menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

İnternetten Gelen 8 Hastalık

İsa ALTUN
İsa ALTUN
28 Nisan 2018, Cumartesi
Çocuğunuzu internetten gelen 8 hastalıktan koruyun
 
‘İnternetten de hastalık bulaşır mı?’ demeyin. İnternetin kitleler tarafından kullanılmaya başlamasından itibaren birçok hastalık yayılıyor.
 
Uz. Psikolog M. Bayram Ayaz, İdeal Akademi Yayınları’ndan çıkan Sanal Bagˆımlılık isimli kitabında, en yaygın internet ve teknoloji hastalıkları hakkında şu bilgileri veriyor:
 
EKRANLA BÜYÜYENLER KENDİNE GÜVEN SORUNU YAŞIYOR
 
Öncelikle psikolojik sendromlar daha yaygın. Sosyal agˆlarda uzun su¨re kalan genc¸ler sosyal ilişkilerde çekingen davranışlarıyla dikkat çekiyor. Çocukluktan itibaren ekranla büyüyen gençlerin  benlik yapısında kayıplar gözleniyor. Bağımlılık düzeyinde kullanım insan iletişiminde kendine güven sorunlarına yol açıyor. Sosyal iletis¸imde yüzyüze konuşmaktan kaçınıyorlar. Bunun çeşitli nedenleri var. Başlıca neden dijital ekranlar tamamen kullanıcının güdümünde olmasıdır. Cihazlar insan gibi tepki veren, onaylayan ya da eleştirel mimiklere sahip değil. Halbu ki insan gözü ve beden diliyle davranışları değerlendiren ve sözel ifadeleri ölçebilen özelliktedir. Bu nedenle her gün saatlerce zamanı cihaz başında geçiren bağımlı kişiler yüz yüze iletişimde zorlanırlar.
 
YETERSİZ  O¨ZSAYGI, KIRILGAN KİŞİLİK, KUŞKUCULUK
 
Utangac¸lık ve kaçınma davranışlarının bir diğer nedeni ise soysal ilişkilerde kazanılan öğrenmenin gerçekleşmemesidir. Yüzyüze insan ilişkileri yerine sürekli ekran başını tercih eden çocuklar sosyal öğrenme imkanını yitirmektedirler. Yeni kuşak sosyal çevrede gözlem yaparak deneyim kazanmaya istekli değiller. Cep telefonu kullanarak sosyal medya paylaşım yapmakla bu boşluk dolabilir mi? Sorumluk almayı ve sosyal bir rol üstlenmeyi terk ettikleri için toplumda bir aktör olmakları onlar için zor bir uğraşı. Sosyal ağlarda kontrolün kendisinde olduğu sanal bir koza içinde olmak daha güven verici. Sosyal izolasyon ve yalnızlık onlar için daha az risk oluşturuyor. İlgi ve tercihlerinin bu yönde olması nedeniyle yetersiz  o¨zsaygı, kırılgan kişilik, kuşkuculuk gibi davranıs¸ ve tutumlara sık rastlanmaktadır.
 
DEPRESYONU TETİKLİYOR
 
Bağımlılık ve depresyon iç içe sendromlardır. Bazen depresyon nedeniyle internet kullanımı gerçekleşirken, bazı kişilerde bağımlılık nedeniyle depresyonun ortaya çıktığı bilinmektedir. Sosyal medya kullanıcılarında depresyona yakalanma riski artmaktadır.
6 saatten fazla kullananların yüzde 83’ü, 
4-6 saat kullananların yüzde 50’si, 
2-4 saat kullananların yüzde 21’i, 
1-2 saat kullananlarda yüzde 14’ü depresyonla birlikte yaşamaktadırlar.
 
YEME BOZUKLUĞU
 
Sosyal medya ve özellikle Facebook c¸agˆın modern dertlerinden biri.  Yeme bozukluğu öğün atlama ya da öğün saatine uymamak başlıca sorun. Bunun yanında açlığı bastırmak için bilgisayar yanında atıştırmalık yemek dengesiz beslenmeye yol açar. İnternet bağımlılarının kendilerine özgü bir beslenme kültürü olduğu biliniyor. Kızartılmış soslu yiyecekler, cips, çikolata ve kolalı içecekler. Ayrıca ev yemekleri yerine paketlenmiş hazır gıdalara karşı daha istekli oldukları gözlenir. Oyun bagˆımlılıgˆında buna benzer durumlar sık yas¸anır. Yine bir bas¸ka aras¸tırmaya go¨re internet kullanan genc¸lerin yu¨zde bes¸inde yeme bozuklugˆu tanısı konulmus¸tur. Yeme bozuklugˆu bilinen anlamda is¸tahsızlık degˆil tabii ki. Klinik destek alacak düzeyde ilerlemis¸ bir boyut so¨z konusu. Bununla birlikte yemek yeme ihmalinden dolayı kan s¸ekeri du¨zensizliklerine rastlanmaktadır.
 
C¸EVRİMİC¸İ KALMAK İC¸İN BANYO YAPMIYORLAR
 
Teknoljik aygıtların as¸ırı kullanımı nedeniyle birc¸ok sorunla kars¸ılas¸ılmaktadır. Oyunda level kaçırma nedeniyle lavabo ihtiyacını gidermek için yerlerinden kalkamayan bağımlıların sayısı artıyor. O¨zbakım becerilerinde azalma, kis¸isel hijyende zayıflama, c¸evrimic¸i kalmak ic¸in banyo yapmama, boyun du¨zles¸mesi, bel ve sırt agˆrıları, go¨z kuruması, hareket azlıgˆına bagˆlı kilo artıs¸ı, kilo kaybı, bas¸ agˆrısı, bilek ve parmak kas zedelenmesi bagˆımlıları bekleyen sorunların bas¸ında yer alıyor.
 
HAREKETSİZ ÇOCUKLARDA GELİŞİM SORUNLARI  
 
Saatlerce televizyon ve bilgisayar kars¸ısında hareketsiz oturan c¸ocuklarda sagˆlıksız ve yetersiz bir beden gelis¸imi go¨ru¨lmektedir. C¸ocukların fiziksel gelis¸imlerinde o¨nemli bir yeri olan kondisyon ve efor harcamaktan c¸ok cihaz bas¸ında zaman gec¸irdikleri go¨ru¨lmektedir. Bu c¸agˆın genc¸ kus¸agˆı gec¸mis¸ nesillere go¨re daha hareketsiz bir yas¸am su¨rdu¨rmektedir. Hareket yetersizligˆi gelis¸imsel gerileme yanında ruhsal sorunlara yol ac¸maktadır. Hareketsizligˆin verdigˆi huzursuzluk nedeniyle sinirli ruh hali ortaya çıkmaktadır. Özellikle ergenlik dönemlerini cihaz başında geçiren çocuklar  fiziksel gelişimleri için gerekli olan efordan uzak kalmaktadırlar.
 
UYKU BOZUKLUĞU
 
As¸ırı teknoloji kullanımı uyku bozuklugˆuyla da ilis¸kilidir. İnternet bagˆımlıları arasında, uzun su¨re c¸evrimic¸i oturumu su¨rdu¨rmek ic¸in kafein hapları kulanlar var.
 
Uyku yoksunlugˆu yorgunluk ve hatta bagˆıs¸ıklık sisteminin bozulması gibi olumsuz sonuc¸lara neden olabilir. As¸ırı su¨re c¸evrimic¸i olmak ve egzersiz eksikligˆi, bas¸ta fiziksel sorunlara; kaslarda kirec¸lenme, sırt gerginligˆi ve go¨z yorgunlugˆu gibi yu¨ksek bir risk olus¸turabilir.
 
Yatak odasında mobil bir cihazla c¸evrimic¸i kalmak, uyku saatini azalttıgˆı ic¸in gu¨n ic¸inde zihin yorgunlugˆu go¨ru¨lmektedir. Buna ek olarak, mobil cihazların yaydıgˆı elektromanyetik ortamda uyumanın beyin fonksiyonlarını değişime uğrattığı araştırma sonuçlarında ortaya konmuştur. Uzun su¨re radyasyona maruz kalan kis¸ilerde REM uykusuna dalmada sorunlar yas¸anmaktadır. Ayrıca zihnin dinginligˆini sagˆlayan melatonin u¨retimi geciktigˆi ve bu hormonun salgısında yetersizlik tespit edilmis¸tir.
 
BİYOLOJİK SAAT BOZULUYOR
 
I·nternet’e bagˆlı cihazların ekranlarından yayılan mavi ıs¸ıgˆa as¸ırı oranda maruz kalmanın, uyku-uyanıklık do¨ngu¨su¨nu¨ bozarak uyku doyumunda sorunlara yol ac¸tıgˆı go¨zlenmektedir.
 
As¸ırı teknoloji kullanımı nedeniyle vu¨cudun biyolojik saati bozulmaktadır. Dengeli uyku yoksunlugˆunun bazı sagˆlık sorunlarına yol ac¸tıgˆı bilinmektedir. Gu¨n as¸ırı uyku paterninde meydana gelen bozulma ve gecikme uyku ritim bozuklugˆuna neden olmaktadır.
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır