menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Siber saldırılar durmuyor

İsa ALTUN
İsa ALTUN
16 Kasım 2017, Perşembe
Eylül 2017’de Rusya, Ermenistan ve Malezya da dahil olmak üzere bir çok bölgede en az 10 finans kuruluşunu hedef alan yeni bir dizi hedefli saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların arkasında Silence adında yeni bir grup bulunuyordu. Silence, kurbanlarından para çalarken meşhur siber korsan grubu Carbanak ile benzeşen belirli bazı teknikler kullanıyor. Saldırılar henüz durmuş değil.
 
Silence, en yıkıcı ve karmaşık siber hırsızlık operasyonlarını yürüten ve finans kuruluşlarından milyonlarca dolar çalmayı başarmış olan Metel, GCMAN ve Carbanak’ın saflarına katıldı. Bu operasyonların büyük çoğunluğu şu teknikten faydalanıyor: bankaların iç ağlarına uzun bir süreliğine kalıcı erişim elde edip, günlük faaliyetleri gözlemliyor, her bir banka ağının detaylarını inceliyor ve zamanı geldiğinde ise bu bilgilerden yararlanarak mümkün olduğunca çok para çalıyorlar.
 
Kurbanlarının altyapılarına hedefli oltalama e-postalarıyla sızan Silence Trojan’ın yaptığı da tam olarak bu.
 
E-postaların içerdiği kötü niyetli dosya ekleri oldukça karmaşık. Kurban bir dosyayı açtıktan sonra zararlı yazılımın indirilip kurulması tek bir fare tıkına kalıyor. Sisteme kurulan zararlı yazılım, komuta ve kontrol sunucusuyla iletişim kuruyor, ilgili cihazın kimliğini paylaşıyor ve örneğin ekran kaydetmek, veri göndermek, kişisel bilgileri çalmak veya uzaktan kontrol gibi, amacına hizmet edecek başka dosyalar indirip çalıştırıyor.
 
İlginçtir ki, suçlular yeni saldırılar için çoktan içerisine sızılmış finans kuruluşlarının altyapılarından faydalanıyorlar. Yeni kurbanlarına söz konusu şirketin gerçek çalışanlarının e-posta adreslerinden mesaj atarak, yeni bir banka hesabı açılması talebinde bulunuyor ve böylece mesajı alan kişinin bir şeylerin yanlış gittiğinden şüphelenmesinin önüne geçmiş oluyorlar.
 
Ağda kalıcı bir şekilde yerleşen siber suçlular, ağı incelemeye başlıyor. Silence grubu, kurbanlarının faaliyetlerini gözlemleyebiliyor ve bunu yaparken kurbanın ekranından çoklu bir şekilde görüntü alarak kurbanın faaliyetlerinin gerçek zamanlı bir video akışını elde edebiliyor. Bunun tek amacı var, o da kurbanın günlük faaliyetlerini anlayarak sonunda para çalabilmek için yeterli bilgiye sahip olmak. Bu süreç ve stil ise Carbanak’ın tekniklerine oldukça benziyor.
 
Kaspersky Lab araştırmacıları bu saldırıda kullanılan zararlı bileşenleri incelerken buldukları izleri incelerken, işin arkasında bulunan suçluların Rusça konuştuğu sonucuna vardı.
 
“Silence Trojan, siber suçluların kullanıcılara saldırmak yerine doğrudan bankalara saldırmaya geçtiğini gösteren taze bir örnek. Son zamanlarda bu eğilimde bir artış gördük. Bu tür kurnazca profesyonelce gerçekleştirilen APT tarzı saldırılara artık daha çok rastlanıyor. Burada en endişe verici olan şey, böylesine gizlenerek ilerleme yaklaşımları sebebiyle, bu tür saldırıların bankaların güvenlik mimarisinden bağımsız olarak başarılı olma ihtimallerinin yüksek olması” diyor Kaspersky Lab güvenlik uzmanlarından Sergey Lozhkin.
 
Kaspersky Lab araştırmacıları bu tür saldırılardan korunmak için aşağıdaki önlemlerin alınmasını öneriyor:
 
·       Gelişmiş tehditlere karşı bu konuda uzman, tüm anormallikleri tespit edebilen ve şüpheli dosyaları derinlemesine inceleyerek karmaşık saldırıları ortaya çıkarabilecek bir çözüm kullanın – örneğin Kaspersky Anti Targeted Attack Platform.
 
·       Hatalı sistem ayarları veya şirketinize özel yazılımlardaki hatalar dahil olmak üzere, güvenlik açıklarından topluca kurtulun. Bunun için Kaspersky Penetrasyon Testleri ve Uygulama Güvenliği Değerlendirmesi hizmetleri uygun ve oldukça etkili çözümlerdir; sadece bulunan açıklarla ilgili veri sağlamakla kalmaz, nasıl giderilebilecekleri konusunda tavsiyeler vererek kurumsal güvenliğin sağlamlaştırılmasını sağlar.
 
·       E-postaların işlenmesi için katı kurallar ayarlayın ve oltalamaya, zararlı dosya eklerine ve istenmeyen e-postalara karşı özellikleri olan güvenlik çözümleri kullanın. Örneğin Kaspersky Endpoint Security kapsamındaki bulut destekli anti-oltalama ve dosya eki filtreleme özellikleri ile e-posta güvenliğine özel güvenlik çözümleri gibi.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır