menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Siber Saldırganlar

İsa ALTUN
İsa ALTUN
09 Temmuz 2018, Pazartesi
Kaspersky Lab araştırmacıları, özel gününüzün mahvolmasını önleyebilmeniz için, bu büyük hediyeyi satın almadan önce, yaşayabileceğiniz potansiyel güvenlik sorunlarını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyor.
 
Akıllı TV’ler; aynı akıllı telefonlar, bilgisayarlar veya tabletler gibi sayısız özelliğe sahip. Bu cihazlarla müzik dinlemek, video izlemek ve internette gezinmek mümkün. Uzaktan kumandaların yanı sıra ses komutları ve hatta el hareketleriyle de kontrol edilebiliyorlar.
 
Tüm bu artılara babanızla birlikte FIFA 2018 Dünya Kupası’nı seyretmenin keyfini de eklediğinizde akıllı TV’ler Babalar Günü için harika bir hediye haline geliyor. Ancak Kaspersky Lab araştırmacıları, bu cihazların beraberinde bazı önemli güvenlik sorunlarını da getirdiği konusunda kullanıcıları uyarıyor.
 
Akıllı TV’ler sürekli internet erişimine sahipler ve tıpkı bilgisayarlar gibi kullanıcıların bazı kişisel bilgilerini depoluyorlar.
 
Geniş kullanıcı kitlesine sahip bu cihazlarda kullanıcıları zararlı saldırılara veya veri sızıntılarına karşı koruyan güvenlik önlemleri alındığı düşünülebilir. Ancak yeni sayılabilen bu cihazlar için tam koruma henüz geliştirilmedi. Kaspersky Lab araştırmacıları, akıllı TV’ler için siber güvenlik önlemleri alınana kadar bu cihazları hediye ederken şunları aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ediyor:
 
İnternet Sitesi Erişimini Kısıtlayın İnternete girecekseniz ziyaret edeceğiniz websitelerine dikkat edin. Sizin hakkınızda hassas veriler tutan bankacılık veya sosyal medya sitelerine girmeyin.
 
Ne kadar az veri paylaşırsanız o kadar çok güvende olacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
 
Bağlantılara Tıklamayın
 
Veri hırsızlığını önlemenin bir diğer kolay yolu ise internette dolaşırken bağlantılara tıklamamaktır.
 
Cihazınız zararlı bir bağlantının saldırısına uğradıysa Aradaki Adam veya botnet saldırısına açık hale gelmiş olabilirsiniz. Web Kamerasını Devre Dışı Bırakın Akıllı TV’lerdeki en popüler özelliklerden biri olan yüz tanıma, çok daha kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor. Bunun için cihazlarda web kameraları yer alıyor. Ancak bu kullanışlı araçların da kendine özgü riskleri var.
 
Yüz tanıma yazılımı cihazla gelen ek bir özellik olarak görülebilir.
 
Ancak bu özellik aynı zamanda televizyonunuzdaki web kamerasının sizi sürekli izlediği anlamına geliyor. Cihazınız ele geçirilirse başkaları özel hayatınızı kolaylıkla izleyebilir.
 
Güvenilir Uygulamalar Kullanın Akıllı TV’lerin bir diğer avantajı ise sınırsız sayıda uygulamayı indirip kullanma imkanı sunmaları.
 
Uygulamalarınızdan biri saldırıya maruz kalırsa ve bundan haberiniz olmazsa ne olur? Bir uygulama indirecekseniz yalnızca popüler ve güvenilir uygulamalar arasından tercih yapmanızı tavsiye ediyoruz.
 
Ne yazık ki, akıllı TV’lere yönelik geniş ölçekli bir saldırı gerçekleşmeden kapsamlı güvenlik önlemlerinin alınması pek olası gözükmüyor. Bu yüzden, Babalar Günü için bir akıllı TV almayı düşünüyorsanız şimdilik bu saydıklarımızı göz önünde bulundurabilirsiniz.
 
Belki de daha basit bir model tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ek olarak, bilgisayarınızın güvenliği için aldığınız önlemleri akıllı TV’nize de uygulamayı unutmazsanız, internette güvenli bir şekilde gezebilirsiniz.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır