menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Hani zorunlu değildi!

Ekrem Nazlı
Ekrem Nazlı
08 Eylül 2021, Çarşamba

Artık yeni bir döneme daha başladık. Hoş, ‘yeni dönem’ler farklı ‘varyantlarla’ süregeliyor.

Bu ‘yeni dönem’ yeri geldi ‘kısıtlamaların gündeme gelmesi’ oldu, yeri geldi ‘kademeli normalleşme’, yeri geldi ‘aşılama dönemi’

Her yeninin gereklilikleri farklı olduğu için, adapte olmak ve ayak uydurmak zaman alsa da yeni dönemlere alıştık artık.

Haliyle bir ‘yeni döneme’ daha başladık bildiğiniz üzere. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla ve aşılama programlarının devam etmesiyle, başka bir ‘yeni döneme’ girdik.

Söz konusu yeni dönemde, aşılanmayanlar, aşısını tamamlamayanlar PCR testi olacak ve negatif çıkarsa eğer işlerini sürdürecekler. Bu ‘işler’in içerisine okula devamlılık, şehirlerarası seyahat, işyerinde çalışmaya devam etme gibi durumlar yer alıyor.

Yani deniyor ki ya aşı ol kurtul, faaliyetlere rahatlıkla dahil ol, ya da istediğimiz periyotta PCR testi yaptır, negatif sonuç getir!

Savunma nedir? “Aşıyı zorunlu tutmuyoruz canım, isteyen olur. Olmayacaksan da PCR yaptır, tercih sunuyoruz. Toplumun virüsle/hastalıkla bir an önce tanışması, bağışıklık kazanması şart. Bu yüzden aşı zorunlu değil ama olsan iyi olur yoksa PCR yaptırmalısın, aşı olmazsan şunları şunları yapamazsın, senin iyiliğin için.”

Şimdi zorunlu olmamış mı oldu! Aşı çekincesi olan biri aşı olmak istemiyorsa toplu etkinliklere giremeyecek, uçamayacak, şehirlerarası seyahat ederken PCR negatif ibraz edecek vs. İyi de, zorunlu olmamış hali böyle mi! Hareket alanını daraltıp mecbur bırakmak, ‘e aşı ol kurtul’ formülüne mecbur bırakmak, ‘aşı zorunlu değil’ tezini destekliyor mu? Üstelik Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘aşıda zorunluluktan yana değilim’ ifadelerine rağmen!

Tekrar yeri gelmişken ifade edeyim: Aşı karşıtı değilim! Aşı olun-olmayın çağrısında bulunacak tıbbi yeterlilikte/donanımda olmadığım için çağrı da yapmıyorum!

Yaşadığımız süreci anlamaya, ihtiyatlı yaklaşmaya çalışıyorum çünkü sağlımız söz konusu!

Birbiriyle çelişebilen o kadar fazla beyan var ki! Birine güvenecekken, öteki aklını karıştırıyor, tam ‘haklı’ diyecekken, beriki farklı bir şey söylüyor! Çoğunun titri de ‘doktor’, ‘uzman’, ‘profesör’

Hangi ‘doktor’, ‘uzman’, ‘profesör’ün beyanatlarına kulak vereceğiz ve madem ‘somut’ bir gerçeklik ve ‘somut’ bir çözüm varsa, bunca birbirinden farklı açıklamalar niye?

Kimi vatandaş hastalığı ağır geçiriyor deniyor ki; altında yatan başka hastalıklar/sebepler vardır, bağışıklığı düşüktür.

Kimi vatandaş hafif atlatıyor deniyor ki; bağışıklı kuvvetli, dirençli demek ki, belirti vermese de bulaştırabilir ama sağlammış hafif atlatmış.

Kimi vatandaş hayatını kaybediyor deniyor ki; altta yatan başka hastalıkları da vardı, tedavi protokolünü de kaldıramadı, yaşı da vardı, Kovid-19’dan öldü.

Kimi vatandaş aşı oluyor ve hastalığa yakalanıyor deniyor ki; aşı hastalığı yok etmiyor, bağışıklık sağlıyor ve hafif atlatıyor, hastaneye yatışı azaltıyor, yoğun bakıma gerek kalmıyor, vücut tanıyor virüsü.

Kimi vatandaş aşılarını tam oluyor, hastalanıyor ve ölüyor deniyor ki; aşıdan öldü, şu yan etkileri gösterdi, başka hastalıkları tetikledi, bak hastalık öyle güçlü ki aşı olmasına rağmen öldürdü.

Kimi vatandaş aşıdan kaçıyor deniyor ki; aşı karşıtısın, başkalarının hakkında giriyorsun, aşı olmalı ve bağışıklık kazanmalısın.

Aşı olup bağışıklık kazanmak, aşı olmadan hastalığı geçirip bağışıklık kazanmak, aşılı olup hastalanıp tekrar iyileşmek, birkaç doz aşı olup hafif atlatmak, aşıları tam yaptırıp yine de hastalanmak ve belki de vefat etmek…

Nasıl ya? Neden bu kadar ‘bol denklemler’ var? Aşı adayı sıvılar bu kadar çeşitli durumlara yol açabilir mi? Bu hastalık, bu kadar kafa karıştırmaya yol açabilir mi?

‘Zorunlu olmadığı halde!’ bunları yaşadığımı bir dönemden geçiyoruz! Ve güvenirliği tartışılan PCR testi sürecinin nelere yol açacağını kestiremiyoruz bile! Karmaşık bir ‘yeni döneme’ hep birlikte merhaba diyoruz!

‘Yeni dönemde’ aşıda mavi, vakada kırmızıyız.

‘Yeni dönemde’ aşı zorunlu değil(!) PCR zorunlu!

‘Yeni dönemde’ kafa karışıklıkları hâlâ devam ediyor!

‘Yeni dönemde’ hâlâ olup biteni anlamaya çalışıyoruz.

Sağlıklı, güvenli, şeffaf bilgilere ihtiyacımız oldukça yüksek! Kaygılarımızın, ihtiyatlarımızın, çekincelerimizin giderilmesine öyle ihtiyaç var ki! Yoksa bu ‘yeni dönemin’ sancılarını bir süre daha çekeceğiz gibi görünüyor.

Tekraren ifade edelim. Aşı karşıtlığı, aşı olmayın çağrısı yapacak birikime sahip olmadığım için çekinceleri ve kafa karışıklıklarımızın genel çerçevesini yansıtmaya çalışıyorum. Çünkü bir vatandaş olarak sağlığım hakkında ve çözümler hakkında endişeler yaşıyorum! Sürecin daha sağlıklı, daha şeffaf, daha sade ve anlaşılır, daha güvenilir bilgilerle ilerletilmesini temenni ediyorum.

‘Yeni dönemin’ sağlık getirmesi ümidiyle… 

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
Copyright 2016-2019
Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

Künye

Yazarlarımız

İletişim

Adres

Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

Telefon

+0.352 222 51 13 - 14

Email

kayserianadoluhaber@msn.com
Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır