menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

VERİ İHLALLERİ

İsa ALTUN
İsa ALTUN
06 Nisan 2019, Cumartesi
Veri ihlalleri konusunda sadece kendi güvenliklerini denetleyen kurumlar, üçüncü taraf şirketlerin aldıkları güvenlik önlemlerini önemsemediklerinde büyük sorunlar yaşayabiliyor. Kurumların tedarik zincirlerinde önemli bir yer oluşturan üçüncü taraf hizmetler için dikkatli davranmaları gerektiğini belirten Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, olası risklere karşı düzenli denetimler gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.
 
 
 
Günümüzde birçok şirket, iş birliği içerisinde bulunduğu üçüncü taraf şirketlerin yaşadığı veri sızıntıları nedeniyle önemli sorunlar yaşıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin güvenlik uzmanları, kendi güvenliklerini titizlikle sağlayan kurumların, kritik önemdeki şirket verilerini paylaştıkları üçüncü taraf hizmetlerin aldığı güvenlik önlemleri konusunda da dikkatli davranmaları gerektiğini belirterek denetlenmesi gereken noktaları sıralıyor.
 
 
 
Satış hizmetlerini değerlendirin. Ürün yada hizmet satışlarının olduğu birbirine entegre sistemlerde veri ihlallerinin yaşanması kaçınılmaz bir durum. Şirketlerin satış zincirindeki üçüncü tarafların kullanıcılara sağladığı hizmetlerin güvenliğinin önceden değerlendirilmesi gerekiyor.
 
 
 
Sıkı denetimler gerçekleştirin. İş birliği içerisinde bulunan şirketlerin kullanıcılara yönelik hazırladıkları yazılımların güvenirliliğinin ve çalışma sıklıklarının belli aralıklarla test edilmesi gerekiyor. Yapılan incelemelerde çoğu hizmet sağlayıcısının kullandığı yazılımlarda zayıf noktalar tespit ediliyor.
 
 
 
Single sign-on sunucularınızı denetleyin. SSO yani single sign-on, kurumların tek bir kullanıcı ile çok sayıda uygulama ya da siteye erişmesine yardımcı oluyor. SSO sistemleri, dikkatli bir şekilde takip edilmediğinde kurum ve kullanıcı bilgilerinin sızdırılmasına neden oluyor.
 
 
 
Buluttaki verilerinizin güvenliğini kontrol edin. Ekip üyeleri arasında iş birliğini kolaylaştıran, iletişimi geliştiren ve dosyalara geniş erişim imkanı sağlayan bulut sistemleri, şirketler için birçok avantaj sağlıyor ancak önemli verilerin saklandığı bulut servis sağlayıcılarının ne kadar güvenli oldukları ise tartışmalı bir durum. Şirket verilerinin güveli bir şekilde bulut servislerinde bulunduğuna emin olmak adına bulut servislerinin güvenlik önlemlerinin kontrol edilmesi gerekiyor.
 
 
 
Olası risklere karşı çözümler oluşturun. Üçüncü taraf hizmetlerden kaynaklanabilecek olası risklere yönelik verimli çözümler oluşturun. Güvenlik ihlali durumunda ortaya çıkacak sorunlara yönelik bir kriz yönetim planınızın olması gerektiğini unutmayın.
 
 
 
Sözleşmelerinizi dikkatli hazırlayın. Şirketlerin üçüncü taraf hizmetlerle yaptıkları sözleşmelerde de dikkatli olmaları gerekiyor. Hassas verilerinizi paylaştığınız şirketlerin uymaları gereken kurallar için politikalar ve prosedürler geliştirin. Verilerinize eriştikleri sürece, etkin güvenlik önlemleri aldıklarından emin olmak için hizmet sağlayıcınızın operasyonlarını düzenli olarak denetleyin.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır