menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kodlama seferberliği

İsa ALTUN
İsa ALTUN
09 Temmuz 2017, Pazar

Çocuklar için kodlama ve bilişim eğitimleri veren PlayLab Türkiye, oyunla kodlamayı bir araya getirerek çocuklara bambaşka bir yaz tatili sunuyor. Sadece tüketen değil üreten bir gençlik yetiştirmeyi hedefleyen PlayLab Türkiye, ulusal çapta bilişim seferberliğini başlatıyor...

STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) metodunun uluslararası alandaki başarılarını referans alarak yerel ihtiyaçları da göz önünde bulunduran ve 7-17 yaş grubu için yaratıcı teknoloji atölyelerini hayata geçiren PlayLab Türkiye, Tüm Türkiye’de bilişim seferberliği ilan etti. Çocuklar ve gençler için uluslararası standartta eğitim programları hazırlayan uzman eğitmenler, yaz kamplarında, yakın geleceğin girişimcilerinin ihtiyaç duyabilecekleri temel eğitimleri verecekler.

Yaz kampları kapsamında deneyimli eğitmenlerden eğitim alma fırsatı bulan çocuklar; kodlama öğrenerek kendi projelerini hayata geçirecek, robotik programlamayı öğrenerek kendi buluşlarını yapacak, oyun tasarlayacak, mobil uygulama geliştirecek ve kendi tasarladıkları ürünleri 3D yazıcılarla üretme fırsatı yakalayacaklar.

Hacettepe Teknokent, “Teknolojinin Yıldızları”nı yetiştirecek  

Yaz kampının startı Hacettepe Teknokent’te veriliyor

Geleceğin teknoloji liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen PlayLab Türkiye’nin hazırlamış olduğu özel eğitim programı ile çocuklar, erken yaşlarda girişimci olmaya ve teknolojiyi kullanarak üretmeye teşvik edilecek. Öğrenciler; icatlarını bilişim teknolojilerini kullanarak hayata geçirmeyi ve çok sevdikleri teknolojileri günlük hayatlarında faydalı bir şekilde kullanmayı öğrenecekler. İnsan hayatına değer katan projeler geliştirmeyi hedefleyen programa 9-12 ve 13-16 yaş grubu çocuklar katılabilecekler. Yaz kamplarının startı Hacettepe Teknokent’te verilecek. 10 Temmuz’da başlayacak “Teknoloji Yıldızları Yaz Kampı”, 11 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

Yakın geleceğin genç girişimcilerini yetiştireceğiz

Yaz kampları ile ilgili bilgi veren PlayLab Türkiye Kurucu Ortağı Nurhan Demirel: “Ülkemizin dijital gelişimine katkıda bulunmak için dünyadaki gelişmeleri takip ederek, yeni eğitim programları oluşturuyoruz. PlayLab Türkiye olarak, çocuklar ve gençlerin yaz tatilini daha verimli geçirebilmeleri adına onların yaratıcılıkları ve üretkenliklerini arttıracak yaz kampları hazırladık. Bu sayede öğrenciler hem yaz tatillerini daha keyifli bir şekilde geçirecek, hem de teknolojiyi daha verimli bir şekilde kullanmayı öğrenecekler. Keza, yakın geleceğin genç liderlerini yetiştirebilmek ve geleceğin mesleklerinde söz sahibi olabilmek için gerekli olan eğitimleri şimdiden öğrencilere vermek gerekiyor. Hedefimiz, teknoloji alanında uluslararası başarılara imza atabilecek bir nesil yetiştirmek” dedi.

“Belediyeler ve kamu kurumları ile iş birliği yaparak ülkemizi yarınlara birlikte taşıyacağız”

Nurhan Demirel, bu önemli alanda kamu ve özel sektör iş birliğinin önemine de vurgu yaptı. Demirel: “Kamplarımıza ve eğitim programlarımıza belediyelerden, kamu kurumlarından, üniversite ve teknoloji geliştirme merkezlerinden yoğun ilgi var. Ankara, İstanbul ve Çorum’da bu sene yaz kampları ve eğitim atölyeleri açacağız. Çalışmalarımıza başladığımız günden bu yana projelerimiz büyük ilgi gördü ve özellikle kamu tarafından iş birliği talepleri aldık. Hatta oluşturduğumuz örnek model yurtdışından da ilgi görüyor ve bu konuda ortak projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Belki şimdi konuşmak için erken ama bu eğitim programlarımızı birbirine entegre hale getirerek Türk öğrencileri yabancı yaşıtları ile buluşturarak uluslararası bir programın planlamasını yapıyoruz. Yakın gelecekte hedefimiz; bilişim alanında çalışacak genç girişimciler yetiştirmek, nesillerimizi bir dünya insanı haline getirerek ülkemizi bilişim ve teknoloji alanlarında daha ileriye taşımak.” ifadelerinde bulundu.

Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan ve madde bağımlılığından korumak için bilişim yaz kampları büyük bir fırsat

Sosyal medya alanındaki çalışmaları ile de ekranlarda sıkça gördüğümüz Nurhan Demirel,  çocuklarımızı gerek sosyal, gerekse dijital ortamlarda bekleyen riskler ve tehditler konusunda da bilgi verdi. Demirel, özellikle son yıllarda hızla artan uyuşturucu maddeler ve siber zorbalığa karşı gençlerin korunması için eğitimin önemine dikkat çekti. Yaz tatillerinde çocukların kaliteli zaman geçirmesi ve aileleriyle sağlıklı iletişim kurmasının önemine değinen ünlü sosyal medya ve iletişim danışmanı, PlayLab Türkiye olarak yaz kamplarında bilinçli internet kullanımı ve siber zorbalığa karşı çocukların ve gençlerin bilgilendirildiği programlara özellikle önem verdiklerini ifade etti. Demirel, çocukların kötü alışkanlıklardan korunması için üretkenliğe teşvik eden atölyeler hazırladıklarını belirterek, bu sayede çocukların yaz tatilini hem oyun oynayarak, hem de yeni yetenekler kazanarak geçireceklerini belirtti.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır