menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

Hackerların gözü Monero’da

İsa ALTUN
İsa ALTUN
12 Nisan 2018, Perşembe
Gündemde kripto para olunca haliyle bunun istismarı da olacaktı. Kripto para birimleri bu günlerde oldukça popüler. Global antivirüs yazılım kurulu ESET’in güvenlik uzmanlarına göre, özellikle bir tanesi kötü amaçlı yazılım üreticilerinin özel ilgi alanında: Monero. İşte nedeni..
 
   Kripto para birimleri artık kötü niyetli olsun ya da olmasın, değiş tokuş işlemlerinde daha belirgin şekilde öne çıkıyorlar. Özellikle Bitcoin, hâla çok daha yaygın bir kripto para birimi olarak kabul görmekle birlikte kullanıcılar, diğer para birimlerini de tercih etmeyi deniyorlar. Yani Bitcoin'in ensesinde hissettiği bazı rakipleri var denilebilir.
 
  Öne çıkan rakiplerden biri olan Monero, Bitcoin üretimi için ihtiyaç duyulan aşırı işlem gücü ve enerji karşısında hayli pratik kalıyor. Monero hala nispeten yeni bir oyuncu sayılabilir, yani madencilikte bazı zorlukları var. Ancak yine de Coin Market Watch'a göre ilk 10 altpara birimi listesinde bulunuyor.
 
   Monero'ya özellikle kötü amaçlı yazılım perspektifinden bakıldığında bazı etkileyici özellikleri var. Bu, halka imzalara dayalı, takip edilebilmeyi önleyen ve gizlilik odaklı özel bir teknolojiye sahip olmasından ileri geliyor. Kirli işlerle uğraşanlar için oldukça önemli olan para transferini gerçekleştiren kişinin esas kimliğini anlamak, çok daha zor bir hale geliyor.
 
  Bununla birlikte Monero, CryptoNight tabanlı kanıtlanmış bir yöntem kullanarak kullanıcıların evde, işyerinde ya da veri merkezinde kullandıkları donanımlara zararlı yazılım aracılığıyla yerleşerek madencilik faaliyeti yürütmeyi imkanlı kılıyor. Bu bağlamda Monero ile işlem yapmak, makul derecede cazip bir değiş tokuş yöntemi olarak kötü amaçlı yazılım dünyasında öne çıkıyor.
 
   Pazarın geri kalanının bunu kabul edip etmeyeceğini ve bazı Monero sahiplerinin sadece bir başkasından devraldıkları dalgalanmayı sürdürerek kripto para birimi aracılığıyla milyoner olup olamayacaklarını zaman içinde göreceğiz.
 
 Medyum geçinen vurgunculara Dikkat
 
  Okuyucumuz bilişim sistemleri üzerinden tuzak kuran üçkâğıtçılardan şikâyetçi. Önemli miktarda para kaptırmış. Medyum tehdit etmiş: ‘üzerime gelirsen seni rezil ederim’ diyecek kadar gözü dönmüş. Bu şarlatanlara dur diyen yok mu?  İnternette bu tür kişilerin kurduğu yüzlerce web sitesi var.
 
  Özellikle âşık etme, peşinden koşturma, ikna edip aklını alma büyüsü, kısmet açma muskası, soğutma, uzaklaştırma sihiri, ruhsal bunalımlara çare büyüsü, gibi saçma sapan vaatlerle saf ve masum insanları kandıran dolandırıcılar internette sosyal medyada mesken tutmuş.  
 
  Sanal ortamda kendini ‘Medyum’ olarak tanıtan bazı şarlatanlar 50 TL’ye kurdukları internet sitelerinde insanların duygularıyla oynayıp ne koparsam kar diyerek vurgun gerçekleştiriyorlar. “1 günde kesin çözüm”, “3 günde %100 garanti” gibi algı operasyonlarıyla insanlarla resmen dalga geçen birçok şarlatan medyum ve hoca geçinen bu şahıslar umut vaad ederek halkı soyduktan sonra sırra kadem basıyorlar.
 
   Daha önce de bu yönde bizimle irtibata geçen neredeyse herkes mutlaka daha önce bunlardan birine parasını kaptırmış. Kıymetli okuyucularım, bu tür ahlak ve edepten nasibini alamamış bu insanlardan uzak dursun. Parasını ve daha önemlisi umutlarını bunlara kaptırmasın.
 
  Bunların hayrı olsa zaten kendilerine olurdu. Eğer bu yönde bir yakınma ve şikâyetiniz olursa hiç vakit geçirmeden Cumhuriyet Savcılarına ya da Polise bildirerek haklarında suç duyurusunda bulunun. Bu medyumların çoğunun bilgisayarında masum insanlara ait görüntüler, şantaj amaçlı fotoğraflar ve banka hesaplarında milyonlar var. Bunlara dur diyen yok mudur acaba?

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır