menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

28 ŞUBAT’I UNUTMADIK!

Abdullatif ACAR
Abdullatif ACAR
01 Mart 2019, Cuma
28 şubatın yıl dönümü mamulünüz. Hatırlamak istemediğimiz lakin unutmamamız gereken o kara günler… Darbenin moderni diye anılan, “post modern darbe” diye sunulan yıllar… Bin yıl sürecek kadar uzun ömür biçmişlerdi o günün kudretli generalleri. On yıl bile sürmedi, hesaplar tutmadı. Çünkü hesaplar üstü bir hesap vardır. Tuzakların en iyisini kuran Allah’tır. O’nun kudreti tecelli etti. Bitti, etkileri devam etse de. O günün bir generali demokrasiden dem vurarak “demokrasiye balans ayarı yapıyoruz” demişti. Ama ne demokrasi ne ayar… Altında hep muhafazakâr, dinine bağlı, tahsilini devam ettirmek isteyenler, tesettürünü dininin gereği olarak takan, namazında niyazında, ibadet ve itaatinde olan insanlar kaldı altında. Demokrasi diye yola çıkılan bu darbenin çarkları arasında hep Müslümanlar ezildi. Aslında hedef zaten İslam’ın yükselişini önlemeye yönelikti.
 
Yıllarca üniversite kapısından içeri alınmadı başörtülü genç kızlarımız. Birincilikle bitirenlere dahi sırf başörtüsü nedeniyle diploma verilmedi. Törenlerde ödülleri ellerinden alındı. Okulunu bırakmak mecburiyetinde kalanlar oldu. İmam hatiplerin orta kısımları ve kat sayısı engeli nedeniyle kapatıldı. Kur’an kurslarına talep çok azaldı. Kısaca evlatlarımızın gelecekleri ellerinden alındı. O günün Cumhurbaşkanına soruyor bir üniversiteli öğrenci: “Ne dersiniz bu başörtüsü yasağı hakkında.” Sırıtarak, alay edercesine, demagoji yaparak cevap veriyor: “bu ülkede başörtü yasağımı var ki? Bakın köylerde kadınların başı örtülü, kim ne diyor. Üniversiteye gelince, oraların kuralı var, ona uyacaksınız, mahkeme kararları var onlar herkesi bağlar.” Başka bir zamanda “dinini yaşayan Arabistan’a gitsin, burası Türkiye ve laik bir ülke” diye bu ülkenin gerçek sahiplerine kapının yolunu göstermişti.
 
O dönemlerde ikna odaları denilen odalarda başörtülü evlatlarımız psikolojik baskıya maruz kalmıştı. Başörtüsünü sakıncalı görenler onun üzerine peruk takılmasına müsaade ediyorlardı. Talimatlar üstü üste yağıyor, alt kademedeki yöneticiler: “ne yapalım bizde emir kuluyuz” cümlesine sığınıyorlardı. 80’li yaşlarında, ölüm döşeğinde yatan bir nineden başı açık fotoğraf bile istemişlerdi de oğlu, fotomontaj yoluyla fotoğrafını değiştirmek zorunda kalmıştı. Şehit yakınları kamu alanı diye, evlatlarıyla ilgili askeri törenlere bile alınmamışlardı. Neler neler yaşandı o günlerde; zulüm korku ve kaos hakimdi her tarafta, insanlar birbirlerinden korkar duruma gelmişlerdi…
 
Böyle askeri vesayetle iş başına gelen bazı siyasiler de askerin her dediğine olur verdi. Senaryolar uygulamaya kondu, refah yol istifa ettirildi. Hiç ortada görünmeyenler o gün birdenbire meydanlarda gövde gösterisi yapmaya başladılar; Müslüm gündüzler, aczimdendiler sokaklarda değnekleriyle zikir yapmaya başlamışlardı. Öyle ya durduk yerde tarikatların, İslami cemaatlerin ümükleri nasıl sıkılacaktı. Bu sebepsiz olarak kabul edilir, işleri zorlaşırdı. Sebepleri kendileri oluşturup “eyvah irtica geliyor” yaygaralarıyla tuttuklarını götürdüler.
 
Bu nedenle üç kişi bir araya gelip dini sohbet etseydi bahane hazırdı; irticai faaliyet. Hizbullahçı damgası yemek için sakalınızı biraz uzatmış olmanız yeterliydi. Hemen damgayı yiyor, alıp götürülüyordunuz. Bu dönemi bizzat yaşadığım için anlatıyordum. Kuran okutmak yasaktı. Yazın ilk okulu bitirmeyen çocuklara kuran öğretmeniz, tutuklanmanız için yeterli sebepti. Sadece sakalı için nice tutuklanan imamlar, din görevlileri oldu. Cemaatinin arasında kelepçelenip apar topar karakola götürülüp işkencelere maruz kalan nice imamlar…. Öyle bir duruma gelmişti ki bir ilçede rütbeli karakol komutanı kahvehane çağırıyor Müftü Efendi geldiğinde çağırmasının sebebini soruyor komutan “canım öyle istedi şimdi gidebilirsiniz” diyerek aba altından sopayı gösteriyor.
 
Hiç unutmam! Malumunuz her ay din görevlilerinin toplantısı müftünün refakatinde yapılır. Ancak o günlerde her toplantıda ayrı bir rütbeli gelir bizlere talimatlar verirdi. Arkadaşlar arasında espri konusu bile yapılırdı “bu ay ki toplantıyı yapacak subayın rütbesi nedir?” diye.
 
Kuş uçmaz kervan geçmez ilk görev yerimde kar kış demeden askeriye arabalarının biri gidip öteki geliyor, güya asayişi sağlamak istiyorlardı. Öyle ya onların tabiriyle, kendilerince anlam yükledikleri “irtica” PKK’dan daha tehlikeliydi. Dinini özgürce yaşamak isteyende teröristi. Teröristin camide üniversitede ne işi var. Kaçak silah aranır gibi, kaçak kuran talebeleri aranır mı Allah aşkına. O gün bunları bizzat yaşadık. Biraz cesaretli amirler “kuran okuması yasak olan küçük talebeler gelirse hiç olmasa okuyup hemen gönderin” derlerdi. Bir kısmı kesip atar, “aman ha yasak sakın okutmayın gerekeni yaparım” diye gücü elinde bulunduranların kılıcını çekerdi.
 
Neyse ki dert büyük bu yazılara sığmayacak kadar çok çok büyük; unutulmaması gerektiği kadar, uykularımızı kaçırırcasına büyük. Şununla bağlıyayım: Mehmet Akif Ersoy “tarih tekerrürden ibarettir” sözünün daha bir anlamlısını söyler. Sitem yüklü ifadelerle aslında geçmişten ders almamızı ister.
 
Der ki milli şair:
 
“Geçmişten adam hisse kaparmış…Ne masal şey!
 
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
 
“Tekerrür” diye tarif ediyorlar;
 
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?”
 
Evet, şöyle özet olarak geçmişe bir dönüp tekrar baktığımızda cereyan eden olayları iyice yorumlayıp tedbir alamadığımıza şahit oluruz. Milli şef döneminde camiler ahır yapıldı, satıldı, farklı amaçlar için kullanıldı. Birçok din alimi idam edildi. Ezan Türkçe okutuldu, kuran tamamen yasaklandı. O dönemleri yaşayan büyüklerimiz jandarmadan, askerlerden o kadar çok kormuş olacaklar ki bizi bile çocukken “bak şu hatayı yapma, jandarma gelir götürür” diye korkuturlardı. Bizde çok korkardık; askerden, polisten. 28 şubata kadar çeşitli muhtıralar ve darbelerle bu baskılar devam etti. Anlattığım 28 şubatta bu baskı yine tekerrür etti; korkutulmaya, sindirilmeye çalışıldı insanlar.
 
Bunlar yapılırken bugün ellerini kollarını sallaya sallaya gezen Bazı gazeteciler cuntanın borazanlığını manşetlere taşıdı. Bundan sonra çeşitli muhtıralar verildi. Aba altından sopalarla beraber borular gösterildi. Yeterince ders alınmadı mı ne bilemiyorum. Ancak cesaretli bir devlet adamı kalkıp, alışılmışın dışına çıkıp, ilk defa bu bildirilere boyun eğmeyeceğini söyledi açık açık. Bazı düzenlemeler yapılmaya devam edilirken aynı zihniyetin ve Türkiye’nin üzerinde kötü emeller besleyenlerin maaşı, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz kanlı darbe girişimiyle yine tarih tekerrür etti. Yüzlerce insan şehit oldu. Neyse ki halk artık uyanmıştı, sokaklara çıktı ve darbe girişimi bastırıldı. Hâlbuki ki Peygamber efendimiz “Müslüman bir elikten iki defa ısırılmaz” diye uyarmıştı. Mehmet Akif Ersoy’a göre de tarih bu şekilde tekerrür etmemesi gerekirdi, ders alınmalıydı bu nedenle bu günleri analiz ederken eksiklerimiz gözden geçirilmeli, gerekli tedbirler alınmalı, kanunlar yönetmelikler ivedilikle çıkarılmaya devam edilmeli. Millet olarak ta 15 Temmuz darbe girişiminde ki gibi aynı heyecan ve duyguyla daha bir yenilenmiş ve bilenmiş ruh ve ferasetle bu insanlara fırsat vermemeliyiz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
MÜTTAKİNİN KURBANI BİR BUDİST’İN İSLAM HAYRANLIĞI EKŞİ YÜZLÜNÜN BALI ACI OLUR BÖYLE ÖZGÜRLÜK MÜ OLURMUŞ? SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRALIM Kusur arama hastalığı SALGIN DAHA BİTMEDİ ARKADAŞLAR! Peki, kurban kesenlerin kusurları nelerdir? Bir damlacık tükürük kadar kıymeti olmayan dünya Biraz insaf! Oruç bizi tutmalı! Ramazanlaşmak ÜÇ AYLARIN RAHMET İKLİMİ KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! KURAKLIĞA BİR DE BÖYLE BAKALIM! Yardım etmek adına ne yapıyoruz? Bu virüs psikolojimizi bozdu ÖLÜM VAR ÖLÜM! KİM GELDİYSE GELDİ, FARK ETMEZ!... PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK SAHTE İÇKİ GÜNDEMDEYKEN AKLIMA GELDİ!… PEKİ, KİM SUÇLU? BU NE REZALET... BOŞUNA UĞRAŞMAYIN! Kontrollü hayat, kontrolden çıktı... SÜ-İ ZAN HASTALIĞI Birlikten güç doğdu... Ücreti peşin ödenen yemekler Kurban kesmede ki gaye nedir? MÜSLÜMAN KENDİSİYLE ÜLFET EDİLENDİR-1 Oruç ve diğer ibadetler bizlere neler kazandırır? Ramazan’ı Kuşanmalıyız Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! Bunca sene aldığımız nefesin hesabı ne olacak peki?! BU GÜNLER DE GEÇER. Tedirginliğe Mahal Yok! Tedbir Bizden Takdir Allah’tan ŞEHİTLER TEPESİ TERK EDİLMEYECEK Düğünlerini Ahrete Erteleyen Şehitler Tebrikler Kayseri Anadolu Haber Gazetesi! Acılarımız Bizi Birbirimize Kenetledi.. Zalimler için Ağıt Yakılır mı? YILBAŞI BİZİM NEYİMİZ OLUR? O’NU ANIYORUZ! BİR MEHMET TANIDIM… BİR MEHMET TANIDIM… SEFER BİZDEN, ZAFER ALLAH’TAN DEPREMDEN NASIL KORUNURUZ? Asrın Hastalığı Kibir DİYARBAKIR ANNELERİ… KURBAN BİR TESLİMİYETTTİR SAYGI VE HÜRMET KALMADI ONURSUZ VE AHLAKSIZ YÜRÜYÜŞ… Çocuk Eğitiminde Sevgi Ve Hoşgörünün Önemi DÜĞÜNLERİMİZ EZİYETE DÖNÜŞMEMELİ KADİR GECESİNİN FAZİLETİ HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN BİTMEYEN TESETTÜR DÜŞMANLIĞI Kandiller Geçidi Üç Aylar ÜÇ AYLAR’I NASIL GEÇİRMELİYİZ? 28 ŞUBAT’I UNUTMADIK! KUYRUK ACISI! AH HOCAM AH! FİTNE BELASI ÇOCUKLARA CAMİYİ SEVDİRMELİYİZ GÖBEK BAĞI SEVGİNİN SECERESİ BİZ BUYUZ İŞTE! Cenazede Kıymalı Vermenin Dinde ki Yeri Nedir? PEYGAMBER(S.A.V.)’i ANLAMAK DÜNYAYA ALDANIP ASLİ VAZİFEMİZİ UNUTMAYALIM! Bizim Kıblemizi Kim Düzeltecek SÖZ DEYİP GEÇME
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır