menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BU NE REZALET...

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
30 Eylül 2020, Çarşamba
 
SON zamanlarda yaşanan rezaletler artık taşınmaz hale geldi. Vicdanlar almıyor, akıl devre dışı kaldı. Ahlak mefhumu kelimelere hapsedildi. Edep, ar, namus kalmadı. Ahlaki değerlerimiz uzun zamandır tehlike çanları çalıyor.
Sosyal medyanın öncülük ettiği, batının bizlere altın tepside sunduğu, medeniyet safsatası, özgürlük kandırmacası aile yuvalarını altına dinamik koyuyor. Parçalanan yuvalar, kimden olduğu belli olmayan çocuklar toplumu daha da karanlığa sürüklüyor. Sanal dünyanın sanal ilişkileri her şeyi suni hale getirdi. Duygularla yola çıkanlar, kişiliklerini kayıp eder duruma geldiler.
Ninem eskiden saçının teli göründü diye gözyaşları dökerdi, küçük bir erkek çocuk karşısında peçesini çekerdi. Yoldan erkekler geçerken kadın oturmaz, saygıdan kalkardı. Edepten seslerini gizleyen gelinler vardı. Kayınbabasından sonra kalkan gelin kınanırdı. Önde erkek geride kadın yürürdü saygıdan ancak erkek eşine kol kanat gerer, onu gözü gibi korurdu.
Ayak ayaküstüne atıp kahkahayla gülmek, erkek gibi söz ve söylem geliştirmek moda değildi. Hele hele açılıp saçılmak, vücudu teşhir etmek kadın için en büyük utanç kaynağıydı. Şimdilerde Oğlan züppe kız hoppa oldu. Körpe kızlar babasına, ilişki yaşadığı erkeği tanıştırmamayı ahlaka aykırı görerek ahlakın kurallarını dahi değiştirdiler. Seviyeli ilişki, dedikleri öyle seviyesiz hale geldi ki ahlak edep, utanmazlık moda oluverip çıktı. Platonik aşk, metres bilmem ney normal algılanır oldu. Evlilik de kız erkek anlaşmışsa ana babanın susması gerektiği öğretildi. Erkeğin namussuzluğu hovardalık, kadınınki özgürlük oldu.
İlişkilerin temelinde “elektrik aldım” diyen, ne aldığını sorgulamayan gençler türedi. Elektrik kontak yaptı, şarteller attı, sevda başlamadan bitti. Bugün evlenenlerden çok boşanmak isteyenler sıraya girdi mahkeme kapılarında.
Toplumun temeli olan aile yuvası adeta çökertildi. Huzursuzluk diz boyu, saygı yok, sevgi yok. Büyük küçük mefhumu ortadan kalktı. Televizyon dizilerini, magazin programlarını izliyorsunuz. Neler neler var? İnsanın ailesiyle beraber izleyeceği programlar parmakların sayısını bile geçmiyor. Yeni nesli bugün maalesef sanal ortam, televizyon programları yetiştiriyor. BBG. (Biri bizi gözetliyor) adındaki programlarla başlayan bu ahlaksızlık izdivaç programlarıyla zirve yapı. Kamera döşenmiş evin her yerine. Erkek ve kızın yarışmacı olarak katıldığı bu evde mahrem her şeyler ifşa ediliyor bizim Müslümanlar nefes almadan izliyordu. Ne kadar çok seyirci o kadar çok reyting anlayışıyla bu kanal sahipleri kazançlarına kazanç katarken toplumun ahlakını çökerttiklerini hesap etme gereği bile duymuyorlar.
ATV’de Esra Erol’un sunduğu son programda yaşananlar adeta bardağı taşıran son damla oldu. Yeter artık dememek mümkün mü? Kalbimiz sıkılıyor, gönlümüz daralıyor. Böyle vicdanı geniş insanlarla aynı havayı solumaktan utanır olduk. Midemiz kaldırmıyor artık! Sosyal medyada da bir hayli tepki çeken bu programda:
Kadın eşinin karşısında kendisinden 28 yaş büyük komşusuyla ilişkisini utanmadan anlatıyor. Çocuğun kimden olduğu tartışılıyor. DNA testi son dakika haberi olarak geçiyor.
Eşi dinliyor, güya kendini savunuyor, yüzü kızarmıyor. DNA testi sonucu açıklanıp erkeğin komşusundan olduğu meydana çıkınca edepsiz ve ahlaksız kadın “Ben biliyordum ondan olacağını” deyip sevinç çığlıkları atıyor. Hatta abim dediği o komşusundan çocuğu olduğu için şükrediyor Eşi buna rağmen o çocuğu sana vermem diyerek vicdanının ne kadar geniş olduğunu gösteriyor.
Burada halk olarak meşru tepkimizi kanunlar çerçevesinde göstermeliyiz. Bu alev bizim evimize ulaşmaz dememeliyiz.
RTÜK’nun görevi, halkın değerleriyle ters düşen, gelenek ve göreneklerine uymayan yayınları kontrol etmek ve anında müdahale etmektir. RTÜK başkanı bir basın toplantısında bu gibi durumlarda halkın kendilerine yardımcı olması gerektiğini, şikâyet ettiklerinde ilgili kurullarla inceleme başlatacağını ifade ediyor. Öyleyse tepkimizi gösterip bu programların durdurulmasına çalışmalıyız. Son okuduğum haberde bu son ahlaksızlıkla ilgili yoğun şikâyetler üzerine RTÜK twitter hesabından inceleme başlatıldığını duyurmuş. Güzel bir gelişme. Demek ki haklı tepkiler yerine varıyor. Bu incelemenin sonucu ne olursa olsun ahlaksızlık karşısında ki duyarlılığımız her daim diri olmalı.
Selam ve dua ile…
RTÜK ŞİKAYET
HATTI: ALO 178
ve 444 1 178
 
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? ENGELLİ OLMAK O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır