menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM!

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
10 Kasım 2018, Cumartesi
Dünyevi meşguliyetlere dalıp, onun cazibesine kapılıp hırsla, öfkeyle kazanacağımızı zannettiğimiz birçok işin peşinden sürükleniyor asli görevimizi ve sorumluluğumuzu unutuyoruz çoğu zaman. Aman ha dikkatli olmalı.
 
Dünyevi menfaatler kalbe yerleşmiş, İbadet ve itaatler angarya bir iş, tali bir meşguliyet görülürse, “olursa da olur, olmasa da önemli değil” anlayışıyla yaklaşılırsa, “nasıl olsa Allah affeder” ümidiyle vasat çizgiden uzaklaşılırsa mutlaka kalbimizi yoklamamız gerekir.
 
Kayıp ettiğimizde üzüldüğümüz belki gözyaşı döktüğümüz dünya sadece bir gölgelik; biz insanlar burada birazcık dinlenip asıl yurdumuza gideceğiz. Dünya gölge gibi asıl olanın peşinden sürüklenirken biz gölgeye hayran olup onu yakalamanın telaşını yaşıyoruz. Gölgenin değil, ahretin hayranı olmalı, orası için asıl yatırımımızı yapmalıyız. Karalarımızı bu minval üzere vermeliyiz. Hiçbir insan dünyadan vefa görmemiş, onun dostluğuna şahit olmamıştır. Dünya oyun ve eğlenceden ibaret; herkese bir rol biçilmiş, rollerini oynarken insan, asıl olan ebedi âlem hususunda unutkanlıklar yaşayabiliyor maalesef. İnancın bize bahşettiği hassasiyetler hissiyattan yoksun, duygular iç dünyaya hapsedilmiş, farklı kural ve kriterler dünya menfaatinin terazisine konmuş ölçü birimi yanlış tartıyor. İmanımız kalplere hapsedilmiş ispat etmede zorlanıyoruz. Günahlar sıradan hal almış.
 
Peygamberimiz(s.a.v.), hissiyat sahibiyle duyarsız; facirle müminin karşılaştırmasını yaparak şöyle uyarıyor bizleri: “Mümin, günahları sanki dibine oturup ta üzerine düşeceğini sandığı bir dağ gibi görür, Facir ise günahlarını burnuna konan bir sinek gibi görür.” (Tirmizi, Kıyame,49) Kâinatın Efendisi bu hususta ki değişmez ve yanılmaz ölçüyü de koyuyor ve buyuruyor ki: “Seni iyi amellerin sevindirir, kötü amellerin üzerse sen müminsin.” (Ahmet)
 
Peygamberimiz(s.a.v.)’in “ benim Ashabın gökteki yıldızlar gibidir, hangisine tabi olsanız kurtuluşa erersiniz” dediği, asrısaadetin mimarları sahabeler bir vakit namazı cemaatle kılamadıkları zaman günlerce matem tutar, diğer sahabeler onu teskin etmek için taziyeye gider gibi gider, teselli ederlerdi. Savaşta dahi terkine izin verilmemiş olan namazı hangi kavga ve mücadeleye kurban veriyoruz acaba?
 
Hiç kimseye beddua etmemiş peygamberin savaş esnasında bir vakit namazı geciktirmesi nedeniyle bedduaya başvurmasından ne anlıyoruz.
 
En sevdiği hurma bahçesi yüzünden bir vakit namazı geçirdiğinde o bahçeyi sadaka veren sahabe neyin bedelini öderken biz hangi bedeli ödeyerek namazı geçirmeyi düşünüyoruz.
 
O namaz ki:
 
Peygamberimizin gözümün nuru dediği,
 
Ferahlama vesilesi olan,
 
Müminin miracı,
 
Saadetin anahtarı,
 
Kalbin ilacı
 
Ruhun gıdası
 
Dinin direği namaz…
 
Dünya ve içindekilerden çok daha hayırlı olan namaz…
 
Evet, namaz Allah’la buluşma vakti, ezan ise randevu saatidir.
 
Öyleyse randevu defterine her gün beş vakit namazı en başta yazmalı ve diğer ibadetlere bütün meşguliyetlerden daha fazla öncelik vermeli değil miyiz?
 
Eski insanlarımızın buluşma yerleri hep camilerdi. “Falanca camide buluşalım, ikindiden önce, öğleden sonra, yatsı namazından yarım saat sonra o işi halledelim” diye her randevuyu Allah’la olan randevuya göre ayarlarlardı.
 
Dünyaya da çalışmalı elbette ki. Sözlerimiz yanlış anlaşılmasın. Allah tembel-tembel oturmayı asla sevmez. Bu farkı konu olduğundan burada detaylı bir şekilde değinmeyeceğiz. Lakin dünya için çalışırken o dünyanın kulu kölesi olarak değil, dünyanın altında ezilircesine hiç değil, dünya kadar sorunlarla boğuşmak için de değil, dünyayı ahretin tarlası olarak bilip çalışmalı.
 
Mesela bugün Cuma; günlerin hayırlısı; üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün. Haftalık bayramımız. Bu günde öğle bir vakit var ki dualar kabul olur, lakin işlerimiz var, meşguliyet sahibiyiz. Yüce Allah, cuma namazıyla ilgili, önceliğimizin yine Allah’ı zikir olması gerektiğiyle alakalı olarak şöyle uyarıyor:
 
“ Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çak hayırlıdır.”(Cuma,9)
 
Asıl kazanç budur. Kazandığımız dünyevi menfaatin bedeli ahretimizin heba olması olacaksa bu kayıp etmenin en ağırıdır?
 
Gününüz hayırlı olsun. Gönlünüz sürurla dolsun. Dünya ve ahret kazancınız dopdolu olsun.(Âmin)
 
Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır