menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Önce İnsan, Önce Sağlık

İsa ALTUN
İsa ALTUN
10 Haziran 2020, Çarşamba

Birçok şirket Pandemi sürecinde hijyeni sağlamak, enfeksiyonu önlemek ve kontrol altında tutabilmek için bir eylem planı oluşturdu. Bu kapsamda Kilim Mobilya TSE’nin belirlediği standartları hızla hayata geçiren işletme, denetimler sonucunda  “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandı. Dört üretim tesisi ve 207 mağazasında çevreye saygılı ve farkındalığı yüksek bir iş yapma modeli uygulayan şirket, iş ortakları, müşterileri ve toplumda da sağlık, hijyen ve kaliteye bakışta yeni bir perspektif oluşturmayı amaçlıyor.

Kilim Mobilya, hijyeni sağlamak, enfeksiyonu önlemek ve kontrol altında tutabilmek için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen ölçüler doğrultusunda bir eylem planı oluşturdu. Hijyen kurallarına, enfeksiyonu önleme ve kontrol ilkelerine uygun üretim yapan Kilim Mobilya, TSE yetkilileri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazandı. Kilim böylece mobilya sektöründe bu belgeye sahip olan ilk marka oldu.

 

İşletme, pandemi sürecinde çalışmalarını sağlıklı bir biçimde sürdürebilmek amacıyla TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’nde detaylı olarak yer alan tüm önlemleri almak için kolları sıvadı. Üretim tesisleri tamamıyla dezenfekte edildikten sonra, hijyen ve sosyal mesafe kuralları gözetilerek yerleşim ve çalışma alanları yeniden düzenlendi.

Tesisteki tüm mekanlar hijyen kurallarına uygun hale getirildi. Personelin çalışma sırasında giyeceği elbise, eldiven, maske gibi özel ekipmanlar tedarik edildi. Bunun yanı sıra iletişim ve seyahat gerektiğinde uyulması zorunlu koşullar sağlandı. Ürün nakliyatı ve seyahat sırasında kullanılacak arabalar dezenfekte edildi. Üretimin her aşamasında, atık yönetiminde, nakliye sırasında, insanların birbiriyle iletişiminde; özetle çalışma yaşamının her alanında uyulması gereken kuralların eksiksiz uygulanabilmesi için,  Kilim Mobilya personeline özel eğitimler verildi.

Kilim Mobilya tesisleri; TSE yetkilileri tarafından genel merkezden fabrikaya, üretim tesislerinden dağıtım noktalarına, lojistik alanlarına kadar kapsamlı bir biçimde denetlendi. Kısa sürede TSE’nin belirlediği tüm koşulları eksiksiz olarak hayata geçiren Kilim Mobilya, yapılan denetim sonrasında TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni almaya hak kazandı.

 

Tuzla Belediyesi’nden insan ve çevre dostu ilaçlama

Yaz aylarının gelmesiyle beraber sinek ve larva mücadelesi için çalışmalara hız veren Tuzla Belediyesi, mart ayı itibariyle başlattığı zararlı haşerelerle mücadelesini, Tuzla'nın 17 mahallesinde periyodik ilaçlama çalışmaları ile sürdürüyor. Çevre dostu, insan sağlığına zarar vermeyen, teknolojik yöntemlerle sinek, sivrisinekler ve diğer haşerelere kaşı mücadele eden Tuzla Belediyesi, drone kullanımıyla öncelikle sivrisineklere yuva olan dere, göl, kanal gölet, bataklık, çöp konteyneri, su kuyuları ve sazlık gibi alanlarda ilaçlama çalışmalarını yoğunlaştırdı. Tuzlalı vatandaşlardan gelen şikayetleri ve talepleri de değerlendirerek açık ve kapalı alanlarda haşerelere karşı ilaçlama yapan ekipler, ilaçlamayı üç aşamalı periyodlarla gerçekleştiriyor. Tuzla Belediyesi ekibi, lavra mücadelesinde ilaçlamanın önemli olduğuna ancak vatandaşların da alınacak küçük tedbirlerle bu mücadeleye destek olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Drone ile ilaçlama Tuzla’da bir ilk

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Bilim ve teknolojiden faydalanarak Tuzla’da bir ilki gerçekleştirerek drone ile ilaçlama yapıyoruz. Yaz gelince sinek ve diğer haşerelere karşı mücadele veriyoruz. Larva mücadelesini birçok noktada sinek kaynağı dere göl çayır sulak arazilerde sürdürüyoruz. Drone ile özellikle ulaşmakta zorluk çektiğimiz yürüyerek zor ilaçlanacak bölgeleri ilaçlıyoruz. Zorlu bölgelerde İlaçlamayı araçlarla değil drone ile yapmaya devam edeceğiz. Akıllı dünya akıllı şehir akıllı ilçe olarak da birçok uygulamayla da hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

“Vatandaşlarımızın sağduyusuna her zaman ihtiyacımız var”

COVID 19 sürecinin kişisel temizliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirten Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Tedbir almak en önemli mücadele yöntemidir. Bir yerde bir sorun oluşmasından sonra verilen mücadelen ziyade, küçük önlemlerle alacağımız kişisel tedbirler ile çevre ve halk sağlığı için zarar oluşturacak sonuçları engelleyebiliriz. Vatandaşlarımızın sağduyusuna her zaman çok ihtiyacımız olduğu gibi, sinek ve larva mücadelesinde de kişisel tedbirlerin alınması konusunda işbirliğine her zaman ihtiyacımız olduğunu vurgulamak istiyorum.”

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır