menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Yanlış Bilgi ve Kutuplaşma

İsa ALTUN
İsa ALTUN
25 Ağustos 2020, Salı

Facebook’un geçtiğimiz Şubat ayında hayata geçirdiği ve yanlış bilgi ve kutuplaşma konularında yaşanan zorluklara odaklanan proje çağrısının dünya genelindeki 25 kazananından biri de, Türkiye’de Koç Üniversitesi’nden Selim Erdem Aytaç, Ali Çarkoğlu ve Güneş Ertan’ın yer aldığı araştırma ekibi oldu.

 

Facebook’un Temel Doğruluk Araştırması (Foundational Integrity Research) kapsamında başlattığı ve sosyal iletişim teknolojilerine bağlı yanlış bilgi ve kutuplaşma konularına ilgi duyan araştırmacıların bağımsız çalışmalarını desteklemeyi hedeflediği proje çağrısına, 77 ülkede yer alan 600 kuruluştan toplamda 1,000 teklif sunuldu. Kazanan 25 projenin sahipleri, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 42 farklı ülkede yanlış bilgi, kutuplaşma, bilginin niteliği ve sosyal medya ve sosyal teknoloji platformlarında yaşanan çatışmalar gibi konularda yaşanan zorlukları araştıracak.

 

Araştırmayla ilgili konuşan Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür, şöyle dedi: “Sadece dünyayı birbirine daha yakın bir yer haline getirme misyonuna sahip bir şirket olarak değil, aynı zamanda seçim güvenilirliği, küresel pandemi gibi çok katmanlı zorluklarla karşı karşıya kaldığımız bir toplumun üyeleri olarak, doğruluk alanındaki çalışmalarımıza oldukça büyük önem veriyoruz. Çünkü platformlarımızın dünyanın dört bir yanındaki insanların kendilerini özgürce, açıkça ve güvenli bir şekilde ifade edebildikleri yerler olduklarını biliyoruz. Bu doğrultuda, özellikle de geçtiğimiz son birkaç yılda, insanların platformlarımızda karşılaştıkları olumsuz deneyimlerin sayısını azaltmak adına insanlara ve teknolojilere yaptığımız yatırımları artırıyor, sosyal bilimcilerle iş birliği yapıyor ve haberler, yanlış bilgi, politika, sağlık, sivil katılım, güven, kutuplaşma ve çatışma gibi konularda araştırmalar yapıyoruz.

 

Bu doğrultuda, Türkiye’de kutuplaşma alanında önemli araştırmalara imza atan Selim Erdem Aytaç, Ali Çarkoğlu ve Güneş Ertan’ın yeni çalışmalarını destekleyecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Umuyoruz ki, bu çalışmalar uzun vadede politikalarımızı, müdahalelerimizi ve araçlarımızı iyileştirmemizde bize yol gösterici olacak ve teknoloji şirketlerinin platformlarında gerçekleşen sosyal sorunları daha iyi anlamalarına katkıda bulunacak.”

 

“Duygusal kutuplaşma: Nedensel etkenler, çevrimiçi ağlar ve müdahaleler” başlıklı projeleriyle Facebook’tan destek alan ekip adına Selim Erdem Aytaç ise şunları söyledi: “Günümüzde birçok ülkede demokratik yönetim için endişe verici bir gelişme toplumlardaki artan duygusal kutuplaşmadır. Duygusal kutuplaşmadan değişik siyasal görüşlere sahip kişiler arasındaki güvenin ve tahammül derecelerinin giderek azalmasını ve bu süreçte duyguların önemli bir rol oynamasını anlıyoruz. Araştırmamızda duygusal kutuplaşmayı tetikleyen etkenleri ve bu kutuplaşmayı azaltacak olası müdahaleleri kişilerin çevrimiçi sosyal ağlardaki etkileşimlerini de göz önüne alarak ve Türkiye’den veriler kullanarak irdeleyeceğiz. Facebook’un dünya çapındaki bu önemli konuyu daha iyi anlamamızı sağlayacak girişiminde desteklediği araştırma ekipleri arasında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır