahcubiyet edasıyla "hocam yeni bir çocuğum oldu, onun göbek bağını caminin bahçesinde bir yere gömmek istiyorum" diye cevap verdi. 
 
Evet, öyle bir gayretle yapıyor ki bu işi, çocuğuyla ilgili göbek bağını iyi bir yere gömmeyi en önemli vazife olarak algılamıştı sanki. “Çocuğun göbek bağını gömmenin çocuğa nasıl bir faydası olabilir ki?" dedim. "Hocam cami ve cemaate bağlı oluyormuş, dinine ve diyanetine düşkün oluyormuş onun için." Diyerek gerekçesini söyledi. Adamın niyeti iyi lakin beyinlere yerleşmiş yıkmakta zorlanılan düşünce iyi değil. Bu adam caminin yakınında oturan fakat hiç camide görmediğim birisi. Kırmamaya dikkat ederek yumuşak bir üslupla, esprili bir şekilde tekrar sordum kendisine: "Sizin göbek bağınızı babanız nereye gömmüş, belki anlatmışlardır? Adam birazda şaşkın bir şekilde; "Hocam benim göbek bağımı babam, köyün camisinin bahçesine gömmüş." Şimdi taşı tam gediğine koymanın yeridir diye yaptığının yanlış olduğunu kendi üzerinden anlatmaya çalıştım "Bak kardeşim kusura bakma ama baban senin göbeğini cami bahçesine gömmüş ama faydası olmamış. Adam "Nasıl olur. Olmaz olur mu? Ben dinime bağlı biriyim" diye itiraz etti. Ben "umarım öyledir elbette, lakin ben sizi bir gün camide görmedim. Demek ki göbek bağını cami bahçesine gömmek kadar basit değil bu mesele" deyip meseleyi bağladım. Meçhul adam düşünceli bir şekilde "hayırlı günler" deyip çekip gitti. Bir daha o adamı hiç görmedim.
 
Başka bir zaman! Bir imam arkadaşın görev yaptığı camiye gitmiştim. Bir vesileyle caminin anahtarını bulmak için kitaplığın arkasındaki kuytu yerlere baktım, ne göreyim bir avuç göbek bağıyla karşılaştım. İmam arkadaşa sordum. Onunda haberi yokmuş, getirip caminin içindeki o yere koyuyorlarmış. Espri yapmıştık aramızda. "Demek ki caminin içerisine kadar göbek bağını sokan babalar ve anneler işi garantiye bağlamak istemişler. Belki de müftü olmaları için buraya getirip koymuşlar diye ağlanacak halimize gülüvermiştik.
 
Birisinden duymuştum: Yeni doğan bir çocuğun göbek bağını annesi caminin bahçesini hasta olduğundan götürüp gömememiş de abisine sıkı sıkı tembih etmiş "Bak oğlum! Bu, kardeşinin göbek bağı. Bunu dikkatli bir şekilde götür caminin bahçesin göm." Ağabey ama O'da 7-8 yaşlarında. Bu çocuğa böyle ağır bir sorumluluk yüklenir mi be kadın! Neyse! Ağabey, eline bir keserde alarak caminin bahçesine heyecanla bir koşuverir. Bahçeyi eşip kardeşinin göbeğini gömecek. Nasıl oluyorsa koşarken tökezleyip düşüveriyor, ayağı yaralanıyor. Lakin işin en vahimi de oradan geçen bir köpek elinden düşen göbek bağını kapıveriyor. Sanki yeni doğan çocuğun
 
geleceğini köpek mideye indirivermiş gibi, ağabey bir korkuyla eve gidiyor. Bunu duyan anne abiyi iyice azarlıyor. Çok şiddetli tepkisini gösteriyor. Ne kadar içler acısı değil mi?
 
Ha bu arada çocuklarının öğretmen olmasını isteyenlerde okul bahçesine, doktor olmasını isteyenler ise hastane bahçesine göbek bağlarını gömüyorlarmış. Kusura bakmayın! Meyhanede masanın başında içki içerek komaya giren evlatların suçu babalarda mı acaba? Yoksa onların göbek bağlarını yanlışlıkla babaları meyhane bahçesine mi gömdüler.
 
Birçok hurafe var. Özellikle çocuklarla ilgili daha fazla bu inanış; mesela çocuğun boyu ölçülmez ki cüce kalır. Gelinin kucağına erkek çocuk verilirse erkek çocuğun olunacağına inanılır. Yeni doğan çocuğun kırkı çıkmadan dışarıya çıkarılmaması, çocuk doğan eve kırk gün et sokulmaması, çocuğu olmayanlara deve dili eti yedirmek, küçük çocukların üzerinden atlanıldığı zaman boylarının kısa kalacağı; kırkı çıkmamış çocukların tırnaklarının kesilmesi durumunda o çocuğun hırsız olacağı, konuşamayan çocukların dillerinin çözülmesi için cuma namazından sonra müezzin tarafından anahtarın çocuğun ağzına sokup çıkarmak, yürüyemeyen çocukların yürümesi için cuma namazından sonra camiden çıkan ilk kişiye ipi kestirmek, gibi çocuklarla ilgili hurafe sayılan birçok uygulama var maalesef.
 
Evet, İslam ile uzaktan yakından hiçbir alakası olmayan bazı gelenek ve görenekler günümüzün bir gerçeği. Bunlar insanların adeta beyinlerine kazınmış gibi; din olarak veya dinden bir şeymiş gibi kabul edilir olmuş. Siz o şeylerin yanlışlığını ayet veya hadislere dayandırarak anlatsanız bile söküp atamıyorsunuz "sonra bizim zamanımızda bu öyle değildi, yenimi çıktı, önceki hocalardan, hacılardan böyle bir şey duymadık gibi bahanelerle doğru olan şeyi inkâr etmeye delil arıyorlar.
 
Bütün bunlar cehaletten yani İslam’ı asıl kaynaklarından öğrenememekten, kulaktan duyma şeyleri öncelemekten kaynaklanıyor. Her hurafenin altında cehalet yatar. Önyargı ve taassup derecesinde benimsenen, insanın karakteri haline gelen düşünceler ve fikirler hurafeler için en büyük zemini oluşturur. Tabi ki bununda sebepleri var. Özellikle günümüzde olduğu gibi ilmin rafa kaldırıldığı, İslami yaşantının alaya alındığı, imanda, ibadette ve ahlakta zafiyetler yaşandığı zamanlarda insanlar çeşitli hurafelere sarılarak manevi tatmin yoluna gidiyorlar. Bir şekilde rahatlama vesilesi ve çıkar yol olarak düşünüyorlar böyle davranışları.
 
Şunu ifade edelim ki hangi konuda olursa olsun hurafelerle bidatlerle ancak İslam'a göbek bağıyla bağlana bildiğimiz oranında baş edebiliriz. Çükü İslam hurafelerle mücadele etmek için gönderilmiştir.
 
Çocuklarımıza karşı görevlerimizi iyice yapmak istiyorsak isek de ki bu zaten bizim görevimiz, başta onlara helal yedirelim, onları dinin emirlerine göre yaşamaları hususunda başta kendimiz örnek bir hayat sergileyelim sona onları ibadet ve itaate alıştıralım. Onlara Allah ve Peygamber sevgisini aşılayalım. Dünyalarını düşündüğümüz gibi ahretlerini de düşünelim; namazı emredelim, helali haramı öğretelim.
 
Selam ve dua ile...

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır