menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Yedekli çalışmayan şirketler için kriz kapıda

İsa ALTUN
İsa ALTUN
09 Şubat 2017, Perşembe
2017 yılı her ölçekteki şirket için güvenlik konusuna dikkat edilmesi gereken bir dönem olacak. İşletmeleri yedekli çalışmaları konusunda uyarmak şart.
 
Aksi takdirde yaşanacak kayıplar telafi edilemez. Türkiye’nin önde gelen kurumlarına “Veri Koruma”, “Arşivleme”, “İş Sürekliliği”, “IT Altyapı Yönetimi” ve “Güvenlik” konularında profesyonel çözümler sunan Platin Bilişim, işletmeleri 2017 yılında mutlaka yedekleme sistemlerini güncel tutmaları ya da yenilemeleri konusunda uyarıyor.
 
Verilerin büyümesi ile verilerin yedeklenme süresi artıyor. Mevcut yedekleme sistemlerin tüm kurumsala yayılan yüksek performanslı yedekleme mimarisi sağlıyor.
 
Bu ürünler, işletmelerin verilerini tekilleştirme teknolojisini kullanarak yüzde 95 oranında daha az disk alanı ile saklamaya olanak da tanıyor. Yüksek performanslı dedike cihazlar ile veri merkezleri, geniş ofisler ve küçük uzak ofislerin yedekleme altyapısını kurmak kolay ve güvenli bir hale geliyor.
 
En güvenilir iş ortaklarıyla güvenli iş birliği
 
Platin Bilişim olarak Veeam, Veritas ve HPE gibi bu konuda en güvenilir uluslararası markalar ile projeler hayata geçirdiklerini belirten Platin Bilişim Destek ve Operasyon Müdürü Emre Tatar, “Çağımızın madeni veri. İşletmeler verilerini güvenli bir şekilde koruma altına alıp düzenli olarak yedeklemediğinde geri dönülmesi imkânsız sorunlarla karşılaşabiliyor. Biz Platin Bilişim olarak Veritas ve HPE gibi bu alanın en önemli şirketlerin çözümleri ile projeler hayata geçiriyoruz” dedi.
 
Güvenli yedeklemenin uçtan uca değerlendirilmesi gereken bir süreç olduğuna da dikkat çeken Tatar, “Kullandığımız çözümler yüksek servis sağlarken aynı zamanda işletmelerin depolama işlemlerini optimize ediyor ve faydalanma kapasitelerini artırıyor. Bu ürünler sanal veri merkezleri için özel tasarlanmış, kurumsal ölçekli hizmet sunabilen, ölçeklendirilebilir ve bulut uygulamalarını destekleyen yüksek standartlara sahip ürünler. Öte yandan çığ gibi büyüyen verilerin depolanması çok pahalıya mal olabilir. İş ortaklarımız arasında yer alan HPE ve Veeam gibi markaların uygun maliyetli ürünleriyle müşterilerimize ikincil depolama sağlayıp kapasite kullanımını azaltarak bu yatırımı asgari düzeye indirmelerine yardımcı oluyoruz” şeklinde görüş belirtti.
 
Veri kaybının önüne geçmenin en kolay yolu
 
İşletmelerin artan siber saldırılar nedeniyle veri kayıpları yaşadıklarına da dikkat çeken Tatar, Yedekli çalışan işletmeler siber saldırılardan en az şekilde etkilenir. Zira siber saldırılar sonucunda veri kaybı yaşanması durumunda bu verilerin yedeklerden geri dönülmesi çok kolay bir işlem. Yapılan araştırmalara göre şirketler veri kayıpları yüzünden yılda ortalama 914 bin dolar zarara uğruyor. Yedekli sistemler sayesinde işletmeler periyodik olarak verilerinin geri yüklenebilmesini de test etme olanağı buluyor. Ayrıca bulut ortamındaki verilerin yedeklenmesi de oldukça büyük önem taşıyor” dedi.
 
Yedekleme ve geri yükleme süresi çok önemli
 
Özellikle büyük ölçekli işletmeler için yedek almanın zor ve uzun süren bir işlem olduğuna da değinin Tatar, bu konuda ise şunları söyledi:
 
“Artan veri miktarından dolayı yeni teknolojiler ile büyük verilerin düşük sürelerde yedeklenmesi ve geri yüklenmesi mümkün oluyor. Biz de Platin Bilişim olarak iş ortaklarımız Veritas’ın Accelerator özelliği ve HPE’nin Storeonce Catalyst Plug-in ile büyük ölçekteki müşterilerimiz için en hızlı ve güvenli çözümü sunuyoruz. Yine sanal ortamların hızlı olarak yedeklenmesi ve acil geri yüklenmesi durumlarında yedeklenen sanal makinenin kısa süre içinde yedeklenen disk üzerinden ayağa kaldırılması da çok önemli ki biz yüne burada Veritas ürünleri ile uçtan uca çözüm sağlıyoruz.”
 
Bir bakışta Platin Bilişim ve Yedekleme:
 
- Artan büyük verilerin yedekliliğinin tekilleştirme cihazları üzerinde maksimum alan kazanımı sağlayıp yedeklerin saklanması, (Veritas Netbackup Appliance ve HPE Storeonce)
- Felaket merkezi senaryosu ile yedeklenen verilerin ikincil kopyasının bu merkezlerde saklanması ve gereken durumlarda bu merkezlerden dataların geri dönülmesi,
- 7x24 bakım ve destek hizmetleri sağlayarak verilerin korunmasında yardımcı olunması,
- Yedekleme yazılımının bileşenlerinin sürekli güncellenerek bulgu yönetimlerinde güvenilirliğinin sağlanması.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır