menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Siber güvenliğimiz

İsa ALTUN
İsa ALTUN
27 Nisan 2016, Çarşamba
Ebeveynleri, çocukları ve ergenleri bilişim sistemlerinden gelebilen suistimallere karşı bilinçlendirmek amacıyla Acıbadem Doğa Kolejinde her yıl geleneksel hale getirilen bilinçlendirme seminerini bu yıl da gerçekleştirdik.

Aileler teknolojik gelişmelerden oldukça memnun ama bir de haklı olarak çekinceleri var. Örneğin çocukların siber güvenliği. Nitekim seminer sonunda sordukları soruların başında ‘ çocuklarımızı virüslerden, pedofillerden ve diğer zararlı unsurlardan nasıl koruyacağız?’ şeklinde yakınmalar oldu.

Aileler kontrol unsurunu elden bırakmamalıdır. Cihazlara yerleştirilen ürünler çocukları koruyor. Zararlı sitelerden tutun da cihaz çalınmasına dek birçok güvenliği sağlıyor. Ailelere bu alanda uluslar arası ödül almış eset’in bilişim ürünlerini tavsiye ettim. Eset, kaybolan, unutulan ya da çalınan cihazların güvenliği için büyük faydalar sağlıyor.

Örneğin yeni versiyon olan ESET Multi-Device Security; internetten gelebilecek tehditlere karşı bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonlarını tek lisansla koruma altına alıyor. Çoklu cihaz koruması sağlayan bu yazılıma şimdi de ebeveyn koruma uygulaması olan ESET Parental Control eklendi. Ebeveynler, böylece tüm cihazlarını siber saldırılara karşı korurken, çocuklarını da telefonlara ulaşan uygunsuz içeriklere karşı koruyabilecek.

İnternete bağlanan birden çok cihaza sahibiz ve çocuklarımızı da uygunsuz içeriklere karşı korumak istiyoruz. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, koruma halkasını genişleterek, kullanıcıların bu yöndeki ihtiyaçlarına cevap verecek bir çözüm oluşturdu: ESET Multi-Device Security + ESET Parental Control for Android.

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarı, MAC, tablet veya akıllı cep telefonu... ESET Multi-Device Security yazılımı, tüm bu cihazları tek lisansla koruma altına alıyor. Bilgisayarlar ve Android sistemli mobil cihazlar bir tıkla senkronize oluyor ve virüs, solucan, truva atı, bootnet, rootkit gibi zararlı yazılımlara karşı ESET güvencesiyle korunuyor.

Android için ESET Ebeveyn Kontrolü (ESET Parental Control for Android) ise akıllı telefon ya da tablet kullanan çocukların internetle olumlu bir ilişki kurabilmesi için ebeveynlere yardımcı olan çocuk dostu bir aile koruma sistemi olarak öne çıkıyor. Ebeveynler, internetteki içerik ve web sitelerini çocukların yaş aralıklarına uygun şekilde filtreleyerek, çocuklarını online tehditlerden koruyabiliyor. Zaman sınırlaması da getirebilen ESET Parental Control, cihazı kullanan çocukların lokasyonunu da gösterebilme özelliğine sahip.

Tüm ihtiyaçlara tek paket

ESET Multi-Device Security paketine dahil olan ESET Parental Control for Android ile ebeveynler, çocukların kullandığı cihazları hem siber saldırılara hem de uygunsuz içeriklere karşı koruyabiliyor. Ebeveynler böylece, çocuklarının çevrimiçi deneyimlerini güvenli bir şekilde yönetme imkânına kavuşuyor.

Çok yönlü koruma özellikleri içeriyor

Geniş kapsamlı antivirüs ve antispyware özellikler içeren ESET Multi-Device Security Pack + ESET Parental Control (EMDS+EPC); Geliştirilmiş İstismar Önleyici, Kimlik avı ve Botnet Koruması, Çalınmaya karşı Anti-Theft özelliği, Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması, Sosyal Medya Tarayıcısı ve ESET tarafından Türkçe olarak sunulan 7/24 teknik destek hizmetiyle öne çıkıyor.

Cep telefonu virüsleri can yakıyor

Okuyucumuz soruyor: ‘Cep telefonu virüsleri nelerdir? ‘ diye. Kamuoyunda ’Akıllı telefon’ da denilen işletim sistemine sahip telefonlar arasında mobil virüslerin daha hızlı yayıldığı bilinen bir gerçek. Bu virüslerin e-mail, SMS, MMS ve bluetooh aracılığıyla dağıldığı biliniyor. Yayılan virüsler, bedeli yüksek mesajları çeşitli numaralara yollayabiliyor. Kullanıcının haberi olmadan günde 10 tane uluslararası telefon numarası arayarak bedeli yüksek faturalara neden olabiliyor. Diğer yandan bu durum aynen kişisel bilgisayarlardaki gibi cep telefonu üzerinden yasal olmayan işlemlerin yapılmasını da gündeme getirebiliyor.

Bazı virüsler, telefondaki tüm bilgileri silebiliyor, telefonu kilitleyebiliyor ya da telefona kaydedilmiş gizli bilgileri başkasına mesaj şeklinde yollayabiliyor.

Yaygın mobil telefon kullanımıyla banka şifresi gibi gizli bilgilerin cep telefonunda sakladığı göz önüne alındığında, bu durumun yaratabileceği riskler tahmin edilmelidir. Telefona bulaşacak virüslerden korunmada, cep telefonunda bluetoothun sürekli açık olmaması gerekiyor. Bluetooth şifrelerinin de kimsenin tahmin edemeyeceği bilinmelidir. 3G uygulaması bulunan çok gelişmiş bir telefonla bilinmeyen internet sitelerine giriş yapılmamalıdır. Telefona bir yükleme bildirimi gelmişse güvenliğinden emin olmadan bu yükleme gerçekleştirilmemelidir.

Virüsler, herkesin her an kullanımına açık sitelerden bulaşıyor. Virüsler de kullanıcıların her gün rahatlıkla kullandığı bilinen adreslerden geçiyor. Güvenli olmayan mobil telefona yazılım yükleme taleplerinin hiç birini yanıtlamamak gerekiyor. Cep telefonları aracılığıyla internet kullananların telefonlarında iyi birer eset antivirüs yazılımı şart.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır