menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Siber saldırılar arttı

İsa ALTUN
İsa ALTUN
16 Eylül 2018, Pazar

Trend Micro’nun son raporuna göre dünyada bir süredir düşüş gösteren siber tehditlerin sayısı Temmuz ayında artarak 4 milyara yaklaştı. Türkiye ise tek başına tüm Orta Doğu’daki saldırılardan daha fazla tehdide maruz kalırken, zararlı web sitelerinin varlığı ve WannaCry saldırılarının sayısı ile bölgede yine ilk sırada yer aldı.

 

Trend Micro’nun güvenlik istihbarat birimi TrendLabs, düzenli olarak gerçekleştirdiği global siber saldırı raporunu açıkladı. Dünya genelinde Mayıs ayından itibaren düşmeye başlayan saldırıların tekrar arttığını gösteren rapora göre, tespit edilen tehditlerin sayısı 4 milyar sınırına yaklaştı. Temmuz ayında engellenen 4 milyara yakın saldırının yüzde 86’sını e-mail yoluyla gerçekleştirilen saldırıların oluşturduğunu belirten Trend Micro Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Hasan Gültekin, Orta Doğu’da e-mail yoluyla gerçekleştirilen saldırıların en çok tespit edildiği ülkenin Türkiye olduğunun altını çizdi.  Gültekin “Sadece Türkiye’de tespit edilen saldırıların sayısı tüm Orta Doğu’da gerçekleştirenlerin 2 katına yakın. Özellikle .XLS ekli e-postalarla yapılan saldırıların sayısında artış gözükürken .DOCX ve .EXE uzantılı dosyaları içeren e-posta saldırılarında da bir artış kaydedildi” dedi.

Trend Micro™ Smart Protection Network™ sayesinde tehditleri gerçek zamanlı olarak belirleme ve engelleme şansına sahip olduklarını belirten Gültekin konuyla ilgili “Smart Protection Network™ bulutta yer alan ve sürekli olarak güncellenen e-mail, web ve dosya bilinirliği veri tabanına sahip tehdit istihbarat alıcı ağı. Sahip olduğu 250’den fazla alıcı sayesinde her yıl 3 trilyondan fazla tehdidi sorguluyor. Böylece 65 milyardan fazla tehdidi engelleyen Smart Protection Network™ dünya genelinde 500 binden fazla kuruma hizmet ediyor” açıklamasında bulundu.

Tespit edilen zararlı web sitelerinin sayısı her ay düşüyor

2018 boyunca her ay artan oranda tespit edilen zararlı web sitelerinin sayısında Temmuz ayında gözle görülür bir düşüş oldu. Mayıs ayında 125 milyonu aşan sayı, Temmuz’a gelindiğinde yüzde 34’lük düşüşle 83 milyon oldu. Ağırlıklı olarak ABD, Fransa ve Çin’de host edilen bu sitelerin ziyaretçileri ise yine ABD başta olmak üzere Japonya ve Tayvan’dan. Türkiye ise Orta Doğu’da yine ilk sırada yer alırken Avrupa’da da Almanya, Fransa ve İtalya’nın ardından 4. sırada.

WannaCry yazılımların kaynağı Asya!

Milyonlarca insanı etkileyen ve 2018’de de en çok zarar veren yazılım ailesi olan WannaCry, hızını kesmedi. WannaCry birinciliğini korurken, Temmuz ayında 22 yeni zararlı yazılım ailesi daha belirlendi. Bir önceki aya göre zararlı yazılım ailelerinin sayısında yüzde 100’ün üzerinde artış gerçekleşti. Bu zararlı yazılımların yüzde 40’tan fazlası ise Asya kaynaklı. Bu yazılımların saldırıları ise Orta Doğu’da ağırlıklı olarak Türkiye’ye karşı gerçekleşti. Türkiye, maruz kaldığı saldırı sayısı bakımından dünyada ABD, Brezilya, Hindistan, Vietnam ve Meksika’nın ardından 6. sırada geliyor. 

Akıllı evler siber saldırganların yeni hedefi

Trend Micro Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Hasan Gültekin, özellikle son dönemde akıllı evlerin yaygınlaşmasıyla siber saldırganların hedeflerini değiştirdiklerini belirtiyor. Trend Micro Smart Home Network’ün (Akıllı Ev Ağı - SHN) siber saldırılara karşı koruyan ve bir ev ağındaki birbiriyle bağlı tüm cihazların ağ erişim yönetimini sağlayan bir güvenlik çözümü olduğunu belirten Gültekin, dünya genelinde 2 milyondan fazla ev ve önemli ev router satıcıları tarafından kullanıldığını vurguluyor. Ocak ayından bu yana her ay artan bir grafik gösteren saldırılar, özellikle Haziran’da 13 milyonun üstünde belirlenen saldırı ile zirve yaptı. Yapılan saldırıların yüzde 37’den fazlası, cihazların üretim aşamasında belirlenmiş şifrelerini elde ederek gerçekleştirilirken toplam saldırıların yüzde 30’a yakını da kripto para madenciliği amacı taşıyordu.

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır