menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Kaybetme korkusuyla sosyal medyadan uzaklaşamıyoruz.

İsa ALTUN
İsa ALTUN
06 Ocak 2017, Cuma
Siber güvenlik firması Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırma*, insanların büyük çoğunluğunun sıklıkla zaman kaybı nedeniyle sosyal ağlardan ayrılmak istediğini gösteriyor. Araştırmaya göre insanlar, dijital anılarını ve arkadaşlarıyla iletişimi kaybetme korkusuyla Facebook, Instagram gibi sosyal medya ağlarını kullanmaya devam ediyor.
 
Arkadaşlarınızla iletişimde kalmak kolay olmayabilir ancak Kaspersky Lab, insanların dijital anılarını kurtarmasına yardımcı olmak için bir çözüm üzerinde çalışıyor. FFForget adlı uygulama, insanların sosyal ağlardaki anılarını yedeklemesine ve onları güvenli, şifreli bir bellekte saklamasına olanak tanıyacak. Bu uygulamanın, insanlara istedikleri zaman ve hiçbir şey kaybetmeden herhangi bir sosyal ağdan ayrılma özgürlüğünü vermesi bekleniyor.
 
   Önceki araştırmalar insanların dijital aygıtları kendi hafızalarının bir uzantısı olarak kullanmalarına yönelik güçlü bir eğilime işaret ediyor. Ayrıca, insanların telefonlarındaki sosyal medya sohbetlerini ve durum güncellemelerini kontrol etmeye direnemediklerini gösteriyor. Bununla birlikte, yakın bir zamanda yapılan bir anket kullanıcıların aslında bu durumun farkında olduklarını ve hoşnut olmadıklarını da gösteriyor. Ankete katılanların %39'u sosyal paylaşım ağlarında vakit kaybettiklerine inandıklarını söylerken, yaklaşık %78'lik bir kesim de sosyal ağları kullanmayı bırakmayı daha önce düşünmüş olduklarını belirtiyor.
 
 
  Sosyal ağları terk etme eğiliminde olmalarına rağmen, insanlar kalmaya mecbur hissediyor. Büyük bir çoğunluk (% 62) sosyal paylaşım ağlarından ayrılırlarsa arkadaşlarıyla iletişim kuramayacaklarına inanıyor. Ankete katılanların yüzde 21'i arkadaşları için daha az endişeli fakat bir kere sosyal bir ağlardan ayrılırlarsa dijital anılarını, örneğin fotoğraflarını bir daha kurtaramayacaklarından korkuyorlar.
 
 
Kaspersky Lab Sosyal Medya Başkanı Evgeny Chereshnev, “Sosyal ağlar fayda da sağlayabilir, tehlike de teşkil edebilir. Her insanın hangi platformu kullanacağına veya ne zaman bırakacağına özgürce karar verme hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Gerçek dijital özgürlük fedakârlık yapmak zorunda olmayı gerektirmez. İnsanların istedikleri anda tüm dijital anılarının şifrelenmiş bir kopyasına sahip olmalarına olanak tanıyarak, kontrolü yeniden ellerine almalarını istiyoruz.” diyor ve devam ediyor: “FFForget ile sosyal medya hesaplarının hasar görmesi veya saldırıya uğraması sonucu anılarını kaybetmekten korkan insanlara bir çözüm sunmak istiyoruz. En önemlisi, uygulamayı kullanan kişiler kendilerine ait olan dijital yaşamlarını kaybetmeden herhangi bir sosyal ağdan çıkma hakkını geri kazanabilecek.”
 
DİPNOT:  Kaspersky Lab, 4831 katılımcı arasında çevrimiçi bir anket düzenledi. Sekiz sorudan oluşan anket İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Rusça, Japonca ve Türkçe olmak üzere dokuz dile çevrildi ve Polly Daddy kullanılarak programlandı. Anket linki, ücretli Facebook ve Twitter promosyonları kullanılarak dağıtıldı.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır