menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kripto para hırsızları

İsa ALTUN
İsa ALTUN
09 Mayıs 2018, Çarşamba
 Kaspersky Lab araştırmacıları, Telegram mesaj servisinin başlangıç para teklifi (ICO-Initial Coin Offering) için yatırım siteleri gibi görünen, ikna edici tasarımlara sahip çok sayıda websitesi keşfetti.
 
   Bu websitelerinin çoğunun aynı gruba ait olduğu ortaya çıktı. Yaşanan bir olayda, Telegram’ın söylenti halindeki ‘Grams’ adlı parasına yatırım yaptığını sanan kurbanlardan on binlerce dolar değerinde kripto para çalındı.  Telegram bir ICO için henüz resmi bir duyuru yapmazken, kullanıcıları dolandırıcılık amacıyla kurulan sitelere karşı uyardı.
 
2017’nin sonlarında, Telegram mesajlaşma servisinin kendi TON (Telegram Open Network) teknolojisine bağlı bir blockchain platformuna finans sağlamak için bir başlangıç para teklifi (ICO) çıkaracağı yönünde haberler çıktı. Kaynağı belirsiz bazı teknik belgeler internette yayınlansa da Telegram henüz çıkan söylentileri doğrulamadı.
 
  Meydana gelen karışıklık, bazı dolandırıcıların sahte siteler açıp büyük çaplı hırsızlık yapmasını ve yatırımcıların ilgisinden para kazanmasını sağladı.
 
Kaspersky Lab araştırmacıları muhtemelen aynı gruba ait onlarca site keşfetti. ‘Grams’ için token sattığını iddia eden bu sitelerde yatırımcılar; Bitcoin, Ethereum, lice litecoin, dash ve Bitcoin dash gibi kripto para birimleriyle ödeme yapabiliyor. Sitelerin birindeki işlem kayıtlarına bakıldığında dolandırıcıların tek bir siteyle yatırımcılardan 35bin ABD doları değerinde Ethereum çaldığı görüldü.
 
Araştırmacılar bulduğu bazı websitelerinin görünümü o kadar ikna ediciydi ki Telegram ve başka kaynaklardan yapılan uyarılara rağmen bu siteler yatırımcıları çekmeyi başardı. Çoğu güvenli bağlantı kullanan ve kayıt gerektiren bu siteler her bir kurban için yeni bir sanal cüzdan oluşturarak paranın takibini de zorlaştırıyor. 
 
Sahte websitelerinin içeriklerine bakılarak çoğunun sahibinin aynı olabileceği düşünülüyor. Örneğin çoğu sitenin ‘Ekibimiz’ bölümü tamamen aynı.
 
Kaspersky Lab Web İçeriği Baş Analisti Nadezhda Demidova, “ICO’lar riskli bir yatırım aracı ve çoğu insan henüz nasıl çalıştıklarını da anlamıyor. Bu yüzden, kaliteli tasarıma, güvenli bağlantı ve kayıt gibi ikna edici özelliklere sahip sahte websitelerinin insanları kandırması şaşırtıcı değil. ICO’lara yatırım yapmak isteyenler arkasındaki şirketleri iyice araştırmalı ve paralarını kime verdiklerini tam olarak bilmeli. Yoksa paralarını kaptırabilirler.” dedi.
 
Kaspersky Lab, ICO yatırımı yapmak isteyen kullanıcılara şunları öneriyor:
 
Uyarıcı işaretlere dikkat edin. Örneğin, bazı sahte Telegram ICO sitelerinde, Telegram’ın Baş Ürün Yöneticisinin isminin yanında yanlış fotoğraf vardı.
 
Ödevinizi yapın. Her zaman markanın resmi web sitesine bakıp yatırım sitesinin gerçek olup olmadığını doğrulayın. Gerekirse yatırım yapmadan önce şirketin ICO ekipleriyle iletişime geçin.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır