menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
08 Haziran 2021, Salı

  İsteklerimiz, arzularımız, önü alınmaz ihtiraslarımız bir türlü bitmiyor.

 Hep farklı olmanın ve farkı yaşamanın peşindeyiz.

  Sahip olduklarımıza değil, ulaşamadıklarımıza yoğunlaşıyor, onlarla ruhumuzu yoruyoruz aslında.  

  Ulaştığımız hedeflerimiz bile yetmiyor zamanla.

  Yani doyumsuz bir yapımız var insan olarak;  doyamıyoruz ve huzuru yakalayamıyoruz bir türlü.

 Bir yerlerde hata işlediğimiz kesin!

  Mutmain olmayan kalp mi asıl problem yoksa isteklerimizde mi bir isabetsizlik var?

  Elbette ki isteklerimizde bir isabetsizlik var.

   Neyi nerede aramamız gerektiğini bilmiyoruz.  

    Sakat arabasına kavuşan engellilerin sevinmesini görmeyip boyu posu; sağlığı sıhhati yerinde olanların burun estetiği yaptıramadım diye üzüldüğünü görüyoruz.  Bir lokma ekmekle mutlu olabilmek mümkünken yedikçe doymayanlar bile var…

    Başını sokacağı bir evi olmayanı göremeyip yatım- katım, yazlığım villam yok diye üzülen ve ızdırap duyanlar da yok değil…

   Çölde ölen, susuzluktan ölürken “Ne mutlu gölde ölene hiç olmazsa kana kana su içerdim” demiş. Gölde ölen de çölde ölene “Ne mutlu çölde ölene. Keşke çölde olsaydım da hiç olmazsa sular içerisinde kalmazdım” demiş.

    Ayağı yaralı adamın şükrüne şaşıran ahmak birisi soruyor:  “Ayağın yaralı sen hala şükrediyorsun. Adam: “Ayağı olmayanlar da var. Benim ayağım yaralı ama iyileşince yine onu kullanacağım. Ama onların böyle bir imkânı yok nasıl şükretmeyeyim.” Diye cevap veriyor.  Öyle olmalı değil mi zaten?

    Çok zengin birinin şu itiraflarını hiç unutmam. O gün bugün ihtiraslarım dokunduğunda kalbime hemen aklıma o gelir. Bu zengin parayla elde edeceği her şeye sahip... Ya paranın satın almadığı şeyler olursa ne olacak peki? İşte tam o kabilden; kızının tükürük bezleri tükürük üretemiyormuş.  Çare bulamamış. Ağzını ıslatsa olmuyor ıslatmasa gönlü razı değil. O tükürüğü üretecek bir makine da yok. Çaresiz bir halde… Bu zengin,  kızı gözünün önünde eriyip giderken şöyle diyor:

 “Vallahi kızımın ağzında bir damla tükürüğü olsun bütün servetimi vermeye hazırım.”

     Bir damla tükürüğe servetini verecek insanların serveti ağzımızı sulandırırken her gün tükürüğü üreten bu organa karşı şükrümüzü neden yerine getirmiyoruz?

   Bir tükürük kadar kıymeti olmayan şu dünyanın çarkına tüküreyim, diyesi geliyor insanın.  Bu kadar fırıldağa değer mi bir tükürük kadar kıymeti olmayan şu dünya için.

   Sabah gözlerimizi açıyoruz görmek için; hala nuru tükenmemiş o gözlerin. Isıtan güneş doğmayacak diye şüphemiz yok. Bin bir çeşit nimetler, rengârenk meyveler en güzel lezzette ki gıdaları yiyor, içiyoruz; dilde sıkıntı yok. Acıyı farklı, tatlıyı farklı tadıyoruz; hiç biri ötekine karışmıyor.  Ağız harıl harıl öğütüyor, mide saat gibi çalışıyor. Yürüyoruz ayaklarla; nereye istiyorsak götürüyor bizi. Tutuyoruz ellerle hiç zorlanmadan. 

   Suyun sunisini üretmek mümkün mü? Aldığımız havanın parasını kime ödüyoruz hiç düşünüyor muyuz? Vücudumuzda ki bu kadar mükemmel çalışan sistem de bizim katkımız ve emeğimiz mi var sanıyoruz?

   Kısaca: Şükrümüz nimetlerin artmasına vesile iken şükürsüzlüğümüz o nimetlerinde elimizden gitmesine sebep olur. Kanaat zenginliği ile mutmain bir hayat sürmek varken şükürsüzlük içerisinde varlığın yükü altında ezilmek akıl işi değildir.

   Yükümüzün hafiflemesini istiyor isek kanaat, kanatları altına girmeli, teslimiyet gemisiyle yol almalıyız.

    Midemizin doyumu kadar ruhunuzun doyumuna da önem vermeliyiz.

    Mide çok dolunca tefekkür uykuya dalar, tefekkür uykudayken akıl işlevini yapamaz. Aklı kullanmadan yol almak ise rehbersiz, nereye varacağı belli olmayan yolculuğa benzer.

    Bedenin istekleri üzerinde yoğunlaşan insanlar ruhun ameli olan huzuru yakalayamaz.

    İhtiras, dizginlenemeyen at gibidir sahibini er veya geç bilinmez kuytulara atar.

    Dünyanın yükü ile meşgul olanın ahret diye bir kaygısı olmaz. 

    Sahip oldukları ile huzuru yaşayamayan insanın bu dünyada ki cezası sahip olmadıklarıyla meşgul olarak dünyayı zindan bir halde geçirmektir.      

      Bir ayetle bitirelim inşallah:

“Hatırlayın ki Rabbiniz size: Eğer şükrederseniz elbette size ( nimetimi) artıracağım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir! Diye bildirmişti.” (İbrahim,7)

 Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? ENGELLİ OLMAK O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ ORUÇ VE NEFİS TERBİYESİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır