menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Okulda bağımlılığa müdahele eğitimi

İsa ALTUN
İsa ALTUN
07 Şubat 2017, Salı
Bağımlılıklarla mücadelede ülkemizde ve dünyada etkin faaliyetler yürüten Yeşilay, yeni ve çok önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor. "Tütün, Alkol, Uyuşturucu Madde Kullanan Ergenler İçin Okul Temelli Müdahale Programı-Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM)” kapsamında rehber öğretmenlere eğitimler veren Yeşilay, okullarda öğrencinin madde kullanım durumunun daha en başında fark edilmesini sağlayarak bağımlılığı önlemeyi hedefliyor.
 
Yeşilay bağımlılıklarla mücadele amacıyla, okullarda görev yapan rehber öğretmenlerin eğitilmesine yönelik Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) programını hayata geçiriyor. 2014 yılından beri sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında yaş gruplarına özelleştirilmiş ve alan uzmanları tarafından hazırlanmış içeriklerden oluşan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) bilinç oluşturma, önleme ve koruma amacıyla uygulanmaya devam ediyor. Yeşilay okullarda bağımlılıklara müdahale amacıyla OBM’yi de bu yıl itibariyle hayata geçiriyor.
 
Yeşilay, OBM kapsamında ilk pilot uygulamayı,İstanbul’da riskli bölgelerdeki liselerde görev yapan gönüllü rehber öğretmenlere Yeşilay Genel Merkezi/Sepetçiler Kasrı’nda Ocak ayında başlattı. Prof. Dr. Kültegin Ögel tarafından verilen eğitimlerde, öğrencinin durumunun nasıl tespit edileceği, madde kullandığının öğretmen tarafından nasıl anlaşılacağı, gencin tedaviye nasıl ikna edebileceği, ailenin durumdan haberdar edilmesi ve desteklenmesi, aile içi ilişkilerin tespiti, öğrencinin riskli durumdan ailesinin desteğiyle nasıl kurtulabileceği anlatıldı. Program sonunda eğitimi başarı ile tamamlayan rehber öğretmenlerin okullarında risk taraması yapmaları ve kullanıcı durumdaki öğrencilerle çalışmaya başlaması bekleniyor. Pilot çalışma süresince rehber öğretmenlere Yeşilay tarafından süpervizyon desteği de verilecek.
 
“Hedefimiz bağımlılık oluşmadan, en başında önleyebilmek”
 
OBM çalışmalarının 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri ile ülke geneline yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirten Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, rehber öğretmenlerin gençlerin bağımlılıklardan korunmasında çok kritik bir rolü olduğunu söyledi. Yılmaz, şu bilgileri verdi:
 
“Bağımlılık bir süreç ve her bir bağımlılık birbirinin tetikleyicisi. Bir sigara alkole ve uyuşturucu maddeye geçişi kolaylaştırıyor. 96 yıldır bağımlılıklarla mücadele eden bir kurum olarak; önleyici, koruyucu çalışmalarımıza Okullarda Bağımlılığa Müdahale (OBM) programını dahil ettik. Herhangi bir bağımlılık yapıcı maddeyi kullanan öğrencimize kullandığı maddeyi bıraktıracak ve bağımlılığı önleyecek müdahaleler bütününü içeren OBM) ile; rehber öğretmenlerin bu konuda etkin çalışarak, süpervizyon desteğimizle öğrencilerinin bağımlılıktan kurtulmasına destek olmasını amaçlıyoruz. Pilot uygulamasını gönüllü rehber öğretmenlerle başlattığımız bu programın kısa zamanda ülke geneline yayılmasını ve başarılı sonuçlar elde etmesini diliyorum” dedi.
 
Tedavisi yapılacak kullanıcı öğrencileri bildirme yükümlülüğü kalktı
 
OBM’yi hayata geçirmek istediklerinde rehber öğretmenlerin kullanıcı durumunda olan öğrencileri kanunen bildirme yükümlülüğü olduğunu ve bu durumun çocuk ve gençlere yardım etmeyi zorlaştırdığını belirten Yılmaz, kanun değişikliği için başvuru yaptıklarını ve ilgili kanun değişikliğinin kabul edildiğini belirtti. Buna göre TCK’nın 279. maddesinde düzenlemeye gidilerek tedavisi yapılacak öğrencilerin bu sürecini kolaylaştırmak ve onları hayata kazandırmak için rehber öğretmenlerin kanunen polise bildirim yükümlülükleri kaldırıldı.
 
Bağımlılıklara karşı Başakşehir Belediyesi ile Yeşilay arasında İşbirliği Protokolü
 
Yeşilay ile Başakşehir Belediyesi arasında, ilçede bağımlılıkla mücadele için yapılacak işbirliğinin ve ortak hizmetlerin çerçevesini belirlemek ve iki kurumun bu alanda birlikte hareket etmesini sağlamak üzere protokol imzalandı. İmzalar Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ile Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal arasında atıldı.
 
İmzalanan protokolle Başakşehir ilçesinde bağımlılıklarla mücadele amacıyla rehabilitasyon faaliyetlerinin başlatılması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çerçevesinde birlikte çalışacak olan Yeşilay ve Başakşehir Belediyesi  ulusal ve uluslararası platformlarda da birlikte mücadele edecekler.
 
Bağımlılıklarla mücadelede yerel yönetimlerin desteğini her zaman yanında görmek istediklerini belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, imza töreninde; “Bu işbirliği tüm Türkiye’de yaygınlaştırmaya başladığımız YEDAM’ın Başakşehir’de de açılmasını ve bağımlılık alanında çocuk ve gençlerimize özel çalışmaların yapılmasını amaçlıyor. Protokolün hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.
 
Belediye olarak halkın faydasına olan tüm çalışmaları ilçelerinde hayata geçirdiklerini belirten Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise; “Ülkemizin en köklü kuruluşu olan, bağımlılığı engellemek, bağımlılık riskini azaltmak adına birçok önemli çalışmaya imza atan Yeşilay’la bu işbirliğini yapmaktan çok memnunuz. Açılacak olan YEDAM Başakşehir’in şimdiden ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
Konusunda uzman eğitmenler ile bağımlılıkla mücadele
 
Yapılan işbirliği protokolüyle Yeşilay tarafından alkol ve uyuşturucu bağımlılarına, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteği vermek amacıyla kurulan YEDAM’ın (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) İstanbul’da Üsküdar, Cerrahpaşa ve Şanlıurfa/Eyyübiye’de açılan hizmet binalarının ardından Başakşehir’de de yeni bir merkezin hayata geçirilmesi hedefleniyor.
 
Protokol kapsamında; YEDAM tarafından en güncel bilimsel bilgilerle donatılarak yetiştirilen uzmanlar, Başakşehir Belediyesi’nin istihdam edeceği bölgelerde bağımlılıklarla ilgili ortak seminer ve eğitimler düzenleyecek, bu seminer ve eğitimlerin saha çalışmaları ile desteklenmesi sağlanacak.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır