menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

KAYSERİ OSB Seçimleri ile KTO ve KAYSO

Erkinbeğ UYGURTÜRK
Erkinbeğ UYGURTÜRK
28 Ocak 2019, Pazartesi

Birkaç gündür yazılıp çizilenlere bakıyorum da Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahir Nursaçan ile Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci arasında bir sıkıntı varmış gibi hava estirilmeye çalışılıyor.

OSB seçimleri yaklaştıkça ve Nursaçan’ın karşısına aday çıktıkça bu söylentiler artarak devam edecektir.

Ancak ortada bir gerçek var. Ömer Gülsoy ve Mehmet Büyüksimitci ufak hesapların peşinde koşacak insanlar değil. Kaldı ki hepsinin ortak amacı Kayseri’ye ve üyelerine hizmet etmek. Hal böyle olunca olmayanı oldu gibi göstermek, yahut “ Havandan nem kapmak” kimsenin faydasına değil. Gülsoy ve Büyüksimitci, Kayseri için bir ortak akıl oluşturmaya çalışıyor. Bu insanların yıllardır yapılmayanı yapmaya çalıştığı bir dönemde bize düşen “ Destek” olmaktır. “ Öküzün altında buzağı aramanın” kimseye özellikle şehrimize faydası yok.

OSB seçimleri bir erteleme olmaz ise en geç Mayıs ayında yapılacak. Tahir Nursaçan aday olacağını açıkladı. Ahmet Hilmi Kürtüncü’de aday.

Herkes eline bir kağıt almış “ Bu bizden. Bu bizde değil” gibi notlar tutuyor.

Hayırdır beyler?                                                                    

Kim kimden değil. Esasında hepiniz birsiniz. Alt üstü bir seçim. Bu kadar kutuplaştırmaya, keskin çizgilerle ayırmaya ne gerek var. Yarın seçim bitince yine oturup çay içeceğiniz insanlara karşı kırıcı olmamak gerekiyor.

Kim kazanırsa kazansın OSB’ye, şehre ve ülkesine hizmet edecek.

Tahir Nursaçan hakkında bir şeyler yazmak gerekirse kısaca “ Az zamanda çok işler yaptı” diyebiliriz.

Kayseri’de “ Tabuları” yıktı.

Kayseri’ye on numara bir fuar merkezi kazandırıyor.

Tasarım Merkezi ile sanayiciye “Çağ” atlattı.

Teknik Koleji ile iş garantili eğitim sistemi başlattı.

Dış ticaret istihbarat merkezi ile sanayiciye dünyada sektörü ile ilgili anlık bilgileri verdi.

Dahası var ama şimdilik yeter.

Soysal projeleri ve OSB içerisine yapılan yatırımları zaten biliyorsunuz.

Ahmet Hilmi Kürtüncü ile ilgili ne yazsam diye düşündüm ama bulmadım. Çünkü kamuoyu bile daha net bir ifade ile adaylığını bilmiyor. Projeleri neler en kısa zamanda görüşüp yazacağım inşallah.

***

İnşaat sektörünün hali hal değil.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan bu sektör içinde bulunduğu darboğazdan çıkamazsa vay halimize. Kayseri’de yapılan yüzlerce daire elde kalmış durumda. Yeni projeler askıya alındı.

Hangi müteahhitle konuştuysam 2019 yılından çok umutlu değiller. ( Hemen kötü yorum yapmayın. Bir daireyi bilmem kaça satıyorlar falan diye düşünmeyin)
Sadece bir insan değil, yanında çalıştırdığı onlarca, yüzlerce insanın geleceği, bağlı sektörlerle milyonlarca insanı düşünün.

Bu insanların dedikleri ortak söylem ise faizlerin düşmesi.

Tamam düşmesi lazım ama nasıl?

 Bunun çözümünü de  “Poşet ve depozitolu şişelerler”  çalışmaları ile çevreci olarak takdir toplayan ilgili bakanlığın ülkenin ekonomisinde büyük söz sahibi olan sektörün sorunlarına da çözüm bulması.

İnşallah bulurlar.

 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
    Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır