menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Her bir bağımlılık bir diğerini tetikler

İsa ALTUN
İsa ALTUN
04 Nisan 2018, Çarşamba
Tüm dünyada çağın en tehlikeli illeti haline gelen bağımlılıklar çeşitli toplumsal sorunlara yol açıyor. Bu alanda en büyük savaş ancak bilinçlendirme ve farkındalık sağlamakla gerçekleştirilir. 
 
Eğitim kurumlarına, ailelere, medyaya ve Belediyelere bu konuda büyük görevler düşüyor. Geçtiğimiz hafta Esenler İlçesinde yer alan Uğur Temel Lisesinde önce liselilerle, ardından da ebeveynleriyle bir araya geldik. ‘Bir Kereden Çok Şey Olur’ isimli seminerde teknoloji ve kimyasal maddelerin insanlarda ve aileler üzerinde oluşturduğu zararları konuştuk. Bağımlılık yapıcı maddeler geniş bir alanı oluşturuyor. Sentetiklerden tutun da kimyasallara kadar birçok unsuru içinde barındıran maddelerin etkisi kullanıcıda kalıcı psikolojik zararlar veriyor. Öğrencileri tehdit eden bir başka unsur da sosyal medya. Çünkü suç örgütleri sosyal medyayı bir üs olarak kullanıyorlar. İnternet demek bir anlamda sokağı eve getirmek demek. 
 
Bazı aileler bilişim medya okuryazarlığı konusunda yeterli donanıma sahip olamadıklarından dolayı çocuklarına online ortamlardan gelebilecek tehlikeleri öngöremiyorlar. Oysa çocuğun odasında internet kurulumu ve cihazların yer alması sakıncalı bir durum. Neden? Çünkü çocukların çoğu sosyal medyada güvenlik ve gizlilik ayarlarını bilmiyorlar. Anne ve babalar yeterli derecede medya okuryazarlığı konusunda bilince erişirlerse kontrol ve gözlem konusunda daha çok yol almış olacaklar. Ebeveynler öğrenirse çocuklarına da bilgiyi paylaşıp, öğretirler. Esenler Uğur Temel Lisesinde gerçekleştirdiğimiz seminerlerde lisede öğrenim gören liselilere hem madde bağımlılığı hem de sanal zorbalıklar konusunda nasıl korunacaklarını anlattık. Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Okul Müdürü Ercan Ekim olmak üzere Halkla İlişkiler Müdürü Yusuf Balay, Okul Müdür yardımcısı Selim beye de ayrıca teşekkür ediyorum.
 
Yeşilay’dan Okulda Bağımlılığa müdahale Programı
 
Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı, bağımlılıkla mücadele alanında Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’ndan (TBM) sonra ikinci büyük işbirliğini hayata geçiriyor. MEB ile Yeşilay arasında imzalanan protokolle ilk defa uygulamaya alınan “Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM)”, rehberlik öğretmenleri üzerinden ülke genelinde yaygınlaşacak ve öğrencilerin zararlı alışkanlıkları bağımlılığa dönüşmeden müdahale edilecek.
 
Yeşilay tarafından geliştirilen çocuk ve ergenlerde tütün, alkol, madde kullanımına yönelik okul temelli kısa müdahale programı OBM ile rehberlik öğretmenlerine risk grubundaki öğrencileri tespit etme ve müdahale yetkinliği kazandırılarak; alkol, tütün ve madde kullanımı gibi zararlı alışkanlıkları ve yanlış davranışların bağımlılığa dönüşmeden durdurulması sağlanacak.
Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz ve MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör arasında imzalanan protokolle pilot uygulaması İstanbul’da yapılan OBM, Türkiye genelindeki okullarda hayata geçecek.
 
Programın Türkiye’de bir ilk olduğunu ve hedeflerinin madde denemiş öğrenciler sistem dışına itmeden kazanmak olduğunu altını çizen Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, “Program kapsamında okullarımızdaki rehber öğretmenlerimiz, müdahale alanında teknik ve mesleki yetkinliklerini arttırıcı eğitimden geçirilecek ve risk grubundaki öğrencilere önleyici müdahale uygulayacak. OBM sayesinde riskli öğrencilerin sigara, alkol, madde gibi zararlı alışkanlık ve yanlış davranışları bağımlılığa dönüşmeden önlenecek ve bu öğrenciler eğitim sistemi dışına itilmeden kazanılacak,” 
 
Programla, 2018 yılı içerisinde uyuşturucu sorununun yoğun olduğu bölgeler ve nüfus dengeleri göz önünde bulundurularak Türkiye genelindeki Rehberlik Araştırma Merkezlerinde ve okullarda görevli 240 rehberlik öğretmenine uygulayıcı eğitim verilmesi öngörülüyor. Eğitim alan öğretmenlerimiz okullarında risk taraması yaparak, alkol, madde ve sigara kullanan öğrencilerin risk durumlarını değerlendirecek ve bu öğrencilere risk büyüklüğüne göre farklı müdahale yöntemleri uygulayacak. Bu müdahaleler bilgilendirme, motivasyonel görüşme, izleme, psikososyal değerlendirme ve/veya sağlık kurumlarına yönlendirme gibi farklı alt başlıklardan oluşacak.”
 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır