menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

DUAMIZ KABUL OLMUYOR MU ZANNEDİYORUZ!?

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
04 Ocak 2021, Pazartesi

   Vermek olmasaydı, Allah istemeği vermezdi. Önemli olan istemeye meyilli insanın ihtiyacını dua kalıbında O’nun eşiğine dökmektir. Asıl olan sözlerle, hallerle ve davranışlarla hazinesi sonsuz olanın kapısının tokmağını vurmaktır. Allah buyurmuyor mu; “Bana dua edenin duasına icabet ederim.” Diye.

   Allah sözlerimizi, yalvarış ve yakarışlarımızı karşılıksız bırakmayarak bize değer veriyor her şeyden önce. Biz dertlerimizi sıralıyoruz O, eczanesindeki en uygun olan ilacı bizlere sunuyor. 

 Dua etmenin de bir ahlakı ve edebi vardır. Dua etmek,  ne emretme kalıbıyla ne de rica etme kılıfıyla yapılır. Dua, derdi sıkıntıyı arz etme üslubuyla olmalı. Allah arz makamıdır, biz talep makamındayız; isteklerimizi talep etmekle mükellefiz. Gerisine müdahale dua da haddi aşmaktan başka bir şey değildir. “Niye olmadı” sızlanma ve yakınmaları hesap sormaktır (hâşâ) Allah'a. Duanın kabul görmesi de insanın gücünden değil, istemeyi bilişindendir. Her istediğimizin olması da çoğu kez hayra alamet olmayabilir.  

  Yüce Allah buyuruyor ki:

 “Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.''(Bakara-216)

 Duanın kabul görmemesi Rabbinin seni göz ardı etmiş olması anlamına gelmez. Gözünün arkasını göremeyecek kadar aciz olan insana Allah'ın yakınlığı bizim ona uzaklığımız nedeniyle erteleniyorsa bu, samimi bir dua edecek kıvama gelebilmek için verilen mühlettir?

  Allah bizi ne unuttu ne de gözden çıkardı. Dua O'nu unutmamanın zikridir bir yönüyle. Aşını veren, suyunu akıtan, nefesini alıp vermene müsaade eden, gözlerindeki nuru, kalbinde ki ümidi söndürmeyen Allah için zü-i zan beslemek en büyük haksızlık ve hadsizliktir.

  Hüsnü zan beslemek her ibadet de gerekli iken,  dua da su-i zan en tehlikeli akıbete götürür insanı. “Ben kulumun zannı üzereyim. Beni nasıl tanırsa öyle muamele ederim”  diye buyurmuyor mu Allah.

   Bakışların terbiyesi dua için de geçerlidir. Gönül aynası kirli olanların bakışları berrak ve şeffaf olamaz. Su-i zan bir bakışla gördüklerimiz kendi olumsuzluğumuzdan başkası değildir. (Hâşâ) bu Allah için olunca daha tehlikelidir. Zira noksanlık ve eksiklik bizde,  mükemmellik Ondadır. Çirkinlik bizde güzellik O’na aittir. İstemek bize, vermek O’na yakışır.  

  Allah bize şah damarımızdan daha yakın değil midir?  O’nun yakınlığını bizim ona uzaklığımız nedeniyle hissedemiyoruz çoğu kez. Sonra “Dua ettim de kabul görmedi” hatasına düşüyoruz.

  Dua zoraki, başka yol olmadığından başvurulabilecek bir davranış olsaydı ibadet olmazdı. Peygamberimiz “ dua ibadetin özüdür” buyuruyor.

  Dua, inancın harmanında karılmadıkça, ihlâsın değirmeninde öğütülmedikçe hâsılat elde edilmez.

  Peygamberimiz “kabul olacağına inanarak dua edin” diye buyuruyor. İstemeden önce kimden ve ne için isteyeceğine ilk önce kendini inandırmalı insan. 

 Duanın asıl mükâfatı ahrette olduğuna göre; ekilen tohumun yeşermesini beklemeden hemen semere devşirmek ne kadar anlamsızsa duanın kabulünde acele etmekte o kadar sabırsızlık ve akılsızlıktır.

 Sabırla duayı birbirinden ayrı düşünemeyiz.

 Yüce Allah buyuruyor ki:

 “Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım dileyin! Şüphesiz Allah sabredenlerin yanındadır.”(Bakara, 153)

  Namaz ve sabır yâda dua ve sabır birbirinin ruhu gibidir. Namazla eteğinde ki taşları dökersin, nefsinin belini kırar, haddini öğrenirsin sonra boşalttığın eteğine doldurulmuş bin bir çeşit ikramlarla dönersin Rabbinin katından.

  Namaz adeta duaya hazırlar insanı. Hatta namaz bir yönüyle duadır. Onda acziyeti itiraf vardır. Onda rable buluşma, O’na içini dökme söz konusudur. Kuranda “salât” yani namaz kelimesi dua anlamında kullanılmıştır. Bizzat namazdan sonra duanın yapılmasının tavsiye edilmesi de birçok hikmete mebnidir.

 “Dua ettim kabul olmadı” demeye ne hacet. Duayla rabbinle konuşuyorsun, dua ettiğin için Rabbin sana değer veriyor. Yetmez mi? Yüce Allah buyuruyor ki:

(Resulüm) Deki:( kulluk ve) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin.”(Furkan, 77)

Dua adına kelimelerin yabancılığında kulluğunuzu boğmak yerine halinize çeki düzen verin yeter!  Duada hal dili önemlidir. Kalbin söylediğine dil itiraz eder, dilin söylediğini kalp onaylamazsa duada ki usul kayıp olmuş, sunulan dilekçe geçersiz hale gelmiştir.

   Aslında duanın asıl dili kalp dilidir. Dil sadece kalbin tercümanlığını yapar. Ancak Allah yine de insanın kalbine göre muamele eder.

  İstek listesini de iyi yapmalı duada. İstemesini bilmemek kadar ne isteyeceğini bilmemekte edilen duayı kıymetsiz hale getirir. Aslında duada istenilen öncelik birazda insanın halini ve yaşantısını yansıtır.

  Evet, şunu unutmamak gerekir ki; samimi bir kul “bittim” dediği yerde Rabbim “yettim kulum” diyecektir. Ancak bittiğimiz yere kadar yorulmadan, usanmadan, koşacağız. “Nefesimizin kesildiği yerde Rabbimiz bizim yardımımıza mutlaka yetişecektir.

      Selam ve dua ile...

 

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MÜTTAKİNİN KURBANI BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır