menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

MOBİSAD'dan kritik uyarı

İsa ALTUN
İsa ALTUN
13 Ocak 2020, Pazartesi
BDDK cep telefonu ve tablet alımı kredilerinde vadenin altıdan üç aya indirilmesini öngören yönetmelik değişikliği taslağını yayımladı. Taslağı değerlendiren MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “Bu çalışma uygulamaya geçtiği takdirde vatandaşlarımızın alışveriş yapma eğilimleri değişebilir, özellikle kayıt dışı ve yurt dışı kanallara yönelme olabilir” dedi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 03 Ocak 2020 tarihinde yayımladığı yönetmelik değişikliği taslağına göre; fiyatı 3 bin 500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamayacak. BDDK’nın yönetmelik değişikliği taslağını değerlendiren Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “Öncelikle bu düzenlemenin son iki yıldır istihdam ve satış kayıplarının yaşandığı mobil iletişim sektörünün tüm paydaşlarında kaygı ve tedirginlik yarattığını söyleyebiliriz. Son bir buçuk yıldır alınan kararlar ile sektörün daralması, yeni yıl ile birlikte giderlerin yüzde 15 oranında artması, sektör paydaşlarımızın mali sıkıntılar yaşadığı bir ortamda, 3 bin 500 TL üzeri cep telefonlarında kredi vadelerinin azalması KOBİ’lerimizden başlayarak tüm paydaşlarımızı olumsuz etkileyecektir. Ayrıca sektörel istihdam bu çerçevede olumsuz etkilenecek, sektör bilgi birikim sahibi insan kaynağını kaybedecek ve sosyal çöküntüler meydana gelecektir” dedi.
Başkan Turnacı taslak çalışmanın uygulanması durumunda sahada oluşabilecek yansımaları şöyle sıraladı;
“Bu çalışma uygulamaya geçtiği takdirde vatandaşlarımızın alışveriş yapma eğilimleri değişebilir, özellikle kayıt dışı ve yurt dışı kanallara yönelme olabilir.
Vatandaşlarımızın alışveriş alışkanlıkları değiştiği için vergi kayıpları yaşanacak ve ölçek ekonomisi olumlu etkilenecektir. Bunun sonucunda ise KOBİ’lerimiz ölçek ekonomisi karşısında hızla pazar kaybedecektir. Kayıt dışı ve yurt dışına yönelen vatandaşlarımız güvenlik zafiyeti gibi mağduriyetler yaşaması söz konusu olacaktır. Sektörümüz regülasyonunu tamamlayamamış bir sektör olduğu için, haksız rekabet ortamı oluşacak, tüketiciler farklı kredi imkânları ile yine cep telefonuna ulaşırken sektörün pazar dengeleri değişecek ve desteklenmesi gereken legal kanal aksine pazar kaybedecektir. Değişen pazar dengelerinde ölçek ekonomisinin ön plana çıkması ve satışların iç piyasada azalması sebebiyle ciddi istihdam kayıpları yaşanacaktır.”
“Taksit sayısının artırılmasını talep ediyoruz”
Başkan Turnacı, “Tüm bunların yanı sıra cep telefonları hayat kumandamız haline gelmiştir ve birçok açıdan hayatımızı kolaylaştıran ürünlerdir. Vatandaşımızın bu teknolojiye ulaşmasının zorlaştırılmamasını aksine kolaylaştırılmasını savunuyoruz. Cep telefonlarının insanların gerek iş hayatına gerek özel hayatına sunduğu, görünen ve görünmeyen katkıları yadsınamaz. MOBİSAD olarak sektör paydaşlarımızın ortak sesini oluşturarak sektörümüzün ülkemize olan katkısını artırmak amacıyla, taslak çalışmanın uygulanmamasını talep ediyor, taslak çalışmanın aksine daralan sektöre nefes olması adına taksit sayısının artırılmasını talep ediyoruz. Sektörü ilgilendiren kararların, sektör dinamiklerini doğru analiz etmek üzere sektörel STK’lar ile istişare ortamında değerlendirilerek alınması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.
 
ONLINE ALIŞVERİŞ TERCİHLERİ
 
Türkiye’deki tüm kredi ve banka kartlarından sanal ortamda tek çekim ve taksitli ödeme imkanı sağlayan iPara, 2019 yılının e-ticaret verilerini açıkladı. iPara’nın verilerine göre 2019 yılında online alışverişte en çok otomotiv ve mobilya ürünleri satın alındı.
E-ticaret alanında sunduğu gelişmiş ve çözüm odaklı servisleri ile hizmet veren iPara,  Türkiye’nin 2019 yılı e-ticaret tercihlerini açıkladı. Online alışverişte iPara altyapısını kullanan markaların satış rakamlarına göre belirlenen listenin ilk sırasında otomotiv sektörü yer aldı. iPara tarafından açıklanan verilere göre 2019 yılında online alışverişte en çok satışın gerçekleştiği il İstanbul olurken, ödeme tercihleri ise tek çekimden yana oldu. iPara’nın verilerine göre en çok ciro sırasıyla otomotiv, mobilya, ev dekorasyon ve giyim sektörlerinde gerçekleşti.
2019 online alışveriş verilerini değerlendiren iPara Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Onat, “2019’da e-ticaret sektörünün yüzde 50’nin üzerinde büyümesini bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl en çok alışveriş yapılan ilk beş kategori; otomotiv, mobilya, ev dekorasyon, giyim ve yemek sektörleri oldu. Online alışverişte 2019 Ocak ayı ile Aralık ayı cirosu arasında yaklaşık 3 kat artış yaşandı. Online alışverişte taksitli alışverişi tercih edenlerin sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 15 oranında artış gösterdi. En çok alışveriş yapılan aylar ise Kasım ve Aralık oldu” diye konuştu.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır