menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Zehir tacirlerinin hedefi Türk Gençliğidir

İsa ALTUN
İsa ALTUN
18 Aralık 2017, Pazartesi
‘Ateşin tadını yanan bilir’ Canı yanmış bağımlı yakınlarının yaşadıklarını 30 yıla yakın çalıştığım Narkotik şubede gözlerimle görme imkânı buldum. Yıllardır yazılarımda bir ilkeyi hep vurguluyorum.  
 
Madde Bağımlılığı ile mücadelede aileden, eğitim kurumlarına, derneklerden,  medyaya, belediyelere, kısacası herkese büyük görevler düşüyor. Bağımlı yakınları evlatlarının maddeyle tanışmasından sonra kısa süreli bir şok yaşıyorlar. Yardım alabilecekleri, danışabilecekleri yerler konusunda sorun yaşıyorlar. Merkezi Ankara ili Pursaklar ilçesinde bulunan Umder Derneği Başkanı Leyla Yağanoğlu bir bağımlı yakını. Tabiri caizse ateşin tadını yanarak bilenlerden. 
 
Bundan 5 yıl önce kurulan ve ülkemizin dört bir yanından gelen bağımlı gençlere ve ailelerine yol gösteren Umder Derneği sayısız gence rehberlik ederek iyileşmeleri yönünde büyük emekler verdi veriyor. Leyla Yağanoğlu Eğitimci. Akademisyen. Bağımlı psikolojisini hem uygulamada, hem de sahada yaşayarak bağımlı gençlere annelik yapıyor.’Bağımlılığı önlemek, tedavi etmekten daha önemlidir’ ilkesiyle Pursaklar Kaymakamlığı ve Belediyesi ile işbirliği gerçekleştirerek çocuklara hem sahip çıkıyor, hem de topluma kazandırıyor. Geçtiğimiz günlerde Umder Derneği bağımlılık konusunda farkındalık sağlayan kişi ve kuruluşları onore etmişti. Dernek olarak, ailelere ve eğitim kurumlarına yönelik projeler kapsamında eğitim ve bilinç kazandırma çalışmaları gerçekleştiriliyor.
 
Mef Lisesinde  ‘Bağımlılığı ve Bilişim suistimallerini’ anlattık
 
Mef Okulları Ulus Lisesi şubesinde geçtiğimiz günlerde Madde bağımlılığı ve çocuklarımızı internette bekleyen tehlikeler konusunda seminer gerçekleştirdik. Okul Müdürü Fikret Mulhan’ın organize ettiği etkinlikte Narkotik şubede yaşadığımız tecrübeleri konuştuk. 
 
Mef okulları kültürel, sanat ve sportif etkinliklerde öğrencilere yönelik farkındalık sağlamak konusunda oldukça aktif. Okul Müdürü Fikret Mulhan’ı bu konuda kutluyorum. Bakırköy adliyesinde adli bilirkişi olarak sanal alemde mağdur olmamak için ne yapılması gerekenleri anlattık. Üzülerek belirtmeliyim ki, online ortamda yaşanan suçlarda geçtiğimiz yıllara oranla büyük artışlar yaşanıyor. Bilgi paylaşılırsa anlamlıdır. Bilişim medya okuryazarlığı konusunda hepimize görevler düşüyor. 
 
Teknoloji bağımlılığı bu konuda bir başka sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çocukların bağımlı olmaması için ne yapılması gerektiğini de ebeveynlere aktardık. Bağımlı Danışmanı olarak bir cana bile faydamız olabilirse ne mutlu diyoruz. Zira her şeyi devletten beklemeden bu konuda hepimize çok büyük işler düşüyor. Madde bağımlılığı konusunda bilinç kazandırmak tedavi etmekten daha kolaydır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır