menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

TEKNOLOJİK GELİŞMELER HASTALIKLARA DAVETİYE

İsa ALTUN
İsa ALTUN
12 Mart 2017, Pazar

Dijital araçların gelişmesi ve teknolojinin yaygınlaşmasıyla beraber, online mecranın bilinçsizce kullanılması bireylerde “e-hastalık” olarak nitelendirilen çeşitli rahatsızlıklara neden oluyor. Tıp literatüründe nomofobi, FOMO, siberhondrik, photolorking, cheesepodding olarak nitelendirilen çeşitli sosyal rahatsızlıklara, günümüzde artık sıkça rastlanılmakta.

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, teknolojik bağımlılık üzerine medya araştırması gerçekleştirdi.Ajans Press’in medya raporunda 2015 yılında 836 habere konu olan teknoloji bağımlılığı, geçtiğimiz yıl bin 338 haberde yer aldı. İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde ise şimdiden 252 habere konu olan teknoloji bağımlılığı, yıllar ilerledikçe hastalığın daha da yaygınlaşacağının belirtisi sayıldı. İnterneti özellikle sosyal medya amacıyla kullanan Türk halkının yüzde 96,9’unda cep telefonu varken yüzde 65’inin aktif internet kullanıcı olduğu biliniyor. Medyadaki haberler üzerinden uzman yorumlarını inceleyen Ajans Press, teknolojinin getirdiği rahatsızlıkların kişilerde kaygı, huzursuzluk, baş dönmesi, nefes darlığı ve titreme gibi belirtilere rastlandığı bilgisine ulaştı.

Password Manager ile hesaplarınız emin ellerde

Kaspersky Lab, freemium* şifre yönetimi çözümü Kaspersky Password Manager'ın yeni bir sürümünü kullanıma sundu. Yeni sürüm, kullanıcılara My Kaspersky portalındaki kişisel sayfaları üzerinden tüm şifrelerine uzaktan erişim, girilen şifreler için otomatik güvenlik doğrulaması, sesle kontrol gibi imkânlar sağlıyor ve bazı diğer faydalı özellikleri de beraberinde getiriyor.

Hesap güvenliği, kullanıcıları internet ortamında en çok endişelendiren konuların başında geliyor. Kaspersky Lab’ın yürüttüğü ankete Türkiye’den katılan kullanıcıların %56'sı hesaplarının hacklenebileceğinden haberdar ve bundan endişe duyuyor. Fakat hesaplarla ilgili konularda kullanıcılara daha çok endişe veren iki konu bulunuyor: şifre çalan yazılımlar (%58) ve mali bilgiler içeren hesaplara ilişkin riskler (%58). Siber suçluların erişebileceği verilerle ilgili olarak, kullanıcılar en fazla şifreleri konusunda kaygılanıyor (%46). Şaşırtıcı bir şekilde, özel fotoğraflar ve videolar konusunda katılımcıların yalnızca %36'sı endişeli.

Kullanıcıların duydukları bu endişe boşuna değil. Aynı ankete katılan kullanıcıların %13'ü, bir yıllık bir süre içerisinde hesaplarının siber suçlular tarafından hacklenme girişimlerine şahit olmuş. Mağdur olan kullanıcılar, hesaplarının en çok şifrelerinin tahmin edilmesi yoluyla hacklendiğini belirtiyor (%26). Günümüzde birçok kullanıcının güçlü parolalar oluşturmayı ihmal ettiğini ve bunları güvenli bir şekilde saklamayı başaramadığını göz önünde bulundurunca, bu duruma şaşırmamak gerekiyor.

Kaspersky Lab Tüketici Ürünü Yönetimi Başkanı Elena Kharchenko“Kullanıcıların bu şekilde davranması anlaşılabilir bir şey. Günümüzde e-posta, sosyal ağlar, bankacılık, oyun, mesajlaşma ve daha birçok şey için çoğumuzun onlarca farklı hesabı var. Her hesap için güçlü bir şifre oluşturmak ve ezberlemek zor. Bu tür durumlar için tasarlanmış, farklı hizmetler için farklı güçlü şifreler üreten, bunları güvenli bir şekilde saklayan, çeşitli cihazlarla senkronizasyon sağlayan ve web sitelerindeki formlara otomatik olarak giriş yapan uygulamalar var. Kullanıcının, düzinelerce farklı şifre yerine sadece bir ana şifreyi hatırlaması yeterli. Bu uygulamalar hesaplarınızı güvence altına alır ve hafızanızı bu işler için yormanıza gerek bırakmaz” diyor.

Kaspersky Password Manager’ın yeni sürümü, standart özelliklere ek olarak, benzer çözümlerden parolaları içe aktarabiliyor, PC'ler ve Mac'lerde güçlü parolalar üretebiliyor ve kullanıcıların girdikleri parolaların yeterince güvenli olup olmadığını otomatik olarak kontrol edebiliyor. Yeni sürümün kullanıcıları ayrıca, uygulamanın yüklenememesi veya başkalarının cihazından şifre girmeleri gerekmesi durumlarında, My Kaspersky portalındaki kişisel sayfaları üzerinden şifrelerine uzaktan erişim sağlayabiliyor. Gerekli şifrelere, Google Chrome’un sesli komut özelliğiyle her zamankinden daha kolay ulaşılabiliyor.

Söz konusu tüm yeni özellikler PC'ler ve Mac'ler için de mevcut. Buna ek olarak, yeni MacBook Pro kullanıcıları artık ana parola yerine parmak izi de kullanabiliyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır