menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Sosyal medyanın gücü

İsa ALTUN
İsa ALTUN
18 Kasım 2017, Cumartesi

Günümüzde internet ve sosyal medyanın etkinliğini tartışmaya gerek yok. İnternetin gücü sayesinde tüm dünya avucumuzun içinde artık.

  Türk girişimci Yasin Çörekçi’nin 2008 yılında 100 bin TL öz sermaye ile kurduğu Sinoz Kozmetik, dijital platformlar üzerinden dünyaya adını duyurmaya devam ediyor. Avrupa ülkelerinden gelen yoğun siparişler üzerine Hollanda’da tedarik merkezi açan yerli dermo kozmetik firması,

Avustralya’dan da sipariş almaya başladı.

Avrupa ülkelerindeki tüketicilerine ürünlerini daha kısa sürede ulaştırmak için Temmuz ayında Hollanda’da tedarik ofisini açan Sinoz Kozmetik, Afganistan’a leke kremi ihracatına başlayarak dikkatleri üzerine çekmişti. Siparişleri karşılamak üzere her ay Hollanda’ya tırlarla ürün ihraç eden yerli dermo kozmetik markası, perakendenin yeni trendi sosyal medyayı kullanarak ismini Avustralya’da da duyurdu ve sipariş almaya başladı.

Çörekçi: “Sosyal medyanın gücünü kullanıyoruz”

Perakendede sosyal medyanın gücünü kullanamayanların ayakta kalmasının zor olduğunu ifade eden Sinoz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Çörekçi, “Ticarette tüketiciye ulaşmanın yolu artık daha çok sosyal medyayı ve dijital platformları etkin bir şekilde kullanabilmekten geçiyor. Sadece Türkiye’den değil birçok ülkeden tüketiciler farklı platformlar üzerinden bize ulaşıp sipariş veriyor. Bu sayede ismimizi Avustralya’da duyurabildik, talepler beklediğimiz düzeye ulaşırsa oraya da ihracata başlayabiliriz” dedi. Çörekçi sözlerine şöyle devam etti; Yurt dışındaki fuarlara katılarak birçok pazarda iş bağlantıları kurduk ve neticesinde ihracata başladık. 2018’de Avrupa için 1 milyon Euro, ihracat hedefi koyduk.”

  Siyasi gerilimler ve savaşlardan önce Irak ve Suriye pazarında da aktif olarak boy gösteren Sinoz Kozmetik; İran, Azerbaycan, Rusya, Moldova ve Ukrayna’ya da tırlarla ihracat gerçekleştiriyor. Son olarak Avustralya’dan da perakende siparişler almaya başlayan yerli dermo kozmetik markası, satışlarının yüzde 50’sini iç piyasada e-ticaret üzerinden gerçekleştiriyor. 1 yıl gibi kısa bir sürede ürünlerinin ihracattaki payını yüzde 30’a yükselten Sinoz, yüzde 20’sini ise eczaneler kanalı ile gerçekleştiriyor.

 

 

YURTİÇİ KARGO “AR-GE MERKEZİ” ONAY ALDI

 

Türk kargo sektöründe gerçekleştirdiği ilkler ve son yıllarda dikkat çeken teknoloji yatırımları ile adından söz ettiren Yurtiçi Kargo’nun Ar-Ge merkezi, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı.

 Kurulduğu 1982 yılından beri gerek operasyonel mükemmellik, gerekse müşteri ilişkileri yönetimi gibi alanlarda her daim sektörün öncülerinden biri olan Yurtiçi Kargo, bilgi ve teknoloji alanındaki sürdürülebilir, yenilikçi ve yaratıcı çözümlerini, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde onaylanan, Ar-Ge biriminin katkılarıyla geliştirmeye devam edecek.

Yeni nesil Ar-Ge birimi ile geleceğe yönelik yaratıcı çözümler, kargo sektöründe ilkler ve müşteri odaklı hizmetler yaratmaya devam edecek olan Yurtiçi Kargo, sistem yönetimi, yazılım geliştirme, altyapı ve iş sürekliliği, entegrasyon servisleri ve mobil teknolojiler alanlarında uzmanlaşmış kadrosu ile yeni projelerin çalışmalarına hızla başladı. 

Önümüzdeki dönemde Yurtiçi Kargo tarafından uygulanacak Ar-Ge projeleri arasında, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde gönderi ve bilgi güvenliği ile ilgili her türlü bilgi ve gönderi varlıklarının Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarında projelendirilmesi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kapsamında verimliliğin arttırılması ile operasyonel mükemmelliyet sağlayacak karar destek sistemlerinin geliştirilmesi dikkat çekiyor. Ayrıca, gönderi ve dağıtım optimizasyonu, birim verimliliklerinin arttırılması, dinamik iş planlama modelinin oluşturulması, iş ve çalışma modeline uygun iş zekası çözümleri gibi çalışmalar öne çıkıyor.

Söz konusu çalışmalar, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 5746 sayılı Ar-Ge Merkezleri kanunu sayesinde özellikle de kargo sektörünün ihtiyaç duyduğu araştırma, geliştirme ve inovasyon konularında çok daha güçlü ve etkin bir hale ulaşılması anlamında atılan önemli adımları oluşturmayı hedefliyor.

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır