menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kripto Madenciliği

İsa ALTUN
İsa ALTUN
13 Temmuz 2018, Cuma
Trend Micro, dünya genelinde engellediği saldırıların değerlendirilmesini
yaptığı siber saldırı raporunu açıklandı. Rapora göre Mayıs ayında 3,7 milyarın üzerinde saldırı tespit edildi. Bu rakam saldırıların Nisan ayına göre 150 milyon arttığını ortaya koyuyor.
 
Kripto para madenciliği hızla artıyor!
 
10 yıl önce Downad (Conficker) solucanı tüm zararlı yazılımların lideri olarak dünyayı tehdit ediyordu. Ardından onun kadar etkili olan WannaCry çıktı ve 2017’den beri tehlikeli yazılımlar arasında liderliğini sürdürüyor. Rapora göre WannaCry Mayıs ayında da en çok tespit edilen fidye yazılım oldu. Ancak özellikle 2018’in başından itibaren kripto para madenciliğine hızla artan bir yöneliş de göze çarpıyor. Gerek Downad ve gerekse de WannaCry’ın belli bir oranda devam ettiği görülürken son dönemde tespit edilen ve hızla sayısı artan kripto para madenciliğine yönelik Coinminer saldırıları ise yaklaşık 200 bin adete ulaştı. Tüm fidye yazılım saldırılarına bakıldığında, Türkiye’de tespit edilen saldırılar dünya genelindeki saldırıların yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturuyor.
 
Türkiye bu oranla en çok saldırının yakalandığı ülke olarak dünyada 6., Avrupa ve Orta Doğu’da ise birinci sırada geliyor.
 
Engellenen tehditlerin sayısı her geçen gün artıyor Mayıs ayında engellenen 3,7 milyarın üzerindeki saldırının sıklığına bakıldığında her saniye 1.400’ün üzerinde saldırının belirlenip herhangi bir zarar vermeden engellendiği görülüyor. 
Yakalanan tüm saldırıların yüzde 80’inden fazlasını yine e-posta yoluyla yapılanlar oluşturuyor. ABD ve Çin, Mayıs ayında da bu tür saldırıların en çok engellendiği iki ülke oldu. Türkiye ise Orta Doğu’da yılbaşından beri en çok saldırının yakalandığı ülke sıralamasında birinciliğini sürdürüyor. Yakalanan saldırıların çoğunluğunu Excel ekli e-postalar oluştururken, bu saldırı yönteminde bir önceki aya göre de yüzde 134 artış gözleniyor.
 
Zararlı web siteleri yakalandıkça sayıları da artmaya devam ediyor Mayıs 2018’de çoğunluğu Fransa, ABD ve Hollanda’da host edilen 126 milyondan fazla zararlı web sitesi tespit edilerek ulaşımı engellendi. Bir önceki aya göre yüzde 37 artış kaydeden zararlı web sitelerine girmeye çalışan kullanıcı sayılarında ise Japonya, ABD ve Tayvan ilk üç sırayı paylaşıyor. Orta Doğu’da ise ilk sırada yine Türkiye görülüyor. Trend Micro Akdeniz Ülkeleri, İsrail ve Katar Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, şirketlerin son dönemde özellikle çalışanların siber güvenlik farkındalığını artırmak için iç eğitimler vermeye başladığını ve bunun sonucunda da özellikle BEC olarak adlandırılan şirket içi sahte mailler konusunda bilincin arttığını vurguluyor.
 
Börekcioğlu, “Raporda BEC saldırılarının düşmeye başladığını görüyoruz. Bu da gerek şirketlerin gerekse de çalışanların bu konudaki hassasiyetinin arttığını gösteriyor.
 
Ancak geçen yıldan beri süregelen WannaCry tehlikesi ise devam ediyor. Bu aileye ait zararlı yazılımları artan şekilde belirleyerek engellemeye devam ediyoruz.
 
Ayrıca yapay zekaya sahip MDR hizmetimizle de olası kötü niyetli saldırıları önceden belirleyip anında karşılık vererek şirketlerin siber saldırılara karşı olan güvenliğini de bir üst seviyeye çıkartıyoruz” açıklamasında bulunuyor.
 
Tether (USDT) BtcTurk’te! 
 
Kullanıcılarının öneri ve taleplerini dikkate alan ve işlem hacmiyle kendini kanıtlamış kripto para birimlerini platforma eklemeyi tercih eden BtcTurk, 5. yılında yeniliklere hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda, son olarak piyasa değeri 2 milyar 600 milyon Dolar ile dünyada ilk 10’da bulunan kripto para birimi Tether’i üyelerinin kullanımına açan BtcTurk, platformundaki altcoin alım satım seçeneklerine bir yenisini daha eklemiş oluyor. Artık BTCTurk’te Tether ile işlem yapmak mümkün… 
 
Konuyla ilgili bilgi veren BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Tether’i platforma eklemekten duydukları memnuniyeti belirterek şöyle konuştu: “Global piyasa değeri ve işlem hacmi yüksek kripto paraları platformumuza ekleme stratejimiz doğrultusunda Tether (USDT) artık BtcTurk’te…
 
Kullanıcılarımız USDT ile yepyeni yatırım stratejileri geliştirme imkânı bulacak ve kripto para pozisyonlarını daha rahat yönetebilecekler.
 
Tether’i hızlı çözüm bekleyen tüm kripto para alım satımı yapan müşterilerimizin kullanımına açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”.
 
Tether Nedir?
 
Omni protokolü aracılığıyla Bitcoin Blokzinciri’nde ve ERC20 akıllı kontratı olarak Ethereumağında üretilip dağıtılan Tether (USDT), üreticisi Tether Limited tarafından ABD Doları’na endeksli bir kripto para olarak tanımlanmıştır. BtcTurk’te Türk Lirası cinsinden işlem görecek olan Tether’in uluslararası Dolar fiyatının TL karşılığı civarı bir fiyattan işlem görmesi beklenmektedir.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır