menüler
HAVA DURUMU

MAZLUMDER’İN ADALET ARAYIŞI

Ahmet TAŞ
Ahmet TAŞ
05 Ekim 2018, Cuma
2017 mart ayında yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nda Yönetimini değiştirip Genel Merkezini İstanbul’a taşıyan MAZLUMDER, yeni dönemde Genel Merkez ve şubeleriyle ADALET ARAYIŞI’na hız verdi.
 
2018 yılı başından itibaren Genel Merkez ve Şubelerde her ayın 28’in de, adliye önleri, şehir meydanları, cezaevleri önü ve şube binalarında 28 Şubat 1997 Post Modern darbe döneminde Genelkurmay Başkanlığı’nda ki brifinglerde emir alan adalet yoksunu hâkim ve savcıların ispatsız, şahitsiz, dayanaksız ve vicdansız yargılama kararları ile müebbet hapse mahkum ettiği, çoğunluğu Müslüman mütedeyyin insanlardan oluşan sayıları bugün 500’ün üzerinde kalan, dönemin mahpuslarının yeniden yargılanıp özgürlüklerine kavuşturulmaları için Cumhurbaşkanı, TBMM, Hükümet ve Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunuyor.
 
Son zamanlarda 28 şubat mağdurları yanında, erken evlilik mağdurları, OHAL döneminde zanlı olup mahkeme kararıyla suçsuzluğu ispat edilen mağdurların görevlerine iade edilmeleri ve ömür boyu nafaka mağdurlarını da gündemine alan MAZLUMDER, bu konulardaki tüm mağdurlar için “AF DEĞİL, ADALET” parolası ile cezaevlerinde ömür tüketen, ‘Şahıslara karşı suç işlememe, vatana ihanetle suçlanıp yargılanmamış, adaletsiz yargılama, yanlış hukuk uygulaması mağdurlarının’ yeniden yargılama yada yeni hukuki düzenleme ile adaletin tecelli ettirilerek hürriyetlerine kavuşturulmaları için çalışmalara hız verdi.
 
MHP’nin af teklifinin TBMM’ye verildiği, konu üzerinde TBMM, siyasi partiler, basın ve kamuoyunda tartışma ve yorumların hız kazandığı bugünlerde, MAZLUMDER bir yandan her ayın 28’inde 28 Şubat ve Sivas mağdurlarının özgürlük talebini gündemde tutarken diğer yandan yaptığı basın, bürokrasi, sivil toplum ve TBMM ziyaretleri ile kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor.
 
Bu ziyaretler çerçevesinde Genel Başkan Ramazan BEYHAN, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet TAŞ, Genel Sekreter Kaya KARTAL, İstanbul Şube Başkanı Ali ÖNER ve GYK üyeleri İsmail ÜNAL, Osman YURT ve İbrahim BİLİR’den oluşan MAZLUMDER ekibi 3 Ekim Çarşamba günü Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.
 
Önce Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilciliği’ni ziyaret eden ekip burada Ankara Temsilcisi Hacı YAKIŞIKLI ve Yardımcısı Mustafa ŞAŞMAZTÜRK ile bir süre görüşerek ‘AF DEĞİL ADALET’ konusundaki çalışmalar hakkında bilgiler verdi ve onlardan basın desteği konusunda destek talebinde bulundu.
 
Aynı gün, Kamu Denetçiliği Kurumu’na da ziyarette bulunan MAZLUMDER heyeti Ombudsman Şeref MALKOÇ’la görüşerek özellikle 28 Şubat ve Sivas olayları mağdurlarının çektikleri sıkıntılar konusunda bilgiler verdiler. Bunların yeniden ve adaletli yargılama ile özgürlüklerine kavuşturulmaları konusunda destek taleplerini ilettiler. Başkan Şeref MALKOÇ ve yardımcısı Yahya bey, MAZLUMDER’in adaletin sağlanması konusundaki gayretlerini takdirle karşılayıp başarı dileklerini ilettiler. Talepler konusunda ellerinden gelen desteği verecekleri vaadinde bulunarak yapacakları cezaevi çalıştayı programına MAZLUMDER’i davet ettiler.
 
Konu ile ilgili TBMM’de ziyarette bulunan MAZLUMDER heyeti, Kayseri Milletvekili Dr. İsmail TAMER tarafından karşılanıp ikramlarda bulunmanın ardından TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ak Parti Milletvekili Hakan ÇAVUŞOĞLU ile bir görüşme yaptılar. 28 Şubat ve Sivas mağdurları hakkında bilgiler verip bunların yeniden yargılanıp özgürlüklerine kavuşturulmaları için destek talebinde bulundular.
 
Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan ÇAVUŞOĞLU, bilgilendirme ve konu ile ilgili gayretli çalışma için MAZLUMDER’e teşekkür etti. ÇAVUŞOĞLU kendilerinin İcra Kurulu olmadıklarını ama; ülkenin herhangi bir yerinde meydana gelen hak ihlalleri ve adaletsizliklerden
 
haberdar edilmeleri halinde kamu kurumlarını harekete geçirerek müdahil olacaklarını bildirdi ve telefonunun her an bu tip ihbarlara açık olduğunu söyledi.
 
Çavuşoğlu ile görüşmeden memnun kalan MAZLUMDER heyeti kendilerine Meclis’te yardımcı olup ikramlarda bulunup görüşme zemini hazırlayan Kayseri Milletvekili Dr. İsmail TAMER’e teşekkür ederek TBMM’den ayrıldılar.
 
Ankara’da yaptıkları ADALET ARAYIŞI ziyaretlerinden sonra Ankara Şube yöneticileri ile değerlendirme toplantısı da yapan heyet Genel Yönetim Kurulu’nda alınan karar gereği “AF DEĞİL, ADALET. YENİDEN YARGILAMA VE ÖZGÜRLÜK” parolası ile çalışmaların devam edeceğini bildirdiler.
 
Selam ve dua ile…

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır