menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

BU GÜNLER DE GEÇER.

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
01 Nisan 2020, Çarşamba

İmtihanlar insanlar içindir. Bu nedenle her halimiz imtihanla geçmektedir. Bir sıkıntının bize dokunduğunu hissettiğimiz bir zamanda bu cümleyi her zaman kurar, sabır telkinleriyle hayata tutunuruz. İşte en acımasız ve ağır bir şekilde geçirdiğimiz bu günlerde de tedbirleri harfiyen yerine getirme yükümlülüğümüzün yanında birazda teselli ve morale ihtiyacımız var doğal olarak. Stres, kaygı ve moral bozukluğu bütün hastalıkların en önemli sebebidir. Beyin bu şeylerle devamlı meşgul olunca vücudun en önemli koruyucu sistemi olan bağışıklık sisteminin drenci azalıyor ve neticede hastalıklar baş gösteriyor.

Bu günlerde bizim için en önemli moral kaynağı şüphesiz dinimiz İslam’dır. Mümin şunu biliyor ve inanıyor ki; Allah bir şeye “ol” dedi mi o şeyi kimse engelleyemez; olmasını istemediği bir şeyi de kimse olduramaz. Ancak tedbirler ile Allah’ın takdiri bir birine zıt şeyler olmadığını da bilmemiz gerekir. Çoğu zaman bu iki önemli şeyi bir birine karıştırıyoruz. Tedbirsiz tevekkül kör, tevekkülsüz tedbir topladır.

İmtihandan başarıyla çıkmamız, Allah’ın bize verdiği cüzi iradeyi en güzel bir şekilde kullanmamızla, sebepleri harfiyen yerine getirmemizle mümkündür. Ne sebepleri ilahlaştırma hatasına düşer bir mümin ne de sebepleri ve tedbirleri yerine getirmeden tevekkül etme gibi bir yanlışa bulaşır… Böyle bir durum kendi işimizi –hâşâ- Allaha yaptırmak anlamına gelir.

Peygamberimiz, müminin bela ve musibetler karşısında ki duruşunu şu hadisi şerifiyle ne güzel ifade etmiştir:

“Mümin, yeşil ekine benzer. Rüzgâr hangi taraftan eserse onu o tarafa yatırır (fakat yıkılmaz), rüzgâr sakinleştiğinde yine doğrulur. İşte mümin de böyledir; o, bela ve musibetler sebebiyle eğilir (fakat yıkılmaz). Kâfir ise sert ve dimdik selvi ağacına benzer ki Allah onu dilediği zaman (bir defada) söküp devirir.” (Buhari, Tevhid, 31.)

Evet, bu salgın hastalıkta dünya nereye varırsa varsın, dengeler nasıl değişirse değişsin duruşumuz ve inancımız değişmediği müddetçe kazanan hep biz olacağız. Esen rüzgâr, aniden çıkan fırtına, kasırga, depremler, sel felaketleri, hastalıklar bizi kökümüzden söküp atmaz, eğiliriz ancak yıkılmayız; üzülürüz ancak inancımızı kayıp etmeyiz. Ağlamamızı, gülmemizi acı çekmemizi hep derecelerimizi yükseltmek için bir vesile olarak görürüz. Mümin felaketi değil, o felakette Rabbinin muradını ve hikmetini yorumlar, bunları bir imtihan görerek o imtihanı kazanmanın kaygısını taşır. Bizim inancımızda sağlıklı olmak imtihan sebebi olduğu gibi, hasta olmakta imtihan sebebidir. Fakirlik imtihanı olur da zenginliğin imtihanı olmaz mı? Darlıkla imtihan edilen ferahlıkla edilmez mi?

Müminin hayatı şükür ve sabır arasında gelir gider. Denmiştir ki; sabır ve şükür, mümini rıza-i ilahiye uçuran iki kanat gibidir; biri olmayınca ötekinin kıymeti olmaz.

Bu hususta Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Müminin durumu gıpta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece müminde vardır: Sevinecek olsa, şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir belâ gelecek olsa, sabreder; bu da onun için hayır olur.” (Müslim, Zühd 64)

Korku ve ümit de öyledir. İnsan hep korkuyla hareket ederse tedbirde kusur eder. Çaresiz ve karamsar bir tavra girer. İradesinin hakkını vermeyi düşünmez; korkunun kölesi durumuna gelir, kişiliğini kayıp eder. Sadece ümit var olursa da yine gevşek davranır, hazırcı bir anlayışla hareket eder. Ne ifratın ne de tefritin aşırılığına kapılmadan bu günleri akıl ve mantığın; ilmin öngördüğü şekilde, kuranın ve sünnetin aydınlığında olumlu bir şekilde geçireceğimize inanıyor Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin şu dizeleriyle bitiriyorum sözlerimi:

Hak şerleri hayr eyler

Zan etme ki ğayr eyler

Ârif ânı seyr eyler

Mevlâ görelim neyler

Neylerse güzel eyler…

 

Deme şu niçin şöyle

Yerincedir ol öyle

Bak sonuna sabr eyle

Mevlâ görelim neyler

Neylerse güzel eyler…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır