menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HALKIN DİLİYLE HALK SAĞLIĞI

Prof. Dr. Elçin Balcı
Prof. Dr. Elçin Balcı
02 Nisan 2021, Cuma

-TANIŞMA-

Sevgili Okurum…

Gazetemizin bu yeni köşesinde halk sağlığını ilgilendiren konularla karşınızda olacağım. Amacım sizlerin rahatça anlayabileceği basit bir dille konuları aktararak  “sağlık okuryazarlığınızı” desteklemek. Merak ettiklerinizi sizler için araştırmak, bilgilerinizi tazelemek, doğru bildiğiniz yanlışları fark etmenizi sağlamak ve varsa sorularınızı yanıtlamak için iki haftada bir Cuma günleri bu köşede olacağım. .

Genellikle doktorların sağlıkla ilgili konuları anlatırken kullandıkları tıbbi dili anlamamaktan şikayet ederiz. İşte tam da bu noktada; “sizlerin diliyle” sağlık bilgilerinizi zenginleştirmeyi amaçlıyorum.  Bu yüzden de köşemizin adı: “HALKIN DİLİYLE HALK SAĞLIĞI”

Hangi konuları aktaracağım?

Önceliğim bireysel sağlık sorunları değil toplumun genel sağlığını ilgilendiren, direk ve dolaylı olarak sağlığı olumlu veya olumsuz etkileyen tüm faktörleri tartışmak olacak.

Peki ben kimim?

Tıp doktoru ve halk sağlığı uzmanıyım.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak doktorlarımızın yetişmesinde görevliyim. Uzmanlık alanım HALK SAĞLIĞI ismen bilinse de içeriği pek bilinmeyen bir alan. Pandemi nedeniyle son zamanlarda daha sık duyduğunuzu tahmin ediyorum.

Temel felsefesi sağlığı korumak, hastalıkları oluşmadan önlemek, hastalıkların erkenden tanınmasını sağlamak, hasta olanların da hızla tedavisini gerçekleştirecek sağlık hizmet sistemlerini yönetmektir. Yani aslında bir yönetim bilimidir. Ve her yöntem biliminin vazgeçilmezi olan araştırma, analiz ve istatistik biliminden güç alır. 

Her insan çeşitli nedenlerle doğuştan itibaren sağlıklı olma “şansına” eşit sahip olmayabilir. Ancak sağlıklı olmak üzere kendisine sunulacak sağlık hizmeti“hakkına” eşit sahip olabilmelidir. Bu anayasal olarak da tanımlanmış insani bir haktır. Sosyal devlet anlayışının temeli de budur.

İşte halk sağlığı bu hizmet sunumunu etkileyen tüm faktörlerle ilgilenir. Çerçevesi, yelpazesi çok geniştir. Çevre sağlığını etkileyen atık maddenin yayıldığı fabrikada çalışan işçinin sağlığından tutun, o fabrikanın olduğu bölgedeki akraba evliliklerinin neden olduğu engelli bebek doğumunun önlenmesine, ozon tabakasının incelmesi ile artan güneş ışığı etkisiyle artan deri kanserlerinden, bulaşıcı hastalıkların önlenmesine, erken yaşta zorla evlendirilen kız çocuklarının sosyal haklarının savunulmasından, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların kontrolüne, tütün bağımlılığından şiddetin önlenmesine, yeterli ve dengeli beslenme eğitimlerinden, engelli bireylerin haklarının savunulmasına  kadar hemen her şey bizim ilgi alanımızdadır.  Yani insan hayatını ilgilendiren, insan sağlığını ilgilendiren her şey için inceleme, araştırma, öğrenme, sorun tespit etme, çözüm önerme çalışmalarımız süreklidir ve bakış açımız bilimsel temellere dayanır.

Halk sağlıkçı muhalif söylemlerde bulunabilir. Çünkü gördüğü yanlışı cesurca söyleyebilenlerden olmalıdır. Halk sağlıkçının mesleki felsefesi ve kodlarında sağlık, eğitim ve adalet;“siyaset üstü” olarak tanımlıdır. Parti, siyaset, yönetim gibi değişen faktörlerden değil, hak, vicdan, eşitlik ve bilimden güç alır. Tarafsızlığımın temeli de 27 yıllık hekimlik deneyimime dayanmaktadır.

Dolayısıyla benim yazılarımı okuduğunuzda yorumladığım konu ne olursa olsun, herhangi bir parti veya kurum lehine ya da aleyhine algılamamanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde yazılarım amacına ulaşamayacak ve sizler için bunları hazırlarken verdiğim emek boşa gidecektir. Emek ve zaman en değerli kavramlardır. Çünkü telafisi yoktur.

Soru, katkı ve danışma için gazetemizin kayserianadoluhaber@msn.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. İlgi duyduğunuz konular için bana yazın, sizler için yanıtlar hazırlayayım.

Toplum sağlığını ilgilendiren sağlığın sosyal belirleyicilerinin öncelikle ve yoğunlukla ele alınacağı köşeme hoş geldiniz.

Saygılarımla

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır