menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Yedam’dan sigara ve kumar bağımlılığı tedavisi

İsa ALTUN
İsa ALTUN
01 Aralık 2019, Pazar

Ülkemizi tehdit eden zararlı alışkanlıklara yönelik başarılı çalışmalara imza atan Yeşilay yeni atılımlarda bulunmaya devam ediyor. Türkiye sathında bağımlılık danışmanlığı alanında çalışan ve arınma sürecinde bireylere ücretsiz psikososyal destek veren Yeşilay Danışmanlık Merkezileri’nde alkol ve madde bağımlılığından sonra sigara ve teknoloji bağımlılığı danışmanlık modülleri hizmete sunuluyor.

Türkiye çapında 36 Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nde, uzman psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları ile alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığına karşı ücretsiz ve ayakta tedavi hizmeti sunan Yeşilay, sigara ve teknoloji bağımlılığı modülleri ile hizmet kapsamını genişletti. Tüm Türkiye’deki YEDAM çalışanları İzmir’de düzenlenen YEDAM Sempozyumunda buluşarak, bağımlılıkla mücadelede geliştirilen yeni yöntemler ve güncel gelişmeler hakkında uzmanlar tarafından bilgilendirilecek. Sempozyum dönüşünde “Sigara Bağımlılığı” ve “İnternet ve Akıllı Telefon Bağımlılığı” modülleri tüm Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nde uygulanmaya başlanacak.

Sempozyumun açılışında konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Yeşilayımız yüzüncü yılına girerken Türkiye’de bağımlılıkla mücadele politikalarına yön veren, dünyada da bağımlılık alanında söz sahibi bir konuma ulaşmıştır” dedi. Öztürk şöyle devam etti: “Bugün, hepimizin bildiği gibi dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunlarının başında bağımlılıklar geliyor. Yeşilay olarak bu soruna çözüm üretmek, bağımlı ve yakınlarına umut olmak için, 2016’da hayata geçirdiğimiz YEDAM’ların sayısı bugün itibariyle 36’ya ulaştı ve amacımız Türkiye’nin her şehrinde Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizde psikososyal hizmet desteği vermek. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizde görev yapan psikolog, sosyal hizmet uzmanı, iyileşme danışmanı, spor eğitmeni, halkla ilişkiler uzmanı çalışanlarımızla bağımlı bireylerin ailelerinin sorunlarına çare üretmek ve evlerine huzur getirmek için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Psikososyal destek, bağımlılık tedavisinin önemli bir parçası. Bu şekilde sürecin başarısını yükseltiyoruz. YEDAM'ın iki önemli farkı var; bilimsel temelli ve sistematik olmamız, bağımlı bireye sahip çıkıyor olmamız.”

Sigara, İnternet, Kumar Bağımlılığı ile Sonuç Odaklı Mücadele

Dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunlarının başında bağımlılıkların geldiğine dikkat çeken Öztürk; bağımlılıkların milyonlarca insanın yaşamına mal olduğunu, toplumları ve değerleri tahrip ettiğini, bu nedenle her geçen gün bağımlılığa karşı daha profesyonel ve daha kurumsal bir duruşla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sigara ve teknoloji bağımlılığı ile mücadelede yeni bir safhaya geçtiklerini belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk şöyle devam etti: “Yeşilay Danışmanlık Merkezi artık sigara bırakmak isteyenlere de kapılarını açıyor. Bu konuda desteğe ihtiyacı olan kişiler 444 79 75 numaralı danışma hattımızı aradıklarında kendilerini en yakın merkezimize yönlendirecek ve her aşamada yanlarında olacağız. Bırakmanın adımlarını öğreteceğiz. Kendilerine bu süreçte psikososyal destek vereceğiz. Sigara bırakma merkezlerindeki süreçlerine destek olacağız. İnternet bağımlılığı ile ilgili Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimize müracaat edildiğinde psikososyal destek hizmeti vereceğiz. Tedavi gerektiğinde nasıl yapılacağını, süreci nasıl yönetmeleri gerektiği ile ilgili yol göstereceğiz. Aynı şekilde kumar bağımlılığı için de YEDAM’da hizmet veriyoruz.”

Tüm Görüşmeler Gizli Kalıyor

Bugün itibariyle YEDAM Danışma Hattı’nı arayan kişi sayısı 58 bini aştı. Danışmanlarımızla yüz yüze görüşme yapan danışan sayısı da 5 bine yaklaştı. Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nde gerçekleştirilen başvurular kapsamındaki tüm süreçler gizlilik esasına göre yapılıyor. Arama aşamasından başlayarak, yüz yüze iletişim aşamasına kadar gerçekleştirilen görüşmelerin bilgileri kimseyle hiçbir suretle paylaşılmazken, danışanın siciline işlenmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmuyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır