menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Biraz insaf!

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
26 Nisan 2021, Pazartesi

   Söz söylemeden önce senin esirindir söyledikten sonra sen onun esiri olursun, kaidesi ve kuralı herkes için geçerlidir.

   Bazen ağzımızdan çıkan sözün önünü arkasını hesap etmeden hareket ediyoruz. Sonrasında ne gibi yıkımlara sebep olduğunu  anlıyoruz, çoğu zaman ise iş işten geçmiş oluyor.

  Bazen de başkalarını töhmet altında bırakmak için avazımız çıkana kadar bağırıyoruz insafsızca.  Kul hakkına hatta kamu hakkına giriyoruz düşünmeden.

  Geçenlerde Kayseri’de ulusal yayın yapan bir televizyon kanalında yayına bağlanan, kendisinin iş insanı olduğunu söyleyen şahsın özellikle din görevlileri hakkında sarf ettiği sözler aynı kabilden… Duyduğumda hayretler içerisinde kaldım.

  Be ne öfke bu ne kin! Bu nasıl dayanaksız bir iddia!

  Bu şahsa göre din görevlileri görevini yapmıyormuş hatta bir paket maske alıp camiye koyamayacak kadar ilgisizmiş.  Bunu da camiden çıkan cemaatin maskesiz olduğu görüntüsünden anlamış belli ki…

  Daha ileri giderek İl Müftüsüne emri vaki yaparak bir an önce din görevlilerini toplayıp pandemi surecinde bazı emirler vermesini lütfederek akıl vermeyi ihmal etmemiş…

  İl müftülüğünün öncülüğünde Suriye’ye gönderilen yardım tırlarını takdir etmek yerine,  öyle küçümsemiş ki “Un, soğan yardımı zamanı değil” diyerek yardım ve merhamet anlayışının ne kadar dar olduğunu ifşa etmiş.   

   365 gün maaş alan imamlar bir ay bu devlet için bir şeyler yapsa çok mu diye aklınca demagoji yapmış.

  Ne diyelim? Ağız işte; kilidi yok ki kilitleyelim. Ağzı olan konuşuyor. Çamur at kendi kalmasa da izi kalsın misali salya sümük saldırıyorlar din görevlilerine.

  Bütün bunları sarf eden şahsın diyanet ve din görevlilerinin ne gibi hizmetlere imza attıklarını bilmediği kesin. Çünkü insan çoğu zaman bilmediğine düşmanlık yapar. Bazen de bildiği halde düşmanlık yapmayı kazanç olarak görenler oluyor.    Başkalarını yerden yere vurarak kendi reklamını yapma fırsatı yakaladığını düşünenler de yok değil. Bu şahıs işte bunu yapmış. Konuşmasının sonunda sanki fırsat bu fırsat diye düşünerek kendini övmeyi ihmal etmemiş.

  Ben burada din görevlilerin yaptığı fedakârlıkları ayrıntılı olarak anlatacak değilim. Buna,  bana ayrılan ne bu sütun yeter ne de kelimeler…

   Sadece şu kadarını söylemek isterim bu şahsa: Keşke camiden maskesiz çıkan üç beş şahıs üzerinden koca bir kurumu hedef almak yerine camiye girme lütfünde bulunup namaz kıldıktan sonra imama kafasın ki soruları sorup cevap alsaydı. Ön yargılarını bir kenara bırakıp imamları objektif olarak değerlendirme fırsatı elde edebilseydi.

   Müftülüğü kapısından girip ne gibi hizmetler yapıldığını öğrenseydi. İnanın büyük bir nezaketle karşılanacak ve gerekli bilgileri alacaktı.

      O zaman şunu görecekti: İmamlar 365 gün maaş alıp bir ay hizmet edecek kadar vicdanları geniş insanlar değillerdir.

    Onlar mesai mefhumu gözetmeden devleti, milleti, dini, diyaneti ve mukaddesatı için bir ömür her fedakârlığı yapmaktan çekinmeyen toplumum önderleridir.

    Kusura bakmasanız sadece Kayseri’de bir imamın yaptığının zekâtını bile veremeyecek kelli felli, ancak eli cebine gitmeyen nice insanlar var; eleştirilecekse onlar eleştirilsin.

   Nara atanlar, ekranlarda boy gösterip sahada olmamak için bin dereden su getirten, yalancı kahramanlığa soyunanlar şunu unutmasınlar ki; düşünmeden sarf ettiğiniz bu işin sonunda söylediğiniz sözün esaretine girip kişiliğinizi bile kayıp etmek söz konusu olabilir.

   

   İmamlar hiç bir zaman sahayı terk etmediler, hep oradalar.İyi niyetli, hayırsever iş insanlarıyla fakirler arasında köprü vazifesi gören, yeri geldiğinde elini cebine çekinmeden götüren, hiç bir şey bulamazsa kullandığı eşyasını bile ihtiyaçlı insana vermekten geri durmayan imamlar var.

   Hiç bir imam gösteremezsiniz ki bulunduğu mahallede ki fakirlere yardım elini uzatmış olmasın.

  Pandemi döneminde de filyasyon ve vefa gruplarında en önde olanlar yine imamlar olmuştur. Kurallara en azami dikkat edilen yerlerin camiler olduğunu sağır sultan bile duymuşta bu şahıs nasıl olmuşta duymamış anlamak mümkün değil.

  Bakın kardeşim! Görev yaptığımız camiler bizim dükkânımız değil cemaat de müşterilerimiz değil. Yaptığımız iyiliğin karşısında bazıları gibi kimsenin cüzdanına gözümüzü dikmiyoruz. Markamız, patentimiz yok, sekreterimiz ve işçilerimiz de yok.

  Ne fabrikalarımızı genişletmenin ne de reklamımızı yapmanın peşindeyiz. Memuruz lakin yegâne kazancımız rıza-i ilahiden başkası değil.

   Biz hademe-i hayrat şuuruyla camilerde görev yapıyor dine, diyanete, devletimize ve milletimizin hizmetini bahtiyarlık biliyoruz.

      Ne olur yapmayın etmeyin, bildiğiniz dalı kesmeğin!

   Din adamına saygı dine saygının gereğidir. Unutmayın!

   Din adamını yerden yere vurmak kimseye bir şey kazandırmaz. Doğumumuzdan ölümümüze kadar, keder ve sevinçte, hayatımızın her alanında bizimle beraber olan bu vefakâr ve fedakâr insanlara biraz saygı gösterelim yeter. Vesselam…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır