menüler
KAYSERİ HAVA DURUMU

HACKERLAR TİCARİ SIRLARIN PEŞİNDE

İsa ALTUN
İsa ALTUN
10 Kasım 2017, Cuma

İş seyahatindeyken bilgisayarınızatanımadığınız bir USB bellek takmak, akıllı telefonunuzdan

bir Wi-Fi ağına bağlanmak ya da sosyal medyaya bir fotoğraf yüklerken konum paylaşmak sandığınız kadar masum olmayabilir.

 

Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs uzmanları iş seyahatine çıkacak kullanıcıları karşılaşacakları siber risklere karşı uyarıyor.

 

Devlet kurumları, gazeteciler ve dünyanın bazı bölgelerinde ticaret yapan şirketler kendilerini

daha fazla gözetlenme riski altında buluyorlar. Peki, bir iş için seyahatine çıkıyorsanız kendinizi dijital olarak daha iyi korumak için ne yapmalısınız?

 

Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, hackerların hassas hükümet bilgilerine, kurumsal ticari sırlara, gazeteci iletişim bilgilerine ve bunlar gibi daha fazla bilgiyi açığa çıkarabilecek şifrelere erişmesini önlemeye yardımcı olabilecek

bazı ipuçlarını sıraladı.

 

Ülkenizden Ayrılmadan Önce güvenlik yamaları ve antivirüs yazılımınızın güncel olduğundan

emin olun. İndirdiğiniz herhangi bir şeyin tehlikeye girme olasılığını azaltmak için, seyahatinize çıkmadan önce en yeni yamaların ve güncellemelerin yüklü olması akıllıca olacaktır.

 

Verilerinizi ve Cihazlarınızı Şifreleyin

 

Cihazlarınızı şifrelerken güçlü, zor, anlaşılmaz ve benzersiz şifreler seçtiğinizden emin olun. Eğer mümkünse, bir saldırganın verilerinize erişmesini zorlaştırmak

için çok faktörlü kimlik doğrulamasını ve biyometrik denetimleri etkinleştirin. E-posta ya da anında mesajlaşma yoluyla iletişim kurarken görüşmelerinizin engellenmesini önlemek için mümkün olduğunca uçtan uca şifrelemeyi kullanın. Wi-Fi Özelliğini Kapatın – Seyahat ederken Wi-Fi ve Bluetooth’u devre dışı bırakın. Wi-Fi kullanmanız gerekiyorsa, iletişimleriniz için güvenilir bir VPN’ye yetki verdiğinizden emin olun. Bir otelin kablolu internet erişimini

kullanmak bile sakıncalıdır. 3G veya 4G hücresel bağlantı en güvenli seçenek olacaktır.

 

Bir Depolama Aygıtı Kullanırken Dikkat Edin

 

Virüs ve trojan gibi istenmeyen yazılımlar büyük oranda ya internet ya da USB bellek, CD, harici disk gibi depolama araçları aracılığıyla yayılıyor.

 

Tanımadığınız kişiler tarafından hediye edilen ya da güvenliğinden endişe ettiğiniz depolama aygıtlarını bilgisayarınıza takmadan önce güvenlik taraması yapın.

 

Yeni Bir E-posta Tanımlayın

 

IT ekibinizle konuşarak seyahatiniz sırasında geçerli hesabınızdan iletilen iletilerle birlikte kullanılabilecek geçici bir e-posta adresi ayarlamalarını isteyin. Bu, ele

geçirilmiş olsa bile bilgisayar korsanlarının genellikle hassas veya kişisel bilgileri açığa çıkaran daha eski iletilere erişemeyecekleri anlamına gelir.

 

Cebinizdeki Casus

 

Özel görüşmelerinizin gizlice kaydedilme ihtimalinden endişe ediyorsanız seyahatinizde akıllı olmayan bir telefon kullanın. Yurtdışında akıllı olmayan bir telefon kullanmanın avantajlarından biri de, verilerinizin çalınması veya gözetlenmeniz için birçok yöntem bulunmasının pek mümkün olmamasıdır.

 

Sosyal Medya

 

Konumunuzu bildiren verilerin bulunduğu fotoğrafları sosyal medyayayükleyerek kasıtlı veya kazayla bulunduğunuz yeri ilan etmemeye dikkat edin.

 

Eve Döndüğünüzde

 

Gittiğiniz yabancı ülkeden döndüğünüzde tüm cihazlarınızı virüs taramasından geçirmeyi ihmal etmeyin. Bu konuda IT güvenlik ekibinizden de yardım alabilirsiniz.

 

İnternet Saldırıları Ülke Sınırları Tanımaz

 

Kararlı bir bilgisayar korsanının saldırılarını kendi ülkelerinde olduğunuz zamanlarla sınırlamayacağını unutmayın. Sisteminize girmek isterlerse ülkenize “güvenli bir şekilde” geri döndüğünüzde de bunu deneyebilirler. Bilgisayar korsanlarının sistemlere girmek için kullandıkları tekniklerden her zaman haberdar olun. Yamaları ve antivirüs yazılımı

güncellemelerini eksiksiz yükleyin.

En Çok Okunan Yazıları

DİĞER YAZILAR
  Copyright 2016-2019
  Kayseri Anadolu Haber Gazetesi
  Kayseri Haber, Son dakika Kayseri haberlerini buradan takip edin. En son kayseri haberleri Kayseri Anadolu Haber'de.

  Sitede kullanılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Yazı ve meteryaller hiçbir şekilde kullanılamaz!

  Künye

  Yazarlarımız

  İletişim

  Adres

  Sahabiye, Ahmet Paşa Cd. No:7, 38010 Kocasinan / Kayseri

  Telefon

  +0.352 222 51 13 - 14

  Email

  kayserianadoluhaber@msn.com
  Copyright 2016 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır