menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

DİYARBAKIR ANNELERİ…

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
13 Eylül 2019, Cuma
Her şey bir kıvılcımla başlar ya!
 
Aynen öyle oldu; Bu eylem dalga dalga yayılacak. Her annenin kor gibi yüreğine düşen evlat sevgisi, özelde mağdur olan Diyarbakır’daki anneler için, genelde bütün milletimiz için ilham kaynağı olarak değerlendirilmeli.
 
Hacire anne bu eylemi ilk başlattığında belki kimse, evladına kavuşacağını tahmin etmiyordu. Ancak kararlığı O’nun yavrusuna kavuşmasına vesile oldu. Onu gören, aslında bir ışık ve ümit bekleyen bütün o durumdaki anneleri cesaretlendirdi. Bugün evlatlarını PKK Terör Örgütünün elinden kurtarmak isteyen aile sayısı 17 ye yükseldi. Bu daha da çoğalacak. Cesaret, cesareti doğuruyor. Birlikte hareket edildiğinde mağdurlar, daha güçlü bir şekilde seslerini duyurabiliyor. Kamuoyu oluştuğunda da herkes bulunduğu konuma ve çıkar ilişkisine göre eteğindeki taşları dökmeye ve safını almaya başlıyor.
 
Kürt kökenli kardeşlerimizden oy devşiren HDP, oyunu aldığı insanların gözünden düşmemek adına kaygılanması normal. Farklı seçmenlerin ne söyleyeceği, nasıl konuşacağı onlar için pek önemli değil. Asıl önemli olan Hacire annelerin tepkileri. Bunun için elleri ayakları birbirine dolaşmış durumda. Bu nedenle bu eylemi terör örgütünün gerçek yüzünün ortaya çıkması açısından çok önemsiyor, uyanmaya vesile olacağını düşünüyoruz.
 
Bir annenin “ Diyarbakırda genç bırakmadınız” başlarım sizin Kürt davanıza sizin çocuklar en iyi okullarda okuyor bizim çocuklarımıza ölümü reva görüyorsunuz” sözleri bölge halkının nasıl bir tehdit ve kıskacın içerisinde olduğunu gösteriyor. Sosyal çevrenin dağa ittiği bu çocukların dağdan indirilmesi ancak onlar için güzel bir gelecek hazırlamakla mümkündür. Terör örgütü yıllarca bölge halkının cehaletini bir maske olarak kullandı, okulları yaktı, öğretmenleri şehit etti, yapılan hizmetleri engelledi. Kurt puslu havadan hoşlanır derler ya aynen onun gibi. İlk önce insanları fakir ve çaresizliğe mahkûm ediyorlar sonra çıkış yolu arayan bu gençlerin hayalleriyle oynayarak geleceği asla olmayacak bir gelecek vaat ediyorlar. Bu bataklığa mahkûm olan gençler kendilerini çoğu zaman kurtaramıyorlar bile. Tespitlere göre PKK ya katılan bir gencin ortalama ömrü 4-5 yıl. Yani hayaller ölümle sonuçlanıyor. Ancak geride ağlayan, bu işe asla razı olmayan analar kalıyor.
 
Özellikle bölge halkının oynanan oyunların farkında olmaya başlaması, bataklığın kurutulması için çok önem arz etmektedir. Uyanışın meşalesini tutuşturan bu annelerin eylemi bir fırsat olarak görülmesi gerekirken, ne yazık ki sosyal medyada yeterince destek bulduğunu söylemek çok fazla iyimserlik olur.
 
Yeri geldiğinde vatan bayrak deyip her küçük olay nedeniyle açıklama yapan, manşetler atan, köşelerini bunun için ayıran, televizyon televizyon dolanıp açıklama yapan, sözüm ona, bazı yazarlar, akademisyenler, sanatçılar bu anneler için yerinden bile kımıldama gereği duymuyorlar.
 
Neredesiniz kaz dağlarını savunanlar, börtü böcek için kıyama kalkanlar, kedi, köpek için hak hukuk naraları atanlar. Bir sanatçının darp edilmesi karşısında avazları çıkana kadar bağırıp çağıranlar. Yeşili koruduğunuz kadar bir annenin yanında olamıyorsunuz. YSK’ nın İstanbul belediye seçimlerini iptal etmesi nedeniyle “ sanatçılarda konuşacak” talimatıyla bülbül kesilen, paylaşımlar yapan, sözüm ona sanatçılar bu anaların feryatlarını duyamayacak kadar sağır ve kör rolü oynuyorlar.
 
Kadına şiddetin karşısında olduğunu iddia edip “asla yalnız değilsiniz” sloganları atanlar bu anneler için söyleyecek bir söz lügatlerinde yok mu? Cumartesi anneleri için duyarlılık gösteren, edebiyat parçalayanlar konu HDP’ ye tepki olunca sus pus oluyorlar…
 
Uzatmaya gerek yok… Bunlar gibilerinin asıl gayesi üzümü yemek değil bağcıyı dövmek. Sanatçı geçinen böylelerinin sabit ve tutarlı fikirlerinin olduğuna da inanmıyorum. Bunların arkasında kitlelerin olduğunu bakmayın, büyük büyük gurupların peşlerinden sürüklenmeleri onların kültürlü olduğunun delili de değil. Sanatçı ilim sahibi olmalı. Bizim anlayışımızda ki sanatçı kültürlü olmasının yanında hem de duyarlıdır. Gerçi günümüzde sanatçı ve sanat denilince de farklı anlaşılıyor. Sesiniz güzel, insanların talep edeceği filmleri yapıyorsanız sanatçı olup çıkıyorsunuz. Arkanızda bir sürü insanı peşinize takıp toplumda hak etmediğiniz yere sahip oluyorsunuz. Elbette ki bunları söylerken bütün sanatçıları kastetmiyorum. Sanatının hakkını veren, önde olmanın sorumluğuyla hareket eden birçok sanatçı var, onları tenzih ediyorum. Onlar o annelerin yanında oldular ve olmaya devam edecekler. Ancak yeterli değil. Bu meşru eylemi kadınlar başlattı bize düşen onların haklı davasında üzerimize düşen neyse yanlarında olmaya devam etmek.
 
SEN DE TERÖRE TEPKİNİ GÖSTER!

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır