menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Nesnelerin İnterneti Çağı

İsa ALTUN
İsa ALTUN
02 Mart 2018, Cuma
MediaTek ve ZTE, 5G'nin öncü teknolojisi olarak gösterilen ve farklı cihazların Nesnelerin İnternetine bağlanabilmesini sağlayan Darbantta Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisinde en ileri nokta olan NB-IoT R14 spesifikasyonunda yüksek hız testini tamamladı. Üretilen ilk NB-IoT R14 işlemci seti, ticari uygulamalar için seri üretime öncülük edecek.
 
 Dünyanın önde gelen işlemci geliştiricisi MediaTek, NB-IoT R14 teknoloji spesifikasyonu için küresel bilişim endüstrindeki ilk ticari uygulama sertifikasyonunu Dünya Mobil Kongresinde (WMC) duyurdu. Bu adım, 5G'nin öncü teknolojisi olarak gösterilen ve farklı cihazların Nesnelerin İnternetine bağlanabilmesini mümkün kılan Darbantta Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisinde en ileri nokta olan NB-IoT R14 spesifikasyonuna uygun işlemcilerin, yüksek montanlı seri üretim için hazır olduğu anlamına geliyor.
 
MediaTek, NB-IoT R14 Cat-NB2 spesifikasyonu için Çin’in dev teknoloji kuruluşlarından ZTE işbirliğinde gerçekleştirdiği yüksek hız testlerinde, 150/100kbps veri yükleme / indirme oranlarına ulaştı. Bu oranlar, teknolojinin bir önceki spesifikasyonu R13 için 60/21kbps seviyesinde gerçekleşiyordu.
CAT-NB2, kablosuz cihaz yazılım güncelleme (FOTA), mesajlaşma üzerinden sesli konuşma gibi, minimum gecikme süresiyle yüksek veri aktarımı gerektiren uygulamalarla uyumluluk gösteriyor. R13 spesifikasyonunun sağlayabildiği veri aktarım hızları, Nesnelerin İnterneti uygulamalarının giderek yaygınlaşmasıyla oluşan aktarım hızı beklentisini karşılamakta yetersiz kalıyordu. NB-IoT R14 spesifikasyonu ise daha büyük boyutlu blokları (2536 bit TBS) ve 2HARQ prosesi sayesinde 100 kbps’nin üzerinde hızları mümkün kılıyor. Bunun ötesinde NB-IoT R14, Nesnelerin İnternetinin endüstriyel gelişimi açısından önem taşıyan mobilite, konum belirleme, çoklu gönderim, nd çoklu taşıyıcı gibi teknolojiler açısından daha yüksek standartlar ve iyileştirmeler getiriyor.
 
NB-IoT’nin, Nesnelerin İnterneti çağının başat teknolojisi olduğunu vurgulayan MediaTek Başkan Yardımcısı ve Ev Ürünleri Grubu Genel Müdürü Jerry Yu, “Teknolojinin ve ekosistemin ilk gelişim sürecinin tamamlanmasıyla, 2018 yılı içerisinde NB-IoT için ticari aşamaya geçilecek; farklı uygulamalar için kullanıma hazır ürünler sunulacak. MediaTek, NB-IoT R14 spesifikasyonuna uygun MT2625 ve MT2621 işlemci setleri ve China Mobile işbirliğinde geliştirdiğimiz, endüstrimizin en küçük boyutlu NB-IoT modülü gibi somut adımlarla, bu alanda öncülüğünü kanıtlamış durumdadır. Şimdi de, ZTE işbirliğinde endüstrinin ilk ticari NB-IoT R14 sertifikasyonunu tamamlayarak; öncülüğümüze bu alandaki gelişimi daha da ileriye çekiyoruz. Önümüzdeki dönemde, ticari NB-IoT uygulamaları için operatörler, merkez birim ve terminal donanım üreticileri ile yakın çalışmaya, Nesnelerin İnterneti çağına önderlik etmeye devam edeceğiz” dedi.
 
MediaTek’in NB-IoT R14 specifikasyonunu destekleyen, tek modlu MT2625 ve GSM+NB-IoT çift modlu MT2621 olmak üzere iki farklı yonga seti bulunuyor. Ticari uygulamaları hedefleyen MT2625 için seri üretim aşamasına geçildi. MT2625 ve MT2621 işlemcilerle hayata geçen farklı giyilebilir teknolojileri ürünleri, Dünya Mobil Kongresinde yer alan MediaTek standında sergileniyor.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır