menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Temiz Toplum Derneği ve Bilal Ay

İsa ALTUN
İsa ALTUN
04 Haziran 2018, Pazartesi
  Madde bağımlılığı ile mücadele sadece devlete bırakılamayacak kadar ciddi ve önemli bir konudur. Başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere hepimize görevler düşüyor.
 
  Çünkü geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ruh ve beden sağlığı her şeyden önemlidir. Bugünkü yazımızda uzun yıllardır sahada gerçekleştirdikleri eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarıyla yediden yetmişe örnek etkinlikler gerçekleştiren Temiz Toplum Derneğinden söz etmek istiyorum.
 
  Başta başkan Bilal Ay olmak üzere, gece gündüz demeden eğitimler veren Bilal beyi ve ekibini kutlamak istiyorum. Sahada bağımlılıkla ilgili çalışmalar gerçekleştiren dernekler var ama birçoğu sadece sosyal medyada görünmek ya da tabela derneği olmaktan öte gidemiyor.
 
  Bilal Ay başkan ile birlikte İstanbul’un birçok ilçesinde gittiğimiz seminerlerde şu gerçeği gördüm: Başkan bu mücadeleyi adeta kutlu bir davası haline getirmiş durumda. ‘Kimyasal terör’ adını verdiğimiz maddelere ilişkin yaşanan problemleri TBMM’ye sahadaki eksiklikleri ve bağımlı ailelerinin yaşadığı sorunları basın yoluyla, ya da sosyal medya hesaplarından aktarmaktadır.
 
   Uyuşturucu illetinin tüm boyutlarını yıllardır deneyimleyen ve aktaran Bilal Ay takdiri ve alkışı fazlasıyla hak ediyor.
 
  Derneğin misyonuna ilişkin şu gözlemi de bize aktarıyor: ‘Ülkemizde İnsan, doğarken tertemiz doğar. Hayatının bütün anlarında ve alanlarında da iyiyi, güzeli, doğruyu aramanın yanı sıra her daim “temiz” kalma gayretinde olur. Her yönden kendini temiz kılma gayreti, doğduğumuz zamanki temizlik kadar kutsal bir çabadır. Kimileri ise sadece kendi maddî ve manevî temizliğiyle değil çevresindeki diğer insanların, toplumun, doğanın ve hatta hepimizin ortak yaşam alanı olan dünyanın temiz oluşuyla dertlenir.
   İşte Temiz Toplum Derneği misyon olarak şu ifadelerin altını çiziyor:’ fiziksel, duygusal, düşünsel, ruhsal ve siyâsal bağlamda sağlıklı bir toplum oluşturmayı misyon edinmiş durumda.
 
   Doğuştan getirdiğimiz paklığımızın devamlılığını sağlamak adına, toplumun içinde bulunduğu durumdan daha sağlıklı, daha huzurlu, daha neşeli olabileceğinin; daha işlevsel, daha farkındalığı yüksek ve daha dinamik hareket edebileceğinin bilincindeyiz.
 
Öte yandan daha iyi şartlar oluşturulduğu vakit toplumdaki her bireyin de iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, yararlıyı zararlıdan ayırt edebileceğinden de eminiz. 
 
  Bu bilinç doğrultusunda, sportif, sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra sağlık ile ilgili alanlarda aktif bir biçimde yola çıkmayı ve bu yolda kalmayı hedefledik. Çeşitli yayınlar ve araştırma dosyaları hazırlayarak, ilgili kurum ve kuruluşları bilgilendirmeyi amaçladık.
  Derneğimiz bünyesinde sanat evleri, spor kompleksleri, rehabilitasyon merkezleri, uyum köyleri oluşturmayı plânladık. Ve en mühimi “Temiz Birey; Temiz Toplum” yolculuğumuzda sizlerin temiz gönlü ve temiz elleriyle buluşmak istedik. Maddî ve mânevî katkınızı ve dahi katılımınızı bekliyoruz. 
  Umut ediyoruz ki mağduriyetler, el ele verdiğimiz vakit giderilecek; sağlıklı, mutlu, huzurlu, temiz bireyler ve en nihâyetinde temiz bir toplum, hepimizin gayretiyle inşâ edilecektir.
 
  Yeter ki “Ben ne yapabilirim ki? Bana ne? Ben mi kurtaracağım? Bir insanla ne olacak ki?” demeyelim. Unutmayalım ki “Her insan bir dünyadır.”
İnsan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan ve tüm olumsuzluklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek, ‘temiz bireyler, temiz aileler, temiz sokaklar, temiz okullar, temiz toplum, temiz ülke ve temiz bir dünya’ için temiz yürekleri bir araya getiren ve bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
2020 yılına kadar, ülkemizin her vilayetinde, her ilçesindeki temiz gönüllülere ulaşarak, dev bir kadroyla ‘Temiz Bir Dünya’ yolunda büyük adımlar atmak.’ şeklinde özetleniyor.’ ‘Bir canı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir’ düsturunu ilke edinen Temiz Toplum Derneğine başta başkan Bilal Ay olmak üzere, çıktığınız bu kutlu davada yolunuz açık olsun diyoruz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır