menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Tabletler Gelişim Olumsuz Etkiliyor

İsa ALTUN
İsa ALTUN
26 Aralık 2018, Çarşamba
Günümüzün hastalığı haline gelen bağımlılık illeti sadece maddelerle sınırlı değil. Anne ve babalar, çocuklarının ellerinden düşmeyen cep telefonları ve tabletlerden dolayı oldukça büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Cihazlardan internete bağlanan çocukları bekleyen tehlikelerin başında şiddet, zararlı içerikler ve kötü örnekler olduğu gibi çocukların zihinsel gelişimini de olumsuz etkiliyor.
 
Büyükten küçüğe herkesin elinde olan tabletler gereğinden fazla kullanıldığında çocukların zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Teknolojiden uzak kalmanın imkânsız olduğu günümüzde çocukları tablet bağımlısı haline gelmeden durdurmanın anne babaların elinde olduğunu belirten Avrasya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Burak Berber ebeveynlerin neler yapması gerektiğini anlatıyor.
 
Tabletler çocuğunuzun hayatını etkiliyor
 
Günümüz şartlarında teknolojiden uzak kalmak mümkün değil. Bu noktada çocuklarımızı da teknolojiden uzak yetiştirmek neredeyse imkânsız hale geliyor. Çocukların teknolojik aletleri hangi amaçla kullandığına hakim olarak tablet alışkanlığının hayatını etkilemesinin önüne geçilebilir. Anne-babalar için tablet kullanımı çocuklara hem yeni öğrenme yolları sunması hem de zaman geçirmeleri açısından cazip gelmektedir. Ancak çocuğun tableti ne için kullandığı aileleri tarafından gözlemlenmelidir. Çocuk, tableti sadece oyun oynamak veya sosyalleşmek için mi kullanıyor yoksa tüm zamanını tabletle mi geçiriyor? Eğer çocuğunuz tüm gününü tabletle geçiriyor, arkadaşları ve ailesiyle iletişim kurmakta zorlanıyorsa önlem almanın zamanı gelmiş demektir.
 
Çocuklar tabletle mümkün olduğunca geç tanışmalı
 
İlerleyen teknolojinin hitap ettiği kesim de genişlemektedir. Her yaşa uygun içerikleri sebebiyle tabletlerin kullanım alanı artmaktadır. Tabletler kontrollü kullanıldığında çocuklar için sorun yaratmamaktadır. Okul öncesi dönemde kesinlikle tabletle çocuğun tanıştırılmaması gerekir. Eğitici içerikleri ve hayatı kolaylaştırması açısından tablet kullanımı gerekli hale gelmiş olsa da çocukların günde 2 saatten fazla ekran başında kalmamaları gerekmektedir.
 
Sosyal ilişkileri etkiliyor
 
Tablet bağımlısı olan çocuğun hayal dünyası ancak tablet ve oyunlarla ilgili gelişir. Çocuk sanal dünyayı gerçek dünyaya tercih etmeye başlar. Sosyal ilişkilerinde kendini ifade etmekte zorlanır ve insanlardan kaçmaya başlar. Tabletle çok fazla zaman geçiren çocuk etrafından eleştirilere maruz kalır. Bu durumda çocuk ailesiyle de arkadaşlarıyla da iletişim kurmakta zorlanır. Bunun sonucunda gerçeklikten uzak, sadece sanal ortamlarda ilişki kurabilen bireyler yetişir.
 
Rol model olun
 
Bireyin kişiliğini oluşturan temel davranışlar ailede öğrenilmektedir. Çocuğun eğitimi doğumuyla beraber ailede başlar ve yaşam boyu devam eder. Çocukların gelişiminde ailelerin tutumu önemli bir rol oynamaktadır. Çocuklar anne-babalarının hareketlerini gözlemleyerek kendilerine rol model belirlerler. Bu noktada aileler de teknolojik aletlerle harcadığı zamanı sınırlandırmalı ve aile içi iletişime önem vermelidir.
 
Okul hayatını da etkiliyor
 
Bebeklik çağında kullanılmaya başlanan tabletler zihinsel becerileri bozuyor bu da ileride  şekil, harf ve sayıların öğrenilmesini güçleştiriyor.2 yaşından sonra başlayan tablet kullanımı ise odaklanma, öğrenmede sorunlara yol açıyor. Kontrolsüz tablet kullanımı derslerde performans gösteremeyen ve sağlıklı iletişim kuramayan çocuklar yetişmesine neden oluyor.
 
Çocuğunuza zararlarını anlatın
 
Tabletleri çocukların hayatından tamamen çıkarmak yerine kullanımını sınırlandırmak gerekiyor. Çocuklara gereğinden fazla kullanımın zararlarını anlatmak ve kontrollü kullanım sağlamak önemlidir. Doğru kullanım ile ilgili çocuğa bilgi vererek orta yolu bulmak faydalı olacaktır.
 
Anne-Babalar neler yapmalı?
 
Öncelikle çocuğunuzla iletişim kurun. Size her şeyi anlatabilmesi ve sohbet edebilmesine fırsat verin. Sanal ilişkiler yerine gerçek ilişkiler kurmayı öğretin.
 
Çocuğunuzla birlikte oyun oynayın. Sıkılıp tablete sarılmak yerine sizinle oyun oynayarak eğlenmesini sağlayın.
 
Yaşına uygun sorumluluklar verin. Ev içerisinde odasını toplamak, oyuncaklarını yerlerine koymak veya masaya tabak taşıması gibi sorumluluklarının olduğunu hissettirin.
 
Tablet kullanımına sınırlama getirin ve çocuğunuzla bu konuda bir anlaşma yapın.
 
Okul döneminde maksimum 2 saat süreyle tablet kullanımına izin verin.
 
Tableti çocuğunuzun hâkimiyetine bırakmayın. Evde herkesin ortak kullandığını ve kullanmak için sırasını beklemesi gerektiğini anlatın.
 
 
 
Çocuğunuzun sanal dünyadan ayrılıp sosyalleşmesini sağlayın. Müzik, spor, dans, resim gibi kurslara katılması için teşvik edin.
 
İnternette neler yaptığını, hangi oyunları oynayıp, hangi sitelere girdiğini takip edin. Mutlaka arkadaşlarıyla tanışın.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır