menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Veri ve cihaz paylaşımı tehlikeli

İsa ALTUN
İsa ALTUN
30 Temmuz 2017, Pazar

Bilgilerini ve bu bilgileri içeren cihazlarını başkalarıyla paylaşan kullanıcılar, değerli ve hassas verilerini tehlikeye atabiliyor. Kaspersky Lab’ın yayınladığı ve kullanıcıların veri paylaşımı alışkanlıklarını gösteren My Precious Data: Stranger Danger adlı rapora göre, verilerini ve cihazlarını paylaşan insanların dijital yaşamları, bunu yapmamayı tercih edenlere göre daha zorlu geçiyor; çünkü veri kaybıyla ve sorunlu cihazlarla karşılaşabiliyorlar.

Verilerini başkalarıyla paylaşan insanların dijital yaşamlarında sıkıntılarla karşılaşma ihtimali daha yüksek oluyor. Örneğin online ortamlarda veri paylaşımı yapan kullanıcıların yaklaşık yarısı (%47) akıllı telefonlarında veri kaybı yaşamış. Diğer yandan, başkalarıyla veri paylaşmayanların verilerini kaybetme olasılığının nispeten düşük olduğu görülüyor. Bu insanlar arasında akıllı telefonlarında veri kaybı yaşayanların oranı sadece %13. Tanımadıkları insanlarla veri paylaşanlar için ise riskler daha da yüksek; yabancılarla veri paylaşmış olan akıllı telefon kullanıcılarının %59’u verilerini kaybettiğini kabul ediyor.

Verilerini dijital ortamlarda paylaşan kullanıcılar aynı zamanda cihazlarıyla ilgili sıkıntılar yaşadığını da belirtiyor. Akıllı telefonlar özelinde en sık rastlanan sıkıntılar arasında, istenmeyen reklamlar (veri paylaşanlarda %51, paylaşmayanlarda %25), pil ömrü sorunları (veri paylaşanlarda %41, paylaşmayanlarda %17), kullanıcı isteği dışında arka planda çalışan uygulamalar (veri paylaşanlarda %19, paylaşmayanlarda %6) ve zararlı yazılım bulaşması (veri paylaşanlarda %14, paylaşmayanlarda %4) görülüyor. Bu bulgular, veri paylaşımı ve cihazlar özelinde yaşanan sıkıntılar arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koyarken, veri paylaşan kullanıcıların dijital yaşamlarında sıkıntıyla karşılaşma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yapılan araştırmaya göre cihazlarını başkalarına emanet eden, örneğin akıllı telefonlarını bir süreliğine bir başkasına veren, halka açık bir yerde telefonlarını kilitlemeden bırakan veya PIN kodlarını başkalarıyla paylaşan kullanıcılar için de benzer bir durum söz konusu. Telefonlarını başkalarıyla paylaşan kullanıcıların yarısından fazlası (%65), bunu yapmayanların %34’ün kıyasla, akıllı telefonları özelinde veri kaybettiklerini ifade ediyor.

Kaspersky Lab Tüketici İşleri Birimi Başkanı Andrei Mochola, “Araştırmamıza göre insanlar verilerini dijital ortamlarda aşırı bir şekilde paylaştığında, veri kaybetme ve sorunlarla karşılaşma olasılıkları artıyor” diyor ve şöyle devam ediyor: “İnsanlar cihazlarını başkalarıyla paylaştığında veya yabancıların erişimine sunduğunda ise bu sorun daha da ciddileşiyor. Sevdikleri, değerli verilerini online dünyada başkalarıyla paylaşmayı bırakmalarını bekleyemeyiz elbette, bu dijital dünyanın gerektirdiği bir şey, fakat bu durumda insanların verilerini ve cihazlarını bekleyen potansiyel tehlikelerden haberdar olması gerekiyor. Herkesi ihtiyaçlarına uygun bir korunma çözümü seçmeye teşvik ediyoruz. Bu şekilde, karmaşık ve hedefli tehditler tespit edilebilir ve kullanıcılar da verilerinin ve cihazlarının görebileceği potansiyel zarar en aza indirebilir. Böylece online dünyanın sunduklarından gönül rahatlığıyla faydalanabilirler.”

Değerli anıları ve diğer tüm önemli verileri güvende tutmak için Kaspersky Total Security gibi, PC, Mac, iPhone ve Android’de kullanılabilecek ödüllü çözümler mevcut. Yedekleme ve Şifreleme gibi özellikleriyle kullanıcıların verilerini koruyan bu çözüm, Antimalware Protection, Software Cleaner ve Application Manager özellikleriyle de cihazların mümkün olan en iyi şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

My Precious Data: Stranger Danger adlı rapor, araştırma şirketi Toluna ve Kaspersky Lab tarafından Ocak 2017’de yürütülen online bir anketi temel alıyor. Ankette, 17 ülkeden, 16 yaş üzeri 16250 internet kullanıcısının davranışları değerlendirildi.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır