menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ENGELLİ OLMAK

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
05 Aralık 2019, Perşembe

Malumunuz her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor. Unutulan engellileri hatırlama açısından bu günü önemli görüyorum. Yalnız engellileri sadece bir günde değil her gün hatırlamalıyız.

Hayatımızda var olan bazı gerçeklere gözlerimizi kapatarak değil, açarak çözüm üretebiliriz. Görmek istemediğimiz, umursamadığımız, dikkate almadığımız insanlar, bizlerle beraber yaşayan, bazen belki bir komşumuz, akrabamız, hatta anne babamız bazen en yakın dostumuz, arkadaşımız olarak hayatımızda yer alan insanlardır. Bugün sağlam ve sağlıklı olduğumuzu düşünürüz ancak yarın görülmesi gereken, ilgi duyulması istenilen, hakkına hukukuna riayet edilmesi gereken bizler de olabiliriz. Yani her sağlıklı insan aynı zamanda bir engelli adayıdır. Öyleyse kendimize reva görmediğimiz bir şeyi başkalarına da reva görmemeliyiz; kendimiz için istediğimizi bir başkası içinde istemeliyiz.

Engelli kardeşlerimize engel olmak ya da onları bir şekilde toplumdan tecrit etmek onların önüne konmuş en büyük engeldir. Devlet yetkililerine, özellikle belediyelere bu hususta büyük görevler düşüyor. Kaldırımları, yolları sadece sağlıklı insanlar için düzenleyemezsiniz; engelli insanların olduğunu da düşünüp onlara da engelsiz bir hayat sunmanız gerekir. Hastaneler, alışveriş merkezleri, devlet daireleri, memleketimizde sayısı 5 milyon ulaşan engelliler düşünülerek inşa edilmeli.

Hayat nizamı olan, toplumun ihya ve inşası için gönderilen, birlikte yaşama becerisi kazandıran, insanlar arasında ki ilişkileri iyi niyet, samimiyet, sadakat ve merhamet üzerine inşa eden İslam dini, engelliler ile ilgili büyük uyarılar vaaz eder. İmtihan dünyasında başarılı olmanın yollarını gösterir. Engelliler için imtihan, engelleri iken bizim için imtihan onlara karşı vazifelerimizdir.

Sağlıkla imtihan oluruz da hastalıkla olmaz mıyız? Varlığın imtihanı bazen yokluğun imtihanından daha zordur. Bugün sahip olduklarımız yarın elimizden gidebilir. Her şeye emanet bilinciyle bakmamızı isteyen İslam dini, emanete hıyaneti münafıklık alametlerinden saymıştır. Canımız emanettir, korumalıyız. Malımızın emanetini o malın sahibi neyi bizden istiyorsa onu yerine getirmekle; zekâtımızı vermekle, hayır hasenat yapmakla yerine getirebiliriz. Evlatlarımız emanettir; onları İslam’a göre yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Bütün insanlar bizler için emanettir onların hakkına, hukukuna riayet etmeliyiz. Yoksa emanet edilen şeyler bizler için imtihanı kayıp etme sebebine dönüşebilir. Bu bağlamda engelli kardeşlerimiz bizlerin ukdesine bırakılan birer emanettir onların hakkına her şeyden daha çok dikkat etmeliyiz.

Âlemlere rahmet Peygamber efendimiz engellilere her zaman yardımcı olmuş, onların hayata katılması için elinden gelen gayreti göstermiştir. Onları teselli etmiş, engelleri nedeniyle sabrederlerse mükâfata nail olacaklarını bildirmiş; yapamayacakları şeylerle onları sorumlu tutmamıştır. Buna rağmen savaşa katılmak isteyen de engel olmamış, onları hayattan tecrit etmemiştir.

Ama bir sahabe olan Ümmi Mektum hadisesi her Müslüman için en büyük ders mahiyetindedir.

Ümmi Mektum Hz Peygamber’e gelerek İslam hakkına kendisini bilgilendirmesini istemiş. Peygamberimiz o esnada Kureyş Müşriklerinin ileri gelenlerinden olan Utbe b. Rabia, Ebu cehil, Umeyye b. Halef gibi kimselerle konuşuyor, onlara İslam’ı anlatıyordu. Ümmi Mektum “onlara anlattıklarını bana da anlat” dedi ve bunu birkaç defa tekrarladı. Peygamberimiz onlarla konuşmasına devam etti, Ümmi Mektum’u dikkate almadı. Bunun üzerine, özelde Peygamber’imizi genelde bütün müminleri uyaran şu ayet nazil oldu:

“Amanın kendisine gelmesinden ötürü yüzünü ekşitti ve geri döndü. Onun halini sana kim bildirdi. Belki o temizlenecek yahut öğüt alacakta öğüt ona fayda verecek. Kendini muhtaç görmeyene gelince ona yöneliyorsun, oysaki onun temizlenip arınmasından sen mesul değilsin. Fakat koşarak ve Allah’tan korkarak sana gelenle sen ilgilenmiyorsun.”(Abese, 1-10)

Bu ayetten sonra Hz. Peygamber Ümmi Mektum’u her gördüğünde “Ey kendisinden dolayı rabbimin beni azarladığı zat, merhaba” der ona faklı bir ilgi ve alaka duyardı.

Ümmi Mektum, Hz. Bilal ile beraber Peygamberimizin müzezzinliğini yapmış, ayrıca Medine’ye kuran öğretmesi için gönderilmiştir. Peygamber Efendimizin bazen Medine’de olmadığı zamanlar namaz kıldırması için O’nu görevlendirmesi O’na verilen ne büyük bir değerdir?

Engellilerin rencide olabileceği, onları üzecek davranışlardan şiddetle kaçınmamız gerektiğini emreden dinimiz onlara “kör topal, sağır, aptal geri zekâlı, deli” gibi ifadelerle hitap etmeyi bile haram kılmıştır.

Engelli olmak başarılı olmaya da engel değildir. Günümüzde öyle engelli kardeşlerimiz var ki, sağlıklı insanların bile başaramayacağı işlere imza atıyor. Memleketleri için ellerinden gelen bütün güzel işleri yapıyorlar. Onları asıl üzen engelli olmaları değil, insanların onlara önyargılı yaklaşmalarıdır.

Mutlaka kendilerine ilgi ve alaka duyulması istenilen, kebair kesiminden insanlar vardır hayatınızda. Siz onların itibarlarını dikkate alıp farklı beklentiye girdiğiniz zamanlar da olmuştur muhtemelen. Hâlbuki samimiyet, iyi niyet, ihlâs insanın gönlünde olan şeydedir. Nice boyu-posu düzgün insanlar vardır ki, bir defa Rabbinin huzurunda kıyama durmamış, nice güzel yüzler vardır ki o yüzü veren Allah’ın huzurunda secde etmemiştir. Elleri sağlam, cepleri dolu olup fakir birisinin elinden tutup kaldırmayan, sağlam ayaklarıyla istikamet üzere yürüyemeyen, gören gözleriyle şu muntazam kâinatta ki hakikatleri temaşa edemeyen insanların engelleri daha kötü değil midir?

Yüce Allah bu hususta asıl engelin ne olduğunu bizlere bildiriyor şu ayetiyle:

...gerçek şu ki, gözler kör olmaz; lakin göğüsler içinde ki kalpler kör olur.”(Hacc,46)

Kısaca bize düşen ne çeşit engel olursa olsun insanlara yardımcı olmaktır…

Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır