menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

YENİ AVRUPA BİRLİĞİ UYUŞTURUCU RAPORU

İsa ALTUN
İsa ALTUN
18 Haziran 2019, Salı
‘Kimyasal terör’ adını verdiğimiz uyuşturucu maddelerin hedefinde ülkemizin gençlerinin ve çocuklarının olduğunu her zaman belirtiyoruz. Nitekim de geçtiğimiz günlerde yayımlanan (2018 Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi raporunda Laura d’Arrigo Başkan, EMCDDA Yönetim Kurulu’ ‘Alexis Goosdeel Direktör, EMCDAA’ ) bunu resmi bir şekilde kamuoyu ile paylaşıp ayrıntılı raporu sanal ortamda da paylaştılar. KAYNAK: http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/8585/20181816_TDAT18001TRN_PDF.pdf
 
 
 
 Raporda : ‘AB'de üretilen sentetik ilaçların bir kısmı Amerika, Avustralya, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Türkiye gibi dış pazarlara yöneliktir.’ Uyuşturucuların Avrupa’daki halk sağlığı ve güvenliğine yönelik tehditlere üst düzeyde ve birçok disiplinde müdahale edilmesi gerektiğine inanıyoruz.’ Şeklinde yapılan açıklamalar gelinen tehlikeli noktayı göstermektedir. Raporda ayrıca şu görüşlere de yer veriliyor: ‘Avrupa ülkelerindeki gelişmeler hem küresel uyuşturucu eğilimlerinden etkilenmekte hem de bunları etkilemektedir. MDMA gibi bazı sentetik uyarıcılar açısından Avrupa, dünyanın diğer bölgelerine ürün ve uzmanlık ihraç eden büyük bir üreticidir.
 
 
 
Esrar açısından, Avrupa’da üretim bir dereceye kadar ithalatın yerine geçmiş ve dış üreticilerin iş modellerini etkilemiş görünmektedir.  2017 yılında kabul edilen yeni AB eylem planı, Avrupa’da gerekli iş birliği için bir çerçeve sunmaktadır. Esrar, Avrupa'da en yaygın olarak kullanılan yasa dışı uyuşturucu olmaya devam etmektedir.
 
 
 
Avrupa’da uyuşturucu kullanımı artık geçmişe oranla çok daha geniş bir madde dizisini kapsamaktadır. Uyuşturucu kullanıcıları arasında, çoklu uyuşturucu tüketimi yaygındır ve bireysel kullanım modelleri deneme niteliğinde kullanım ile alışkanlığa bağlı ve bağımlı kullanım aralığındadır. Esrar kullanımının yaygınlığı diğer maddelerden yaklaşık beş kat fazladır.
 
 
 
Avrupa’da uyuşturucu kullanımı artık geçmişe oranla çok daha geniş bir madde dizisini kapsamaktadır. Uyuşturucu kullanıcıları arasında, çoklu uyuşturucu tüketimi yaygındır ve bireysel kullanım modelleri deneme niteliğinde kullanım ile alışkanlığa bağlı ve bağımlı kullanım aralığındadır.
 
Esrar kullanımının yaygınlığı diğer maddelerden yaklaşık beş kat fazladır.
 
 
 
 Eroin ve diğer opioidlerin kullanımı nispeten nadir olmaya devam ederken, bunlar enjekte edilen uyuşturucu kullanımı da dâhil olmak üzere, daha zararlı kullanım formları ile en sık ilişkilendirilen uyuşturucular olmaya devam etmektedir. Tüm uyuşturucuların kullanımı, erkekler arasında genellikle daha yüksektir ve bu fark genellikle daha yoğun ya da düzenli kullanım modellerini vurgulamaktadır.
 
 
 
 Avrupa'da (AB-28, Türkiye ve Norveç) uyuşturucu tedavisine yeni başlayanlar arasında en yüksek seviye (% 45) esrar kullananlardır. Esrar kullanma sorunu nedeniyle ilk kez tedaviye başlayanların sayısı, her iki yıl için veri bulunan 25 ülkede 2006'da 43.000'den 2016 yılında 75.000'e yükselmiştir.
 
 
 
Genel olarak, hacim açısından, geleneksel çevrimdışı ilaç pazarları halen baskın olsa da, çevrimiçi pazarlar giderek artan bir öneme sahip görünmekte ve uyuşturucu kontrol önlemleri için yeni bir zorluk oluşturmaktadır. Yakın tarihli bir EMCDDA–Europol çalışması, 100'ü aşkın karanlık ağda alımların yaklaşık üçte ikisinin uyuşturucuya bağlı olduğunu tespit etmiştir (9).
 
 
 
 Özellikle NPS'nin tedarik edilmesi ve yanlış kullanılan uyuşturuculara erişim konusunda yüzey ağ ve sosyal medyanın önemi artmaktadır. Bugünkü rapor, AB'de ilaç olarak yetki verilmeyen yeni benzodiazepinlerin sokakta ve çevrimiçi ortamda ortaya çıkmasıyla ilgili endişelere yer vermektedir. EMCDDA şu anda 23 yeni benzodiazepini izlemektedir ve bunlardan 3 tanesi 2017 yılında Avrupa'da ilk kez tespit edilmiştir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır