menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Hedef Mobil Bankacılık Bilgileri

İsa ALTUN
İsa ALTUN
10 Kasım 2018, Cumartesi
Bir uygulamayı cihazınıza indirmeden önce yüzlerce kez düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Daha önce de uyarmıştık. Bazı uygulamalar nedense cihazlardaki kameralara, mikrofonlara erişmek izni istiyorlardı. Amaç, kişisel bilgiler ve özel hayatını gizliliğiydi. Gizlenmiş mobil bankacılık truva atları, Google Play mağazasına yerleşerek Android kullanıcılarını hedef alıyor. ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko’nun tespitlerine göre, söz konusu bankacılık truva atları, ağırlıklı olarak yıldız falı (horoscope) aplikasyonlarının yanı sıra cihaz güçlendirici, temizleyici ve pil yönetimi uygulamalarının dahil olduğu toplam 29 aplikasyonda yer alıyor.
           
ESET araştırmacılarının Google'ı bilgilendirmesinden sonra bu 29 kötü amaçlı uygulamanın tümü resmi Android mağazasından kaldırıldı. Ancak veriler, mağazadan kaldırılmadan önce söz konusu uygulamaların yaklaşık 30 bin kullanıcı tarafından yüklendiğini gösteriyor.
 
ESET’in “Android/TrojanDropper.Agent.CIQ“olarak etiketlediği söz konusu zararlı yazılım içeren uygulamalar bir kez başlatıldıklarında, genellikle kurbanın cihazıyla uyumsuz oldukları gerekçesiyle kaldırıldıklarını iddia eden bir hata veriyor. Böylece kendilerini kurbanın görüşünden gizlemeye çalışıyorlar. Ya da örneğin burçları görüntülemek gibi söz verilen işlevi sunmaya devam ediyorlar.
 
Her biçimde de, esas amaçlı işlevler, her uygulamanın içerisinde bulunan şifreli yük birimlerinde gizlenir. ESET’in analiz ettiği uygulamalardan bazıları, birden fazla şifrelenmiş yük birimi içermekteydi. Tespit edilen son yük biriminin işlevi ise kurbanın cihazında yüklü olan bankacılık uygulamalarını taklit etmek, SMS mesajlarına müdahale ederek göndermek ve operatörün kendi belirlediği ek uygulamaları indirerek yüklemek biçiminde oluşuyor. 
 
En önemli özellik, kötü amaçlı yazılımın güvenliği ihlal edilmiş bir cihazda yüklü olan herhangi bir uygulamayı dinamik olarak taklit edebilmesidir. Bu, cihaza yüklenen uygulamaların HTML kodunu elde ederek meşru uygulamaların başlatılmasından sonra meşru uygulamalarla sahte uygulamaları benzeştirmek için bu kodun kullanılması yoluyla elde edilir ve kurbanın tüm bunları fark etme şansı çok azdır.
 
“Belirli bankacılık truva atları, etkilenen cihazlarda süreklilik sağlamak için gelişmiş yöntemler kullanmaz“ diyen ESET Güvenlik Arastırmacısı Lukas Stefanko, “Bu nedenle, söz konusu uygulamalardan herhangi birini yüklediyseniz, bunları Ayarlar > (Genel) > Uygulama Yöneticisi / Uygulamalar bölümünden kaldırabilirsiniz. Ayrıca şüpheli işlemlere yönelik olarak Banka hesabınızı kontrol etmenizi, internet bankacılığı şifrenizi/PIN kodunuzu değiştirmenizi öneriyoruz“açıklamasını yaptı. Lukas Stefanko, bankacılık zararlı yazılımlarına hedef olmamanız için ayrıca şu tavsiyelerde bulundu:
 
Sadece Google Play'den uygulama indirin. Bu, uygulamanın kötü amaçlı olmadığını garanti etmez, ancak Google Play'den farklı olarak bu tür uygulamalar, üçüncü parti uygulama mağazalarından çok nadir olarak kaldırılırlar.
 
Google Play üzerinden uygulama indirmeden önce indirme sayılarının, uygulama puanlarının ve yorumların içeriklerini kontrol ettiğinizden emin olun.
Yüklediğiniz uygulamalara hangi izinleri verdiğinize dikkat edin.
Android cihazınızı güncel tutun ve güvenilir bir mobil güvenlik çözümü kullanın. ESET ürünleri bu tehdidi “Android/TrojanDropper.Agent.CIQ“olarak algılar ve engeller.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır