menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Zayıf şifre tehlikesi

İsa ALTUN
İsa ALTUN
08 Şubat 2017, Çarşamba
İnternet kullanıcıları, online dünyada kendilerini korumak adına parolaları nasıl etkin bir biçimde kullanacaklarını hâlâ bilmiyor.
 
 Kaspersky Lab'ın araştırması insanların kötü şifreler seçerek ve çok ciddi sonuçlara neden olabilecek basit şifre hataları yaparak çevrimiçi güvenliklerini riske attığını gösteriyor.
 
Araştırma, çok sayıda internet kullanıcısını riske atan üç ortak şifre hatasını ortaya çıkarıyor: (1) İnsanlar birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanıyor; yani bir şifre sızdırıldıysa birkaç hesap birden kırılıyor. (2) İnsanlar, kırılması kolay ve zayıf şifreleri kullanıyorlar. (3) İnsanlar, şifrelerini güvenli bir şekilde saklamayarak bir şifre sahibi olmanın gerektirdiği en temel şeyi yapmıyorlar.
 
Kaspersky Lab Tüketici İşleri Başkanı Andrei Mochola, “Bugün çevrimiçi olarak sakladığımız özel ve hassas bilgilerin miktarını göz önüne alınca, insanların kendilerini korumak için şifre kullanımına daha fazla özen göstermesi gerektiğini görüyoruz. Bu bariz bir gerçek gibi gelebilir fakat birçoğumuz basit şifre yönetimi hataları yapma tuzağına düştüğümüzün farkında bile değiliz. Bu hatalar açık bir ifadeyle e-postaları, banka hesaplarını, kişisel dosyaları ve daha fazlasını savunmasız bırakmak anlamına geliyor.” diyor.
 
Araştırma, çok sayıda insanın (neredeyse beşte birinin – %18) hesap hırsızlığı girişimiyle yüz yüze geldiğini, ancak pek azının etkili şifre seçerek şifre güvenliğini sağladığını gösteriyor. Örneğin, internet kullanıcılarının sadece üçte biri (%30) farklı çevrimiçi hesaplar için yeni şifreler oluşturuyor ve endişe verici bir biçimde her 10 kişiden biri ise bütün hesapları için aynı şifreyi kullanıyor. Bir şifrenin sızdırılması durumunda, bu kişilerin bütün hesaplarını saldırıya maruz kalma ve sömürülme riskine atılmış oluyor.
 
İnsanlar ayrıca, onları saldırılardan ve dolandırıcılıktan koruyacak kadar güçlü şifreler oluşturmuyorlar. Sadece yarısı (%47) şifrelerinde büyük ve küçük harf kombinasyonu kullanıyor ve üçte ikisi (%64) harf ve rakam karışımı kullanıyor. Bu, çevrimiçi bankacılık (%51), e-posta (%39) ve online alışveriş hesaplarının (%37) güçlü parolalara ihtiyaç olacağını düşünmelerine rağmen böyle.
 
Araştırma, insanların şifrelerini başkalarıyla paylaşarak ve onları hatırlamak için güvensiz yöntemler kullanarak özensiz davrandıklarını da gösteriyor. Neredeyse üçte biri (%28) yakın bir aile üyesiyle, onda biri de (%11) arkadaşlarıyla şifrelerini paylaşıyor ve böylece şifrelerin istemeden de olsa sızdırılmasına olanak sağlıyor. Beş kişiden biri de (%22), hatırlamalarına yardımcı olması için şifrelerini bir not defterine yazdıklarını belirtiyor.
 
Mochola sözlerine şöyle devam ediyor: “Çevrimiçi şifreler söz konusu olduğunda insanlar hala basit hatalar yapıyor. En iyi şifreler sözlükte bulunamayanlardır. Büyük ve küçük harfler, sayılar ve noktalama işaretleriyle oldukça uzundurlar. Bununla birlikte, bugün çok fazla çevrimiçi hesaba sahip olan insanların her şey için güvenli birer şifre hatırlaması kolay değil. Bu noktada, bir şifre yönetimi çözümü kullanmak, güçlü parolalar üretmeye ve hatırlamaya yardımcı olarak hesapların hacklenmesi riskini en aza indirebilir.”
 
Kullanıcıların sadece bir ana şifre hatırlamasını yeterli kılan Kaspersky Password Manager uygulaması, tüm parolaları, adresleri ve kredi kartı bilgilerini güvenli bir şekilde saklıyor ve tüm cihazlarla senkronize ediyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır