menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

ŞİKAYETLER ÜZERİNE

İsa ALTUN
İsa ALTUN
14 Temmuz 2016, Perşembe
Bakırköy adliyesinde uzun yıllar görev yaptım. Bilişim suçları konusunda ‘ Ortam Sanal Suç Gerçek’ isimli eseri yazdım. 

Eserde bilişim suiistimallerini kaleme almıştım. Bireylerin siber ortamlarda en çok düştükleri hataları belirtmiştim. Eseri yazdıktan sonra yol ve yöntemler de hızla gelişti. Hırsızlar artık kapı pencere yerine ekranlardan giriyorlar. Bilişim teknolojileri geliştikçe vurguncuların da yöntemleri gelişiyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyadaki hesabıma sayısız mail geldi. Kayıtsız kalamazdım. Bilhassa Televizyonlardan gelen şikâyetler son dönemlerde artıyor. İnsanlar zaten geçim derdinden bunalmış bir vaziyette iken muhatap bulamamaktan dolayı oldukça muzdaripler. İşte e mail adresime gelen şikâyetler:

1- 1993 yılından bu yana Türk Telekom abonesiyim. Yaklaşık son beş aydır telefon faturalarım öncekilerine göre beş altı kat daha fazla geldi. Görüşmelerim değişmemişti, ama faturalar
yüklü geliyordu. Faturalarımın ayrıntısını incelediğimde gözüme çarpan biri "Ses Net " Telekom' A ait 0888 233 92 22 ve ikincisi "Bos Net" e ait olan 0888 228 20 xx numaralar oldu. Bu görüşmeler yüksek meblağlar içeriyordu. Hemen Ataköy Türk Telekom'a başvurdum. Şikâyette bulundum. 

Bu görüşmelerin kendime ait olmadığını bildirdim. Bana yapılan açıklama sadece "olumsuzdur" oldu. Bunun ne anlama geldiğini bana söyleyemediler. Sonraki faturam yine yüksek geldi ve ikinci kez şikâyete gittim. Ama ne yazık ki aynı cevabı aldım. Yılların Telekom'u 23 yıllık abonesine hiç de tatmin edici bir cevap vermemişti. Şimdi artık neden bu kadar çok vatandaşın aboneliğini iptal ettiğini anlamak hiç de zor değil.

2- Kanalları dolaşırken akıllı TV kanalında aran kazan diye bir program. Dikkat programı aynı görselden farklı bulmanızı isteyen bir yarışma 089821396xx ara kazan fakat hatta çok uzun süre tutuyorlar. Ben 20 TL hattan kesilecek anladım fakat dk. 20 TL olarak küçücük yazılmış tabii bunu fark ettiğimde 15-20 dk hatta kaldım sıradasınız bağlanacaksınız diye sizi bekletiyorlar. Ben faturaya yansıyacak bu ödemeyi kesinlikle kabul etmiyorum. Bu konuda yardımınızı istiyorum. Eminim ki yasal bir yaraşma değil ve kazananı da yok sadece hatta kalanlardan kısa yoldan para kazanıyorlar.

3- Kanaldaki programı aradım para ödülü için kolay bir soru var fakat arayanlar bilemiyoruz. Sunucu arayın hatlar boş diyor fakat aradığım zaman telesekreter sırada olduğumu bahane edip beklemeye alıyor. Sonra beklerken sadece bir tane numara var fakat beklemeye alıp başka birisi bağlanıyor. Ben beklerken ve hiç bağlamadan kapanıyor. 

4- Giden telefon ücretini kim geri iade edecek. Sunucu hat boş diye bağırırken neden bağlamıyorlar? Bu ne sorumsuzluk. RTÜK neden insanların duygularını sömüren ve ümit ederek arayan insanların hayallerini yıkan bu kanallarda bu yarışmalara izin veriyor? Şikâyetçiyim gereğini yetkililerden rica ediyorum. Durdurun artık bu hayal tacirlerini. İnsanlar parayı zor kazanıyor bir de böyle asılsız şeyler yüzünden paramızdan oluyoruz. 08982137*** yarışmanın numarası şikayetçiyim gereğinin yapılmasını istiyorum yarışmaya bağlanamıyorsak para iadesi isteyemiyor muyuz?.

5- Önce 4052' den bir mesaj geliyor ardından 0898 213 80 xx numaradan arama buna karşılık verilmediği halde hatta yansıyan ücret ve bunun sebebi çözülemiyor hat her türlü internet ve mobil ödemeye kapalı. Ayrıca söz konusu hat tuşlu bir telefon herhangi bir mesaja ya da aramaya cevap verilmemiş olmasına rağmen bu ödemenin 53---12 41 no.lu hatta neden yansıtıldığı konusunda bilgi ve çözüm istiyorum..

089821350xx no.lu telefondan borcum olduğunu 089821340xx no.lu telefon numarasını aramamı söyleyen bir mesaj aldım. Numarayı internette arattığımda hiçbir kayda ulaşamadım.
08982134040 no.lu numarayı aradığımda telesekreter cevapladı, bende telefonu kapattım. 

Faturam kesildiğinde 3 dk. Bir arama için 38 TL fatura kesilmiş! Müşteri hizmetlerini aradığımda biz faturanızın içeriğini göremeyiz dediler. Bende numarayı söyledim yurt dışı araması dediler. Hattımın yurt dışı aramalarına kapalı olduğunu söyledim. O zaman reklam aramasıdır diyorlar. Numara hakkında kimsenin bilgisi yok.

Yaw arkadaş arayayım dedim demez olaydım..aynı soruyu banttan veriyorlar ve yeni soruymuş gibi sen kanalı açınca arıyorsun..Oysa kazanan kazanmış ve yine banttan devam ediyorlar..Bu kanal h kimindir adresi neredir numarasını nedir google da aradım bulamadım...nasıl şikayetçi olalım

Dün akşam gaflete nasıl uğradım bilemiyorum kelime oyunu idi aradım bekle hatta bekle derken 30 dk geçmiş kapadım dk sı 14.50 TL sabah kalktım telim kapandı 360.00 TL ara ödeme yapın demez mi Allah bildiği gibi yapsın bu yarışma adı altında insanları keriz yerine koyanları Allah çocuklarından çıkarsın inşallah tam ödeme ne bilemiyorum düşünün. Tüketici haklarına şikâyet edeceğim. savcılık kanunlar lütfen uyumayın.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır