menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Nesnelerin İnterneti

İsa ALTUN
İsa ALTUN
20 Ekim 2018, Cumartesi
Siber güvenlik şirketi Trend Micro, endüstriyel iletişim ve ağ kurulumu alanlarında lider olan Moxa Inc.ile kurduğu yeni iş birliğini duyurdu.
 
Teknoloji İşbirliği Ortaklık Programı çerçevesinde gerçekleştirilen bu birliktelik ile akıllı üretim ve enerji gibi Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) ortamlarını korumaya yönelik son teknoloji çözümler geliştirilecek.
 
IIoT projeleri farklı sektördeki kurumlara çok daha çevik, verimli ve uygun maliyetli olma fırsatı sunuyor.
 
Özellikle üretim, petrol ve gaz ve taşımacılıkta bu tür çözümlerin kullanılmasının yüzde 86’ya ulaştığıtahmin ediliyor[1]. IIoT’ye olan ilgi, 2025’te 2,5 trilyon doların üzerinde olacağı öngörülen ve hızla büyüyen akıllı şehir pazarını da yönlendiriyor.
 
Bununla beraber IIoT uygulamalarının başarısını gölgeleyecek siber riskler de artmaya devam ediyor. Güvenliği olmayan cihazlar ve ağlar, endüstriyel ekipmanlar, fidye yazılımlar ile sabote edilerek, kesintilere neden olabilirken büyük ölçekli şirket ağlarının herhangi bir yerindeki kurumsal verinin saklandığı hassas depolara ulaşmak için de kullanılabiliyor.
 
Pek çok kurum IIoT cihazlarını güvence altına almada problem yaşıyor çünkü bu cihazlar tam da BT ve OT organizasyonlarının kesiştiği noktada bulunuyor. Bunların güvenliklerinden kimin sorumlu olduğu genellikle şirketler için bir soru işareti.
 
Trend Micro CEO’su Eva Chen, Moxa ile Teknoloji İşbirliği Anlaşması yapmaktan duydukları mutluluğa değindikten sonra sözlerine şöyle devam ediyor: “BT ve OT teknolojileri bir noktada birleşiyor. Kurumların, altyapılarının değişimini ve ağları üzerindeki yeni bağlantıları güvence altına almak için de desteğe ihtiyaçları var. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca Moxa gibi güçlü sektör liderleriyle iş birliği yapmak, stratejimizin önemli bir parçası oldu”.
IIoT uygulamalarına değer kazandıracak çalışmalara odaklanılıyor
İşbirliğinin ilk adımında küresel çapta tesis operatörleri ve tesis sahiplerine gömülü güvenlikle değer katılacak. Ardından da OT için firewall ve uç nokta kilitleme gibi konulara odaklanılarak IIoT uygulamalarının uç bağlantısı, cihaz yönetimi ve ürün dayanıklılığı için gerekli olan güvenlik sağlanacak.
 
Moxa Stratejik İş Birimi Başkanı Andy Cheng, Trend Micro gibi sektör liderleriyle iş birliği yapmaktan duydukları heyecanı paylaştıktan sonra bu iş birliği sayesinde müşterilerinin Moxa’nın 30 yıllık OT, endüstriyel ağ kurulumu ve protokol uzmanlığını Trend Micro’nun siber güvenlik ve tehdit istihbaratındaki kapsamlı uzmanlığıyla birleştirmenin avantajını yaşayacaklarını belirtiyor.
“Bu iş birliği önümüzdeki dönemde müşterilerimizin BT ve OT yaklaşımlarından doğacak sorunların üstesinden gelmesine yardım ederken IIoT çağındaki talepleri giderek artan endüstriyel uygulamaların da ihtiyaçlarını cevaplayacak”.
Trend Micro, yakın zamanda IIoT paydaşlarının karşı karşıya kalabileceği olası zorlukları belirleyerek veri merkezinden cihaza kadar tüm ekosistemi güvence altına alacak çeşitli yönler üzerinde çalışmaya başladı. 
 
Bunların içinde yeni zayıflıklar hakkında istihbarat toplayıp geliştirmeler yapmak, Sanal Ağ Fonksiyon tabanlı güvenlik üzerindeki ISP’ler (İnternet Hizmet Sağlayıcıları) ile yakın bir şekilde iş birliği yapmak ve eklenmiş bilişim geliştiricileri ve cihaz üreticileri ile yenilikçi çözümler üzerinde çalışmak da yer alıyor.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır