menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Vodafone’dan Kodlama eğitimi 1

İsa ALTUN
İsa ALTUN
12 Aralık 2017, Salı
Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyle Habitat Derneği işbirliğinde hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında Afyonkarahisar’da Ekim ayında başlattığı kodlama eğitimlerine bir yenisini ekledi. Türkiye’nin dört bir yanında kutlanan Kodlama Haftası kapsamında yaşları 7-14 arasında değişen toplam 20 çocuğa kodlama eğitimi verildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ve Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’nın da katıldığı eğitimlerde, Afyonkarahisarlı çocuklar, programlama hakkında fikir sahibi olurken, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yaptı.
 
“Yarını Kodlayanlar” projesiyle Afyonkarahisar’da bugüne kadar 250 çocuğa ulaşıldı. İlk ve orta öğretim okullarının yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde 5 eğitmenin denetiminde 5 ay sürecek eğitimlerle Afyonkarahisar’da toplam 500 çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor. Böylece, Afyonkarahisar ile birlikte Ege Bölgesi’nde toplam 1.380 çocuğa ulaşılmış olacak.
 
“Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında Afyonkarahisar’da düzenlenen toplantıda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları söyledi:
 
“Hem Türkiye Vodafone Vakfı’na hem de Habitat Derneği’ne teşekkür ediyorum. Vodafone’un ülkemizdeki yabancı yatırımlar arasında önemli bir yeri var. Ayrıca bir vakıf kurması çok değerli. Vakıflar bizim kültürümüzün çok önemli bir parçası. Bu bakımdan Türkiye Vodafone Vakfı’nı gönülden kutluyorum. Çağımızda böyle bir vakıf kurulması ve teknolojiyle alakalı çalışmalar yapması çok kıymetli. Teknoloji çok önemli. Ülke olarak, en üst seviyede hedef koymalıyız. Bizde çok önemli bir kaynak var: gençlerimiz. Gençlerimizi çağın ötesinde gereklere uygun şekilde yetiştirmemiz lazım. Bunlardan biri de kodlama. Bu konuda çok önemli bir eğitim faaliyetinde bulundukları için Vodafone’u tebrik ediyorum. Gençlerimizin teknoloji üretmesi lazım. Artık, her şeyi kendimizin yazması lazım. Yazılımlara kendimiz hakim olmalıyız. Yazılımcılara çok ihtiyacımız var. 7-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimi verilmesi çok faydalı. Gençlere kodlama öğrettiğiniz zaman robot teknolojisi ve diğerlerini rahatlıkla öğrenecekler. Dolayısıyla çok faydalı ve önemli bir proje. Afyonkarahisar’ın da seçilmiş olmasını takdir ediyoruz.” Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, şu açıklamada bulundu:
 
“İçinde bulunduğumuz dönemin önemli bir sonucu olarak dijitalleşme hayatımızın bir parçası. Bunu toplumumuzun her alanında görmeye başladık. Önümüzdeki dönemde hayatımızın her alanında dijital bir ortamı göreceğiz. Üretimlerin önemli bir oranı dijital ortam üzerinden yürüyor. Hayallerimizi küçük yaştan itibaren kurabilecek bir gençlik ve üretici bir toplum yetiştirmemiz gerekiyor. Vodafone’un bu tercihi ülkemiz açısından önemli. İlimiz açısından da önemli. İlimiz genç bir nüfusa sahip. 135 bin örgün öğretimde, 15 bin dolayında yaygın öğretimde, 50 bine yakın da üniversitede olmak üzere 200 bin kişi şu anda eğitim alıyor. Aşağı yukarı 10 bin dolayında eğitim veren bir kesim var. Kodlama eğitimini daha da yaygınlaştırarak ilimizin dijital eğitim alanında ivme kazanması imkânı var. Sayılar şu an için 500 civarında. Ama bunu önümüzdeki dönemde yaygınlaştırarak mümkünse her gencimize bu eğitimi verelim ki, hayal dünyaları küçükken geniş olsun, ileride de daha yaratıcı ürünlere imza atsınlar.”
 
Türkiye Vodafone Vakfı olarak 10 yılı geride bıraktıklarını hatırlatan Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel, şöyle konuştu:
 
“Son dönemde yaptığımız sosyal yatırımların önemli bir odağını çocuklarımıza yönelik olarak başlattığımız kodlama eğitimleri oluşturuyor. Sadece teknoloji tüketen değil aynı zamanda teknoloji üreten bir nesil yetiştirmeyi hedeflediğimiz ‘Yarını Kodlayanlar’ projesiyle bir yılda önemli yol kat ettik. Vodafone’un yayınladığı ‘Connected Education’ raporunda yer alan projemiz, tüm dünyaya örnek gösterilerek bizim için gurur kaynağı oldu. Bugüne kadar 22 ilde 6 binden fazla çocuğumuza kodlama öğrettik. Hedefimiz, 2017-18 mali yılı sonuna kadar toplam 30 ilde 10 bin çocuğa ulaşmak. Bu hedeften hareketle, Türkiye’nin dört bir yanında kutlanan Kodlama Haftası kapsamında, ülkemizin İstanbul’dan sonraki en işlek kavşağı olan, aynı zamanda termal başkenti Afyonkarahisar’da bir kez daha bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Ekim ayından bu yana 250 Afyonkarahisarlı çocuğumuzu dijital dünyanın dili kodlamayla tanıştırdık. Önümüzdeki 5 ayda 5 eğitmenle gerçekleştireceğimiz eğitimlerle bu ilimizde toplam 500 çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Afyonkarahisar ile birlikte Ege Bölgesi’nde toplam 1.380 çocuğa ulaşmış olacağız. Bu bölgedeki toplam hedefimiz ise 2 bin çocuğa ulaşmak. ‘Yarını Kodlayanlar’ projemize katılan ve katılacak olan Afyonkarahisarlı çocuklarımızın ülkemizin dijital geleceğinde öncü bir rol üstleneceğine inanıyoruz.”

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır