menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Siber Güvenlik Zirvesi damgasını vurdu

İsa ALTUN
İsa ALTUN
06 Nisan 2017, Perşembe
Siber güvenlik konusunda yerel sorunlara odaklanan Türkiye’nin ilk ve tek etkinliği e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi, 30 Mart 2017, Perşembe günü Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) merkez binasında düzenlendi. Kamu dünyası, sektör ve basının yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe yaklaşık 540 kişi katıldı. Güvenlik konusunda uzman isimlerin ve sektör profesyonellerinin yer aldığı zirvede siber güvenlik konusunda önleyici tedbirler masaya yatırıldı.
 
Yerel sorunlara odaklanmış bir siber güvenlik zirvesi olan e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi 30 Mart 2017, Perşembe günü Ankara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) merkez binasında düzenlendi. Yaklaşık 540 sektör profesyonelini bir araya getiren etkinlik güvenlik tehditlerine karşı önleyici tedbirler alma noktasında sektöre ışık tuttu.
 
Türk Telekom’un elmas sponsor olduğu etkinlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Ahmet Fethi Ayhan, AVNET Ankara Bölge Müdürü Alper Tarım, Engimasec Genel Müdürü Igor Lukic, Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Kıdemli Satış Mühendisi Evren Bilgiç, HPE Güvenlik Ürünleri Teknik Danışmanı Kaan Kayan, Infosec Türkiye Genel Müdürü Mert Özarar, Forcepoint Türkiye Satış Mühendisi İlker Metin, Siber İstihbarat Analisti İsmail Saygılı ve Atalay Keleştemur, Vmware Bölge Satış Müdürü Murat Altun, Bilgi İşlem Yöneticisi Muharrem Canbolat, Cisco Güvenlik Teknik Danışmanı Fuat Kılıç, Netaş Danışmanlık ve Yönetilen Hizmetler Kıdemli Müdürü Savaş Erol Uzun, AVNET IBM Teknik Danışmanı Bahadır Özgüven, EGM Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Adli Bilişim Şube Müdürlüğü’nden Furkan Yılmaz, Bilgi Güvenliği Araştırmacısı Kenan Abdullahoğlu, Adli Teknoloji ve Keşif Hizmetleri Müdürü Burak Aytekin ve Avukat Özgür Eralp konuşmacı olarak yer aldı.
 
e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan e-Safe Kurucusu Musa Savaş "2015 yılının son çeyreğinde ülkemizin gündemine giren ve artık kamudaki karar vericilerin de göz ardı edemediği bir gerçek olan Siber Güvenlik konusunu e-Safe ile yeni bir boyuta taşımayı amaçladık. Tüm ülkenin her şeyi ile güvenliğinin teknoloji temelli bakış açısıyla güvence altına alınabilmesi için siber güvenliğin önemi yadsınamaz. Bu etkinlikte konusunda uzman isimlerin paylaştığı kıymetli bilgiler doğrultusunda hazırlayacağımız ve ilgili kurumlarla paylaşacağımız sonuç bildirgesinin ülkemizdeki karar vericilere ışık tutacağını umuyoruz”, diye konuştu.
 
Zirvenin açılış konuşmasını yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, siber saldırılara karşı hazırlık seviyesinin artırılması ve güvenlik seviyesinin yükseltilmesi için yapılacaklar olduğunun farkında ve daima ileri düzeyde teyakkuzda olmak ve özellikle önleyici mahiyette tedbirleri sürekli olarak geliştirmek durumunda olduğumuzun altını çizdi ve üzerimize düşen görevlerden bahsetti:
 
“Bütün bunlar bize, saldırganlar için zor bir hedef olma misyonunu yüklemektedir. Aslında bu sadece siber alem için değil, içinde yaşanan ve yaşanılan bütün sistemler için geçerli bir nokta. Siber alemde izi, eli, işi olan ne varsa, fizik alemdeki bir varlığın adeta gölgesinden ibaret. Siber alemin kendisi de başlı başına bir gölgeler dünyası; Bu alem gibi zafiyetleri ve kuvvetleri var; imkanları ve imkansızlıkları var. Fırsatları ve girdapları var; eskimesi ve yenilenmesi var; aynı zamanda korunması ve kaçınılması gerekenler var. Bize düşen, süreç içerisinde teknolojik imkân ve kabiliyetleri artırarak, siber olayları gerçekleşmeden önce tespit etmek. Hızlı müdahale ve koordinasyon ile ortaya çıkabilecek zararları en aza indirme gayreti içindeyiz. Siber güvenlik seviyemizi artırmak için; teknoloji, insan kaynağı ve doğru şekilde tanımlanmış, geliştirmeye açık “Süreçler” şeklinde üç temel bileşenin olduğuna inanıyoruz."
 
Sayan, kurumların siber saldırı ile karşılaştığında aksiyon planlarının neler olduğunun önceden tanımlanması gerektiği vurguladı ve “Uzman isimlerle görüş alışverişi yapabileceğimiz bir platform olan e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”, diyerek konuşmasına son verdi.
 
Sunumunda siber güvenlik konusunda son bir yılda Türkiye’de yaşananları anlatan Türk Telekom Siber Güvenlik Direktörü Ahmet Fethi Ayhan: "2017 yılında da boyutları artan DDOS saldırıları bekliyoruz. Türk Telekom olarak siber saldırıların her şartta olabileceğini biliyoruz. Bu sebeple iş sürekliliği ve kritik altyapıların yedekliliği en önemli gündem maddemiz. Siber güvenliğin sadece şirketimiz için değil ülke güvenliği için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu sebeple Avrupa'nın en büyük SOC'ını (Security Operation Center/ Güvenlik Operasyon Merkezi) bu yıl içinde açacağız" dedi.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır