menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Sahte Haber Hizmeti

İsa ALTUN
İsa ALTUN
29 Temmuz 2017, Cumartesi
Suç örgütleri sahte haberler üreterek sadece ticari değil siyasi açıdan da kamuoyunu etkilemeye devam ediyor. Trend Micro yaptığı araştırmalarda “Sahte Haber Hizmeti” tekliflerine internette yoğun talep olduğunu tespit etti.
 
Siber güvenlik alanında küresel lider Trend Micro’nun araştırmacıları özellikle son dönemde çeşitli şekillerde gündeme gelen ve internet üzerinden milyonlara yayılan sahte haberleri incelediler. Propaganda yeni bir kavram olmasa da günümüz sosyal trendlerinden fayda sağlayacak şekilde evrimleştiğini gören araştırmacılar, sahte haberlerin yasadışı örgüt üyeleri tarafından nasıl üretildiğini ve satıldığını araştırdılar.
 
Günümüzde sahte haberler üç temel üzerine inşa ediliyor: Sosyal ağlar, dürtüler ve çevrimiçi hizmetler. Bu temeller üzerine kurulan sahte haberler hızla yayıldıkları gibi yarattıkları etkiyi de artırıyorlar. Siber suçlular, yarattıkları sahte haberleri yeraltı borsasında “hizmet olarak” satarak da kazanç sağlıyorlar. Trend Micro araştırmacıları “Sahte Haber Hizmeti” tekliflerinin internette büyük bir arza sahip olduğunu belirlediler. Her bölgenin farklı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değişikliğe uğrayan sahte haberleri illegal olarak karşılayan siber suç gruplarına bu talepler zaman zaman çeşitli legal örgütlerden ve rekabetin yüksek olduğu pazarlardaki şirketlerden de geliyor.
 
İnternette gördüğünüz her anketin sonucuna inanmayın
 
Sosyal medya ve portallar üzerinde çeşitli online araştırma sonuçları yayınlanıyor. Bu araştırmalar kimi zaman bir markanın değerlendirilmesi konusunda da yapılıyor. Oylamaları, yarışmaları ve anketleri manipüle etmenin, kamuoyunu etkilemenin en iyi yollarından biri olması ve böyle bir hizmete talebin bulunması, Rus yeraltı dünyasının dikkatini çekmiş durumda. Geliştirilen çeşitli sistemler, internetteki neredeyse tüm oylama sistemlerini manipüle edebiliyor. Aynı sistemler, kaynak IP adresleri, Captcha (Kapça) ve kimlik doğrulama mekanizmalarının bulunduğu sosyal medya, SMS ve e-posta’ların yanı sıra sitelerdeki kayıt formlarındaki güvenlik kontrollerini de atlatabiliyor.
 
Birçok ülkede sahte haberler, önemli kampanyaların sonuçlarının manipüle edilmesi için kullanılıyor. Örneğin Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında, 5.400 Twitter botu tespit edildi. Bu botlar bir hikâyeyi, çeşitli sosyal ağlarda organik şekilde paylaşılan algoritmalarla istenilen noktaya getirmek üzere tasarlandığından, kapsamının belirlenmesi de oldukça zor.
 
Sosyal medya üzerinde gerçekleştirilen çeşitli bilgilendirmeler sonucunda haksız kazançlar elde edilebileceği gibi büyük kayıplar da yaşanıyor. Örneğin Twitter’da yayılan anlık bilgilendirmeler hisse senedi fiyatlarını artı ya da eksi yönde önemli derecede etkileyebiliyor.
 
Sahte haber, iletişim teknolojileri ile birlikte gelişiyor
 
Sahte haber yeni bir olgu değil. Özellikle 1. ve 2. Dünya Savaşı boyunca bazı ülkelerin savaştıkları diğer ülkelerin halkının ve ordularının moralini bozmak ya da kendi ülkelerinin dayanma gücünü artırmak için ürettikleri sahte haberler savaşın gidişatı üzerinde etkili olmuştu.
 
Günümüzde toplumlar artık bir şekilde bu tür sahte haberlerin yayılmasının önüne geçmek için farklı şekillerde otokontrol yöntemleri geliştirmeye başladı. İnternetteki durumun önüne geçmek ise şu aşamada oldukça zor. Facebook gibi büyük şirketler ve bazı hükümetler soruna çözüm üretmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirirken Trend Micro gibi şirketlerin araştırmalarından faydalanıyorlar.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır