menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Bir cemre de yüreğimize düşse ne olur!

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
02 Mart 2021, Salı

Kalpler soğuk, yürekler buruk, insanlık adına her şey ölmüş olunca cemreyi beklemek hakkımız mı bilinmez yine de bir hayaldir, gözümüz gökyüzünde, düşmesini bekliyoruz her an.

İlk önce havaya düşer, ısıtır cemre. Sonra akan sulara sıcaklığıyla dokunuverir.  Ve nihayet toprak özlediğine kavuşur cemreyle.

  Cemre baharın gelişini müjdelediği için hep beklenendir. Bahar cıvıl cıvıl kuş sesleriyle şenlendirir her yeri.  Toprak kadar aziz insan, özünün kokusunu duyar sanki. Topraktaki kımıldamaya eşlik eder kalplerde ki kımıldama. Çiçekler açınca dağda bayırda,  insanin içinde ki ümitler de açıverir…

  Ancak nice baharlar gelip geçti de toprağa düştüğü kadar düşmedi gönüllere cemre.  Gözler hasret kaldı, gönüller beklemekten yoruldu. Kalplerin soğukluğu üşütür oldu…

Müjdelere hasret kaldık özellikle şu karanlık günlerde.

  Ne zaman düşer bu cemre…

  Gök ısınır, su ısınır, toprak ısınır da ısınmaz hala bir damla sudan yaratılan, özü bir avuç toprak olan insan.  Isınmaz hala hem cinsine zulmetmekten utanmayan, kardeşkanı dökmekten bıkmayan, başkalarını ezmek pahasına kendi saltanatını kurmaktan çekinmeyen zalim ve hırsızlar.

   Her yıl cemre düşerken toprağa kin, nefret, haset, adam kayırmaca, adam kadar olamamaca, adamına göre şekilden şekle girmece, haksızlık, hukuksuzluk yol kesicilik, yan kesicilik hayatın iklimini değiştirdi.

  Aslında  dünyanın imar ve ıslahıyla sorumlu olan, ancak var olan düzeni bozmak için birbirleriyle yarışan insan denen bozguncu cemrenin düşmesini bu kadar geciktirdi…

  Koskocaman baharın içerisinde bir çiçeği göremeyecek kadar fikrin zamparası gölge aydınlar türedi baharı olmayan kışın ayazında…

 Dertliyle dertlenemeyecek kadar aciz ve iktidarsız insanlar…

 Sevgiyle yoğrulan dünyayı zulümle kirleten zalimler…

 Hakkın değil güçlünün egemen olduğu düzene boyun eğen tutsaklar nedeniyle bir türlü ısınmaz oldu aynı Âdem ve Havadan doğup Kafdağı uzaklığına savrulan kardeşliğimiz.

  Bana ne anlayışı karakterimiz haline gelirken merhamet denen sıcaklığı unuttuk, diğerkâmlık denen hasleti kayıp ettik. Kayıp olduk kayıp… Onun için bizi bulup ait olduğumuz yere götürecek cemreleri bekliyor, kayıplığımızı arıyoruz şimdilerde.

   Kapı gibi babalar dış kapının dış mandalı; koynunda büyüdüğümüz analar fikir ve düşüncelerimizle şekil vermeye çalıştığımız eski akıllılar oluverdi. Evlerde kapı olmayınca aile yuvası ısınmaz, mahremiyet kalkınca evlatlar uslanmaz oldu. Ana denen yar unutuldu ap-açık orta yerde kalıverdik.

 Sevgi, saygı kalmadı, kalp katılaştı soğuk davranışlar ve yürekler nedeniyle. 

 Komşu komşunun külüyle ısınırdı. Şimdilerde aynı apartmanda yaşayanlar birbirini tanımaz oldu. Soğuk yüzler, asık suratlar ilk önce kalbimizi üşütüverdi.

   İnsandan soğuduk,  insan olmaktan utanır olduk.  Kapı arasından ve pencerenin soğuk demirleri arkasından bu gönüllere cemre ne zaman düşer diye yıllardır bekliyoruz.     

  Bakın bir gökyüzüne! Güneş her yerde adil; aynı ısıyla okşuyor yürekleri.  Yıldızlar semayı süslerken kimseyi ayırt ediyor mu?  Açan çiçek, uçan kuş, her yerde aynı değil mi?  Yağan yağmur merhametle tenlere dokunurken güçlü olanlara, gücü elinde bulunduranlara, mal mülk ve makamda zirveyi tutanlara farklı muamelede bulunmuyor değil mi?  Cemre fakire de zengine de, ağaya da hizmetçiye de; patrona da, işçiye de aynı müjdeyle düşüyor.  Yani dünya üç beş mütekebbirin etrafında değil bütün canlılar için dönüyor.

 Öyleyse Cemre ne zaman düşer diye başınızı gökyüzüne sabitlemeyi bırakın artık. Siz gönlünüze bir türlü düşmeyen cemrelere bakın!  Isınmış sulara elinizi sokmak yerine upuzun olun, uzanın bir garibin eksikliğine, cemre olun ısıtın yürekleri.  Taş kadar soğuk olmak yerine toprak kadar sıcak olun, saklayın size sığınanları bin bir başak veren tohum misali…

  Merhamet yumağı olun baharı bekleyen gönüllere.  Sevgiyle açın, bir çiçekle bahar gelmez demeden, tutup kaldırdıklarınızdan hiçbir şey beklemeden. Ateş olup yakmayın onaramayacağınız kalpleri, soğuk olup üşütmeyin boy vermiş fidanları, açmış çiçekleri.

 Deri dert edinin kışın soğuğunda, cemreyle beraber derman olun dertli gönüllere.

  Ne olur yüreğinize bir cemre de siz düşürün hazır cemreler düşerken.  Bir de böyle bir baharın gelişini kutlamış olalım!

 Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MÜTTAKİNİN KURBANI BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır