menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Narkotik Suçlar ve Türk Polisi

İsa ALTUN
İsa ALTUN
16 Nisan 2018, Pazartesi
Okuyucumuz Narkotik suçlarla mücadelede Polisin etkinliğini soruyor. İstatistiklere bakıldığında, Psikotrop maddeler ile ilgili gerçekleştirilen operasyonlarda büyük bir artış var. 
 
Türk Polisi maddeleri ele geçirmede tüm dünya ölçeğinde en başarılı Polis teşkilatı olarak göze çarpıyor.( Birleşmiş Milletler Güvenlik Raporu)  Bunda Polisin vatandaşla gerçekleştirdiği işbirliğinin de etkisini görmek mümkündür. Elbette ki Polis gerekli istihbari ve operasyonel çalışmaları gerçekleştirmektedir. Ama uyuşturucuyla mücadelede tüm sorumluluğu ve yükü sadece Polise yüklemek akla ve vicdana da sığmaz. Çünkü uyuşturucuyla mücadele sadece Polise bırakılamayacak kadar ciddi bir konudur. ‘Kimyasal terör’ adını verdiğimiz uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadelede tüm kesimlere ( Ailelere, eğitim kurumlarına, Belediyelere, medyaya, STK’lara ) büyük görevler düşmektedir. Konuya ilişkin olarak, İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, madde bağımlılığının gelecek nesillerin sağlıklı ve güvenli yetiştirilmesinde en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtiyor.  Çalışkan, insanı merkezine alarak zihnini ve bedenini yiyip bitiren bu maddelerle mücadelenin topyekûn bir mücadele şuuruyla yapılması gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam ediyor: "Ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle uluslararası uyuşturucu trafiğinin güzergâhları arasındadır. Hem bunu kontrol altına almak hem de ülke sınırlarımız içerisindeki madde kullanımını en aza indirmek amacıyla İstanbul polisi olarak çalışmalarımıza hız kazandırdık. 
 
Geride bıraktığımız 2017 yılını temel alırsak 2016 yılına göre il geneli operasyon sayısı 20 bin 494'ten 32 bin 340'a çıkararak, yüzde 57'lik bir artış yakaladı. Yapılan bu operasyonlarda yakalanan uyuşturucu madde miktarını 6 ton 718 kilogramdan 9 tona çıkarak, yüzde 34'lük bir artış yakaladı. Bunun yanı sıra, yakalanan uyuşturucu hap miktarını da 1 milyon 265 binden 5 milyon 768 bine çıkararak, yüzde 394'lük rekor bir artış kaydetti. Bir yıl içerisinde tüm bu operasyonlarda 47 bin 213 kişiye adli işlem uygulayarak, geçen yıla göre yüzde 55'lik bir ilerleme kaydedildi. Tabii bu veriler yalnızca birer sayıdan ibaret değil. Bu veriler sahada mücadele ederken her ayrıntının değerlendirilmesi, toplumun desteğinin kazanılması ve ulaşılabilir olmanın uyuşturucu ve uyuşturucu ile mücadelenin temel taşı olduğunun bir göstergesidir.
 
Çalışkan, uyuşturucu ile mücadelede yapılan başarılı operasyonlar ve istatistikler ortada iken madde bağımlılığının azalma eğiliminde olmayışına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürüyor:
 
"Madde bağımlılığı ile mücadelenin bireysel bir mücadele değil toplumsal bir mücadele olarak ele alınması zorunluluğunu gündeme getirmiştir. Ülkemizin gençleri ve çocukları adına gelecek kaygısı taşıyan her birey ve her kurum uyuşturucu ile mücadele konusunda sorumlulukları olduğunun farkına varmalıdır. Aileler, eğitimciler, medya, siyasi partiler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler, muhakkak kendi alanları ile ilgili olarak bu mücadeleye katkı sunmalıdırlar. 'Atık Sulardan Uyuşturucu ve diğer Psikoaktif Maddelerin İzlenmesi' projesi, bizim için önem arz etmektedir. Proje, elde edilecek verilerin doğru işlenmesi ile kanıttan suça ve suçluya ulaşma yolunda bizlere mekansal sorgulama, yasa dışı madde tüketimi ile ilgili bölge ve suç profilini oluşturma ve etkin üretim ve tüketim bölgelerini tespit ederek, doğru şekilde müdahale edebilme imkanı sunarken, proje kapsamında oluşturulacak uyuşturucu haritası sayesinde önleme ve bilinçlendirme faaliyetlerini daha etkin ve verimli yapabilmek mümkün olacaktır." Aynı özverili mücadeleyi uyuşturucuya yönelik de verdiklerini belirten Çalışkan, “Uyuşturucu ile mücadele hızımız günden güne artmaktadır. Geçen yıl Türkiye genelinde cezaevine gönderilen 15 bin uyuşturucu satıcısı veya kullanıcısının 5 bini İstanbul’da yakalanmıştır. Her gün 14 kişi tutuklanmış ve bu süreçte 9 ton uyuşturucu ele geçirilmiştir. Organize suç örgütleri ile mücadelemiz en büyüğünden en küçüğüne kadar aralıksız devam etmektedir. Bu süre zarfında birçok projeyi de hayata geçirdik. Bu projelerden bir tanesi de METE projesidir. Bu projeler bizim çocuğumuz gibidir. Bunları biz ortaya koyuyoruz. Biz yeşertip yaşamalarını sağlıyoruz. Kalıcı olacak şekilde de planlıyoruz.’dedi.  
 
Polis madde bağımlılığı ile mücadelede sadece sahada değil, bilinçlendirme ve farkındalık sağlamada da etkin olarak görev yapmaktadır. Eğitim kurumlarında ve diğer alanlarda vatandaşların medya okuryazarlığı konusunda gece gündüz demeden görevi başındadır. Eğer bu alanda toplumsal olarak gerçek başarı sağlanmak isteniyorsa Polise olan destek artarak devam etmelidir. Devletimiz maddeyle mücadelede kurumlar olarak üzerine düşen görevleri büyük bir ciddiyet ve özveri ile gerçekleştirmektedir. Bağımlılıkla mücadele Polisiye tedbirlerin yanısıra eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarıyla sürdürülüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bilinç ve farkındalık sağlamak üzere bağımlılıkla mücadele eden ve bu alanda proje üreten STK’lara maddi ve manevi destek sağlamaktadır.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır